Ustası Burada
Ustası Burada

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Gözümüz ile görebildiğimiz nesnelerin film yada dijital veri üzerine kaydedilmesi işlemine fotoğraf denmektedir. Lens ve ışık kullanılarak elden edilen bu görseller ise fotoğrafçılık mesleğinin ilgi alanına girmektedir. Bir sanat dalı olarak kabul edilen fotoğrafçılık mesleği alanında verilen akademik eğitimler ile de profesyonel olarak yapılmaktadır. Tarihsel gelişimi 19. yüzyılın başları olan fotoğrafçılık ilk yıllarında oldukça zahmetli bir işlemler toğluluğu da olsa artık günümüzde daha seri ve net görüntüler yakalamak mümkündür. 

İlk örneklerinde siyah beyaz karelerin olduğu fotoğraflar daha sonra 1850 yılı itibari ile renkli forma dönüşmüştür. 1975 yılı itibariyle dijital fotoğraf makinelerinin kullanımı ile günümüz teknolojisine kavuşmuştur. İlk renkli dijital fotoğraf makinesi için yakın tarihimiz olan 1994 yılından hayatımıza ilk adımını atmıştır. Ülkemizde fotoğrafçılık ve kameramanlık eğitimi veren üniversiteler de bu mesleğe ilgi duyan gençlerin araştırdığı önemli bir konudur. Akademik anlamda eğitim alarak mesleğin gereklerini en iyi şekilde uygulayabilmek ve iş olanakları açısından bir adım önde olabilmek için birçok genç fotoğrafçılık ve kameramanlık eğitimi veren üniversitelere yönelmektedir. Bu üniversiteler;

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Ankara Üniversitesi 

Fotoğrafçılık mesleği özellikle sosyal medyanın gelişimi ve paylaşılan fotoğrafların geniş kitlelere ulaşması ile oldukça ivme kazanmıştır. Hayatın her anını ölümsüzleştirmek isteyen birçok kişi profesyonel anlamda hizmet almak istemiş, klasikleşen stüdyo fotoğrafçılığı dış mekanlara taşarak farklı bir format kazanmıştır. Geçmişte sadece vesikalık fotoğraf yada özel günleri ölümsüzleştirmek için uğradığımız fotoğrafçılar hayatımızın her anına dokunarak hatıralarımızın daha canlı kalmasını sağlamışlardır. 

Farklı bir yetenek, farklı bir bakış açısı, ışık hassasiyeti ve beceri isteyen fotoğrafçılık mesleği belirli kriterlere uyulması koşulu ile bir bir sanata dönüşmektedir. Müşterilerinin beklentilerine kendi görüş açılarına katan fotoğrafçılar hayallerimizdeki sahnelerin gerçeğe dönüşmesi için çalışmaktadırlar. Sektör olarak belirli kalıpların dışına çıkmış ve saat ve zaman kavramını müşterilerinin beklentileri ile şekillendirmiş fotoğrafçılık mesleği çeşitli mekan ve yerlerde icra edilir duruma gelmiştir. Günümüzde en çok aranan ve tercih edilen fotoğrafçılık alanlarını birlikte inceleyecek olursak;

Bebek Fotoğrafçılığı

Son yıllarda modası artan bir fotoğrafçılık alanıdır. Özellikle yenidoğan bebeklerin hayata merhaba dedikleri ilk andan itibaren, anne ve babaları ile kavuşma anları hem aileler hemde büyüdüklerinde çcouklar için paha biçilmez bir hatıradır. Masumiyetleri, şirnlikleri, yüz mimikleri ve daha saymakla bitireceğimiz güzel özellikleri ile bebek fotoğrafçılığı diğer branşlara göre muhakkak daha keyiflidir. Oldukça sabır ve beceri gerektiren bebek ve yenidoğan fotoğrafçılığı hastaneden başlayarak özel tasarlanmış mekanlara göre uzanabilmektedir. Bazı aileler doğum öncesi günlerinide ölümsüzleştirmek için bebek fotoğrafçıları ile çalışmaktadırlar. Bebek fotoğrafçılığında hassas olan bir kaç konu fotoğrafın ve bebeğin sağlığı için de önemlidir. Bebeklerin fotoğrafları çekilirken göz hizası kuralına her bebek fotoğrafçısı dikkat eder. En doğru anı yakalamak için uzun süreler beklenebilir. Doğal bir ışık kullanmak, bebeğin göz sağlığını etkileyecek flaşlardan uzak durmak, fotoğraf çekimi sırasında sessiz ve hassas olmak bu mesleğin ince ama önemli detaylarındandır. 

Araba Fotoğrafçılığı

Araba bir tutkudur. Bu tutkuyu profesyonel bir çekim tekniği ile canlı kılmak ise araba fotoğrafçılığının ilgi alanıdır. Ticari işletmeler yeni çıkan modelleri için profesyonel araba fotoğrafçılığını tercih etmektedirler. Ayrıca özel araç sahipleri de zaman zaman araba fotoğrafçısı ile çalışarak tutkunu oldukları araçları ile aynı karede buluşmak isteyebilirler. Otomobilin yanı sıra tır, kamyon, motorsiklet gibi tüm taşıtlar içinde profesyonel çekim teknikleri kullanılarak hizmetler verilmektedir. Araba fotoğrafçılığında kullanılan arka plan, ışık ayarı gibi hususlar aracı ön plana çıkartarak fotoğrafın etkili olmasını sağlayacaktır. Özel çekim teknikleri ile araba fotoğrafçıları tarafından fotoğrafa hareket hissi de verilebilir. Fotoğrafçılıkta pan tekniği olarak bilinen bu yöntem fotoğrafın gerçekliğini arttıracağı gibi hedef kitlenin dikkatini de çekecektir. 

Düğün Fotoğrafçısı

Yeni bir hayata merhaba diyen gelinler ve damatların en özel günlerinde yanlarında olan bir fotoğrafçı muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Düğün ile ilgili tüm detaylar düğün fotoğrafçısı tarafından kaydedilir. Gelin ve damadın hazırlanış süreçleri, gelin alma merasimi, nikah töreni, düğün eğlencesi ve tüm süreçlerde yapılan fotoğraf çekimleri saatler süren uzun bir süreçtir. Düğün fotoğrafçılığında en önemli husus gelin ve damadın düğün günü öncesinde bir araya gelerek beklenti ve taleplerini birbirlerine iletmesidir. Bu detay en önemli günlerindeki karelerin daha samimi ve gerçekçi olmasını sağlayacağı gibi gelin ve damadın kendilerini daha rahat ve özgür hissetmelerini sağlayacaktır. 

Günümüzde düğün fotoğrafçılığı iki gruba ayrılmıştır. Gelin ve damada poz verdilerek yapılan düğün fotoğrafçılığının yerini artık belgesel düğün fotoğrafçılığı almıştır. Yukarıda saydığımız tüm detaylar fotoğraf yada video kamera bazende dron çekimleri ile desteklenerek kayıt altına alınır ve sonrasında yapılan kurgu ve montaj işlemleri ile belgesel tadında bir düğün hikayesi ortaya çıkar. Son yıllarda bir çok düğün fotoğrafında gördüğümüz bir moda dergisi formatında yoğun prodüksiyon ve mekanlar kullanılarak çekilen düğün fotoğrafları da çiftler için tercih sebebi olmaktadır. 

Ürün Fotoğraf Çekimi

Bir marka yada yada işletmeye ait ürünün hedef kitleye tanıtılması için uygulanan profesyonel fotoğraf çekim işlemidir. Günümüzde E-Ticaret platformanlarının sayısının artması ve birçok markanın sanal mağazalarda satış yapmaya başlaması ile ürün fotoğraf çekimi hızlı bir gelişme yaşamıştır. Ayrıca basılı yayın organları, firma katalog ve broşürleri içinde ürün fotoğrafçılığı hizmeti alınmaktadır. Doğru bir çekim, detaylara verilen önem, profesyonel bir bakış açısı ile tek bir fotoğraf karesi firmanın binlerce ürünü satmasına yardımcı olabilir. Görüldüğü gibi oldukça etkili bir pazarlama ve satış argümanı olan ürün fotoğrafçılığı hizmetini almak için güçlü referansları olan bir reklam ajansı yada bireysel fotoğrafçılarla çalışabilirsiniz. 

Bazı ürün fotoğrafları stüdyo ortamında gerçekleşirken bazı firmalar tercihlerini açık mekanlardan yana kullanmaktadır. Ürün fotoğraflarında kullanılan yan ekipmanlar, modeller ve arka planlar ürünü ön plana çıkartırken bazı formatlarda sadece ürünün detayları yer almaktadır. Müşteri ile kurulan sağlıklı bir diyalog verilmek istenen mesajın daha net iletilebilmesi için önem taşımaktadır. Ruhu olan fotoğraflar meydana getirmek için ürün fotoğrafçısının tüm detaylara hakim olması gerekir. 

