Berka

Bursa / Nilüfer

Haşere / Böcek İlaçlama

Berka

Haşerelerin Üreme Dönemi Geliyor

Isınan havayla birlikte haşerelerin metabolizmaları hızlanarak çiftleşme oranları yükseliyor.

Sıcak Havalarla Birlikte Haşerelerin Üreme Dönemi De Geliyor!

Döl sayısının artmasıyla birlikte coğrafik yayılma alanları genişleyecek. Bunun sonucunda haşere türlerinde hızlı bir nüfus artışı yaşanacak.

Haşerelerle savaşta üstün marka Chrysamed'in Yönetim Kurulu Başkanı Rabeno Sağman yaptığı açıklamada haşerelerin yayılma döneminin başladığına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundur.

"Karasinekler yumurtalarını dışkılara, çöplüklere, özellikle sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Yumurtalar bir günden kısa bir sürede çatlar ve larvalar çıkar. Larvalar bir iki hafta içinde pupa evresine girerler. Pupa evresinde başkalaşmaya uğrayarak birkaç günde kanatlı erişkin biçimlerini alırlar. Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçar. Çok çabuk ürerler.

Karasinek, kısa ama yoğun ve üretimli bir hayat sürer. Bir defada yaklaşık olarak 100'ün üstünde, hayatı boyunca da 600-1000 yumurta bırakabilen dişi karasinek, larva döneminden sonraki üç gün içerisinde, çok rahatlıkla yeniden yumurta bırakabilir. Karasinekler bu ritimleriyle çok hızlı ürerler. Nisan ayı ortalarında yumurtasını bırakan bir karasinekten gelen neslin, aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Başka bir ifadeyle, bir gramın % 1'i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelir.

Sıcaklıkların artmasıyla hayatımızda yer edecek olan haşereler masum gibi görünse de beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. Her bir haşerenin taşıdığı hastalık birbirinden farklıdır. Hamam böcekleri, kemiriciler (fare ve sıçanlar), karasinekler, sivrisinekler, bit, tatarcık, kene ve akrep dışkı, tükrük salgısı ve idrarları ile hastalık taşırlar. Taşıdıkları hastalıklar 100'den fazla patojen taşırlar. Bazıları zehirli iğneleri ile insanları ve hayvanları sokarlar.

Bununla birlikte haşerelerle savaşırken insan sağlığına çevreye duyarlı ürünlerden destek alınmalı, aksi halde zehirlenmeden bizler de nasibimizi alabiliyoruz. Dünya tarihi boyunca varolan haşereler, bizden önce olduğu gibi bizden sonra da var olacaklar. Önemli olan, onlarla doğru yöntemle savaşmayı becermek, öldürmeye çalışmak yerine onları yaşam alanlarımızdan uzak durmalarını sağlamaktır.

Kimyevi ilaçların çoğunlukla insan sağlığına ve doğaya zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Chrysamed teknolojisi ile üretilen su bazlı haşere ilaçları haşereleri zehirleyerek değil, sinir sistemlerini etkileyerek çözüm sağlamaktadır. Chrysamed teknolojisi, zararlıları uygulandığı yaşam alanlarından uzak tutuyor, etkisi 3 aya kadar devam ediyor. Chrysamed Alman TÜV ve LGA Laboratuvarlarında 32 ayrı kimyasal deneyde incelenmiş olup tüm deneylerden geçerek Avrupa standartlarına uygunluk raporu almıştır.

Hizmet Verdiği Kategoriler

Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar