Ustası Burada
Ustası Burada

Diğer Hizmetler / Esnaf

Esnaf

Bağımsız faaliyet yürüten, işlerini daha çok beden gücüne dayanarak yapan, ticaret yada el zanaatkarı kişilere esnaf denir. Esnaflıkta sermayaden daha ziyade beden gücü ve teknik bilgi, becerinin yeri daha önemlidir. Esnaflığın Türk Ticaret Kanununa göre tanımı ise şöyledir. 'İster gezici olsun, ister bir dükkânda veya bir sokağın belirli yerlerinde sabit bulunsun, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedeni çalışmasına dayanan ve geliri çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşmayan (geçimini sağlamaya yetecek derecede az olan) ve sanat veya ticaretle uğraşan kişi esnaftır'

Sermayeden daha ziyade emeğe dayanan, kişisel bilgi ve becerilerin ön planda olduğu meslek erbaplarına da zanaatkar denmektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre ise zanaat tabiri yerini sanat tabirine zanaatkar ifadesi ise sanatkar olarak güncellenmiştir.

Esnaflık 2 ana kolda alt kollara dağılır. Bunlardan ilki Alım - Satım ve Hizmet grubudur. Gıda, ulaştırma, barınma, dinlenme, eğlence, temizlik, sağlık ve giyim sektörü bu grubun içindedir. İmalat ve tamirat grubunda ise oto, yapı, elektrik, yayın, madeni eşyalar, ağaç işleri, deri, gıda, dokuma sektörleri bulunmaktadır. 

Esnaf olmak için belirli kriterleri karşılamanız gerekmektedir. İster gezici, ister sabit bir ikamette olsun esnaflar esnaf ve sanatkâr meslek kollarına üye olmak zorundadır. Basit usulde vergilendirilenler ve işletme hesabı esasına göre deftere tabidirler. Esnaflık kaydı için aşağıdaki kriterleri karşımanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak, vergi mükellefi olmak ya da vergiden muaf olmak, 

Esnaf Meslekleri

ustasiburada.com üzerinde birçok zanaatkar ve esnaf ilanı listelenmektedir. Ustalık hizmetleri oldukça kapsamlı olup her sektörün alt kollarında faaliyet yürüten çeşitli ustalık alanları ve esnaflık faaliyetlerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bazı iş kolları sektörel olarak artık daha az tercih edilen yada sadece bulunduğu bölge üzerinde yapılabilen işleri kapsamaktadır. Bu hizmetleri veren ustalarımıza ve esnafımıza da sitemizde yer vermek, onların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak ve kullanıcılara en doğru verileri iletmek için Diğer Hizmetler / Esnaf sayfamızı hazırladık. Aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm sektörlerde çeşitli hizmetleri veren usta ve esnaflar hakkında kısa bilgi verecek olursak;

Kalaycılık özetle bakırdan imal edilen mutfak eşyalarının ısıtılan kalay maddesiyle kaplanması işlemidir. Bakır malzemelerin insan sağlığı açısından olumsuz etkileri olabilir. Bakır zehirlenmesi olarak bilinen bu durumu önlemek için bakır eşyalarınızın yılda en az bir kere kalaylanması gerekir. Bu kalay işlemi ile uğraşan zanaatkarlara da kalaycı ismi verilir. Birçok kalaycı seyyar olarak bu hizmeti verebildiği gibi sabit iş yerlerinde müşterilerini ağırlayan kalay ustaları da vardır.
Başlıca hizmetler; tencere parlatma, çaydanlık parlatma, kazan parlatma, tencere kalay, çaydanlık kalay, kazan kalay, cezve kalaylama, cezve parlatma, bakraç kalaylama, sini kalaylama, tepsi kalaylama, ibrik kalaylama, güğüm kalaylama, leğen kalaylama gibi işlemlerdir. 

Bileyici, kesici aletlerin daha da işlevsellik kazanması için bilenmesi işi uğraşan kişiye denmektedir. Bileme taşı kullanılarak yapılan bileme işlemi kasap gibi meslek ustaları için özellikle kurban bayramı dönemlerde daha da talep görmektedir. Ayrıca mutfaklarındaki kesici aletleri periyodik olan keskinleştiren çok sayıda bireysel müşteri de bileyici ustalarına ulaşmaktadır. 
Başlıca hizmetler; bıçak bileme, balta bileme, kurban bıçağı bileme, satır bileme, şef bıçağı bileme, çakı bileme, makas bileme, testere bileme, kılıç bileme gibi işlemlerdir. 

Çanta/Valiz/Bavul Tamircisi; Çantalar günlük hayatımızdan en çok kullandığımız, vazgeçilmez aksesuarlarımızdan biridir. Çantalar gibi seyahat esnasında küçük büyük yanımızdan eksik olmayan valiz ve bavullar zamanla yıpranmakta ve aksamları bozulmaktadır
Başlıca hizmetler Kulp tamiri ve değişimi, çekçek değişimi ve tamiri, tekerlek değişimi ve tamiri, dereceli tekerlek değişimi ve tamiri, kilit değişimi ve tamiri, şifreli bavul kilidi tamiri ve değişimi, dip ayak kilidi tamiri, sürgü tamiri ve değişimi, sap tamiri, astar değişimi, cüzdan tamiri, çanta tamiri ve fermuar değişimi hizmetleriyle en sevdiğiniz çanta ve valizlerinizi tekrar ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. 

Catering / Yemek Hizmetleri günümüzde oldukça popüler hizmetler arasında yer almaktadır. Butik yada seri üretim yapan işletmeler olduğu gibi bireysel olarak yemek pişirme hizmeti veren ev hanımları bu alanda servis imkanı sunmaktadır. İşletmeler ve bireysel müşterilerin yanı sıra düğün, davet yada benzeri organizasyonlarda da catering hizmeti sıklıkla tercih edilmektedir. 
Başlıca hizmetler; düğün yemeği, sünnet yemeği, mevlüt yemeği, lokma döktürme, ofis catering hizmeti, fabrika catering hizmeti, okul catering hizmeti, hastane catering hizmeti, iftar catering hizmeti, pilav siparişi, mantı siparişi, çorba siparişi, toplu yemek siparişi, tabldot yemek siparişi, ev yemeği siparişi, pasta siparişi, doğum günü pastası siparişi, düğün pastası siparişi gibi hizmetler için catering firmaları yada bireysel ustalar ile iletişime geçebilirsiniz. 

Aktar / Baharatçı hemen hemen her mahallede bulunan ve birçoğumuzun en az bir kez alışveriş yaptığı esnaflardır. Birbirinden farklı kokular ve renkler ile bezenmiş iş yerleri, bir kısmını ilk kez gördüğümüz bitkiler ve işinin erbabı bir aktar çoğu zaman hepimizi huzur verir. Şifayı doğada arayanların uğrak yeri olan aktariyeler de binbir çeşit bitkiden üretilmiş organik ürünleri uygun fiyata temin edebilirsiniz.  baharat ürünleri , şifalı bitkiler ve aktariye ürünleri, kişisel sağlık ve bakım ürünleri için sayfamızda yayınlanan aktar ilanları inceleyebilirsiniz. 
Başlıca hizmetler; baharat ürünleri, kurutulmuş meyve, bitki çayları, bitkisel yağlar, kuru bakliyat ürünleri, arı sütü, bal çeşitleri, keçi boynuzu, ıhlamur, çörek otu, kuvvet macunu sadece burada yazacağımız başlıca ürünlerdir. Çok daha fazlası için adresinize en yakın aktar ile sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Kuyumcu denince aklımıza şık vitrinler, birbirinden farklı bilezik ve altın ürünleri gelsede bu ürünlerin tamir ve bakım işlemlerini yapan meslek ustalarına kuyum ustası denmektedir. Tarihten günümüze sadekar adı ile gelen kuyum tamirciliği değerli eşyalarınızın ilk günkü özelliklerine kavuşması için yapılan hassas işlemleri içermektedir.. Sadece takılar değil ev dekorasyon ürünlerinde de tamir işlemi ustaların uğraş alanları içindedir. 
Başlıca hizmetler; bilezik tamiri, yüzük tamir, yüzük küçültme, yüzük genişletme, altın tamiri, gerdanlık tamiri, kelepçe bilezik tamiri, kolye tamiri, gümüş takı tamiri, yüzük üzerine isim yazma, bebek künyesi tamiri, tektaş tamiri gibi başlıca hizmetleri değerli madeni eşyalarınız için kuyum ustalarına uğrayabilirsiniz. 

Çiçekçi ihtiyacı hepimizin günlük hayatta karşılaştığı bir durumdur. Sevdiklerimizi mutlu etmek, özel gün ve gecelerde onları unutmadığını göstermek yada mutluluklarını paylaştığımız kişi yada kuruluşlara tebrik amaçlı ilettiğimiz çiçekler güzel bir anı olarak sevdiklerimize çiçekçiler sayesinde ulaşmaktadır. ustasiburada.com üzerinden adresinize en yakın yada sipariş vermek istediğiniz adrese en yakın çiçekçiye saniyeler için doğrudan ulaşabilir ve siparişlerinizi iletebilirsiniz. 
Başlıca hizmetler; çiçek siparişi, düğün arabası süsleme, çelenk siparişi, sünnet arabası süsleme, doğum günü için çiçek siparişi, saksı çiçeği siparişi, gül siparişi, papatya siparişi, orkide siparişi, teraryum siparişi, bonsai siparişi, teraryum siparişi çiçek siparişi vermek yada hizmet almak isteyen müşterilerin en sık yaptığı arama sonuçlarıdır. 

Kasap her semtin ilk uğrak noktalarındandır. Günümüzde mahalle kasapları birçok müşteri tarafından düzenli olarak kullanılsada, et marketler ve büyük mağazalarda oldukça popüler hale gelmiştir. Sofralarımızın olmazsa olmazı et ürünlerin kesim aşamasından soframıza ulaştığı ana kadar hizmetleri devam eden kasaplarda ayrıca kurbanlık ve adaklık hayvanlar için hizmet alabilirsiniz. 
Başlıca hizmetler; adaklık kurban, büyükbaş hayvan kesimi, küçükbaş hayvan kesimi, kasap sucuğu siparişi, kurban eti hazırlama, kasap köfte siparişi ve et ile ilgili tüm ürün gruplarında ustalık hizmeti vermektedirler. 

Şoför çeşitli ehliyet sınıflarında yük yada yolcu taşımacılığı yapan meslek ustalarındandır. Kullandıkları aracın niteliğine göre ehliyet sınıfları değişmekte olup ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı için ticari aran kullanacak şoförlerin src belgesi ve psikoteknik belgesi sahibi olmaları gerekmektedir. 
Başlıca hizmetler; taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, makam şoförü, tır şoförü gibi araç tiplerinde hizmet sunmaktadırlar. 

Kuaför / Berber saç, yüz ve vudut bakımlarının belirli zaman aralıklarında yapıldığı kişisel bakım merkezleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her semtte en az bir adet berber yada kuaför salonu bulunmaktadır. Müdavimleri başta olmak bay ve bayan kuförlerden çok sayıda müşteri hizmet almaktadır. 
Başlıca hizmetler, erkek berberi, erkek kuaförü, saç kesim, sakal kesim, bayan kuaförü, manikür, pedikür saç boyama, yerinde saç kesimi, gelin saçı, gelin makyajı, damat tıraşı, röfle, balyaj, perma, türban tasarım gibi hizmetleri sunmaktadır. 

Eğitmen hizmetleri çok kapsamlı olup özel ders niteliğindedir. Eğitimini almak istediniz branşlarda, gerekli eğitimleri almış, ilgli alanın diplomalarına sahip yetkin kişilerce eğitim alınması önemlidir. Bazı durumlarda birebir eğitimler alınırken, toplu yada grup olarak da eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlar tarafından yapılabildiği gibi bireysel eğitmenler tarafından da verilmektedir. 
Başlıca hizmetler; İngilizce özel ders, Matematik özel ders, fen bilgisi özel ders, ilköğretim takviye özel ders, Türkçe özel ders, Tyt özel ders, ayt özel ders, kpss özel ders, ales özel ders, Üniversiteye hazırlık, Lgs özel ders, birebir eğitim, piyano özel ders, gitar özel ders, bağlama özel ders, müzik özel ders, Konservatuar özel ders, keman özel ders, şan eğitimi, fitness özel ders, özel direksiyon dersi, online özel ders, bilgisayar özel ders, dans özel ders, resim özel ders, oyunculuk özel ders, diksiyon özel ders ve daha birçok alanda özel ders hizmeti veren eğitmenler bulunmaktadır. 

Antikacı eski eşyaları toplayarak bakımlarını yapan kendi mağazasında yda müzayedelerde satışa çıkaran meslek erbabıdır. Süs eşyalarından, kişisel aksesuarlara, mobilyalardan, vasıta araçlarına kadar çok fazla türde antika ürünü ile uğraşmaktadırlar. Antikacılık özellikle nadir bulunan parçaların usulüne uygun şekilde temin edilerek korunması olarak da tanımlanabilir. 
Başlıca hizmetler; antika halı alımı, antika mobilya alımı, antika vazo alımı, antika tablo alımı, antika gramafon alımı, antika kilim alımı, antika kıyafet alımı, antika gümüş alımı, antika kılıç alımı, antika avize alımı, antika broş alımı, antika çini alımı, antika pikap alımı, antika bindallı alımı, antika gelinlik alımı ve burada sayamayacağımız binlerce çeşit antika ürünün alım satım ve restorasyonu için hizmet vermektedirler. 

Çamaşırhane yada çamaşır yıkama hizmeti özellikle işletmeler ve yalnız yaşayan bireyler için sıklıkla tercih edilen bir hizmettir. Genelde üniversite kampüslerinin bulunduğu ve öğrenci yerleşiminin yoğun oldu ilçelerde faaiyetlerine yoğunluk veren çamaşırhaneler avrupa ve amerikada ne kadar popüler olsada ülkemizde son yıllarda işletmecilik olarak önem kazanmıştır. Ayrıca otel ve restaturantlar, kafe ve sağlık merkezleri de düzenli aralıklarla çamaşır yıkama hizmeti almaktadırlar. 
Başlıca hizmetler, toplu çamaşır yıkama, restaurant çamaşır yıkama, cafe çamaşır yıkama, otel çamaşır yıkama, lokanta çamaşır yıkama, esndüstriyel çamaşır yıkama, kilo ile çamaşır yıkama, adet ile çamaşır yıkama, öğrenci çamaşır yıkama gibi hizmetler başlıca faaliyet alanlarıdır. 

Duvarcı çeşitli malzemelerden duvar örme işi yapan kişiye verilen addır. Dekoratif veya korunma amaçlı olarak belirlenen alanın çevrelenmesi işlemini anlamına gelen duvar örme, ülkemizde genellikle dekorasyon ve toprak kaymasını engelleme amacıyla yapılmaktadır. Duvarlar amacına ve kullanılan malzeme tipine göre kendi içinde gruplara ayrılmaktadır.
Başlıca hizmetler;Bahçe duvarı yapımı, çevre duvarı yapımı, istinat duvarı yapımı, çırpma duvar yapımı, moloz duvar, şaşırtma duvar yapımı, sıra taşı duvar yapımı, duvar kırım işleri, taş duvar yapımı, tuğla duvar yapımı, beton duvar yapımı, duvar örme duvarcı ustasının yaptığı işlerden bazılarıdır.

Asansör İmalat, Bakım ve Servisi yapılarda sıklıkla tercih edilen ve aranan bir hizmet dalıdır. Asansörler bulunduğu yapıya montajı yapıldığı andan itibaren can ve mal güvenliği açısından bakımlarının yapılması gereken araçlardır. Yapılan yasal düzenlemeler neticesinde asansör bakımları aylık periyodla zorunlu olarak yapılmaktadır. Asansör bakımı, yıllık kontrolleri, aylık bakımı servis denetimi, parça değişikliği işlemleri asansör montajını yapan firma tarafından garanti süresince yapılmaktadır. Garanti süresi sona erdiğinde aynı firma ile devam edebileceğiniz gibi ayrıca farklı bir asansör firması ile anlaşabilirsiniz. Asansör bakımlarını üstlenen bir firmanın bulunması yasal zorunluluklarımızdan biridir
Başlıca hizmetler; asansör bakımı, asansör tamiri, asansör revizyon, asansör periyodik bakım, asansör imalatı, yük asansörü tamiri, apartman asansör servisi, acil asansör servisi, asansör düğme tamiri, asansör kapı tamiri, asansör kabin imalatı, asansör makine dairesi bakımı gibi hizmetler çalışma belgesine sahip, ruhsatlı firmalar tarafından sunulmaktadır. 

Zirai Aletler Tamiri özellikle tarım faaliyetlerinin yoğun olarak bulunduğu ülkemizde çiftçiler tarafından ihtiyaç duyulan bir hizmet alanıdır. Tarım faaliyetlerinde kullanılan birçok ekipman ve araç için zirai aletler tamiri usta yada firmalarından destek alabilirsiniz. 
Başlıca hizmetler; traktör tamiri, traktör servisi, pulluk imalatı, pulluk tamiri, biçerdöver tamiri, romörk tamiri, romörk imalatı, balya makinesi tamiri, çapa makinesi tamiri, gübre dağıtım makinesi tamiri, süt sağım makinesi tamiri, tırmık tamiri, zirai ilaçlama makinesi tamiri, harman makinesi tamiri gibi işlemler için şehrinizdeki servis ve ustalara ulaşabilirsiniz. 

ustasiburada.com'da çeşitli sektörlerde farklı meslek gruplarının hizmetlerine ait içeriklerinin olduğu Diğer Hizmetler / Esnaf sayfamızı inceleyebilirsiniz. İlgili sayfadaki ilan içeriklerini inceleyebilir, fotoğraf galerilerine ve puanlamalarına göz atabilir, ücretsiz çağrı hatları üzerinden aradığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.