Çocuk Fotoğrafçılığı

Çok çabuk büyümüleri ve zamanın hızla akıp gitmesi çocukların gelişim süreçlerinde hepimizin takip ettiği bir durumdur. Bu gelişimin fotoğraf kereleri ile saklanması ve ileride anımsanacak güzel hatıraların varlığı için çocuk fotoğrafçılığı bir çok anne baba tarafından rağbet görmektedir. Özellikle doğum günlerinde çocukların gözlerindeki ışığı profesyonel fotoğraf kerelerinde görmek her ebeveyni mutlu edecektir. Dış mekanlarda gerçekleştirilen çekimlerde kullanılan özel kıyafet aksesuarlar ile fotoğraflara hereket verilmekte, anne, baba, kardeşler ve aile büyüklerinin olduğu toplu fotoğraf çekimleri ile güzel anılar biriktirilmektedir. Çocuğunuzun okula başladığı ilk gün yada sünnet merasimleri ve diğer tüm özel günlerde çocuklarınızın en mutlu anlarını uzman bir bakış açısı ile fotoğraf karelerine aktarmak son yıllarda çocuk fotoğrafçılığın ön plana çıkmasını sağlamıştır. Birçok eğitim kurumuda çocuk fotoğrafçılarından hizmet alarak kurumlarında eğitim verdikleri çocukların etkinlikleri yada gezilerinde bu hizmeti alabilmektedir. Bazı markaların ürünlerinde kullandıkları çocuk modeller için ise alanında eğitim almış bir çocuk fotoğrafçısı ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. 

Doğum Fotoğrafçılığı

Doğum fotoğrafçılığı özellikle son yıllarda özel hastanelere artan ilgi sebebi ile bir sektör halini almıştır. Birçok özel hastane ve özel muayenelerde doğum fotoğrafçılığı broşürlerini incelemiş olmalısınız. Bu talep doğrultusunda anlaşmalı doğum fotoğrafçılarından hizmet alabileceğiniz gibi kendinizin temin edeceği profesyonel bir doğum fotoğrafçısı ile de çalışabilirsiniz. Hamileliğin son günleri, doğum günü hastaneye giriş, doğuma hazırlık, doğumhaneye iniş, bebeğin hayata verdiği ilk tepkiler ve annenin bebeğe ilk merhabası gibi süreçlerin bir bütün halinde kayıt altına alındığı doğum fotoğrafçılığında bu en güzel ve anlamlı anların ölümsüzleştirilmesi tabi ki paha biçilmezdir. 

Fotoğrafçılık üzerine eğitim veren birçok eğitim kurumunda özellikle eğitimi verilen bir branş olan doğum fotoğrafçılığı kullanılan özel teknikler ve fotoğrafçının uyması gereken hassas noktaların aktarılması ile daha da bilinçli bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Doğum anında ameliyathanede bulunan doğum fotoğrafçısı doktor ve ebelerin temasından uzak bir noktada, hijyen kurullarına harfiyen uyarak ve işleyişe dahil olmadan görevini tamamlamalıdır. Doğum sonrasında bebeğin anne ve baba ile buluşma anlarındaki duygu yoğunluğu da fotoğraf karelerine net bir şekilde yansıtılmalıdır. 

Yemek Fotoğrafçılığı

Yine sosyal medyaya artan ilgiyle birçok işletmenin tercih ettiği bir alan olan yemek fotoğrafçılığı, ürünlerini geniş kitlelere en doğru şekilde aktarmak isteyen işletmelerin tercihi olmaktadır. Tanıtım işlevinin yanısıra menüler, yemek dergileri, yemek kitapları, gıda firmalarının reklamları gibi diğer meteryallerde de kullanılmaktadır. Işık seçimi ve ışığın gelişi yemek fotoğrafçılığında çok önemlidir. Hemen hemen tüm yemek fotoğraflarında ışığın ürüne geliş açısı arka yada yan taraftan sağlanmaktadır. Bu sayede yemeğin dokusu ve derinliği daha belirgin ortaya çıkmaktadır. Yemek fotoğrafçılığında kullanılan zemin ve yan aksesuarlar da bütünlük açısından önemlidir. Ürüne entegre doğal renkler ve gıdalar zenginlik anlamında fotoğrafa doygunluk katmaktadır. 

Her ürün çekiminde olduğu gibi yemek fotoğrafçısı çekimini yaptığı gıdaların teknik özelliklerine hakim olmalı ve hazırlanış sürecinden tüketiciye ulaşım sürecine kadar tüm aşamaları detaylı bir şekilde bilmelidir. Bu sayede müşteriye yansıtılacak fotoğraf karelerindeki açılarında doğru olması sağlanacaktır. Yemek fotoğraflarında en can alıcı nokta iştah açıcı özelliklerin ön planda tutulmasıdır. Yemeğe lezzetini veren yan ürünler asla ana öğenin önüne geçmemelidir. 

Dış Çekim Fotoğrafçılığı

Açık mekanlarda günün farklı saatlerinde yapılan çekimlerdir. Fotoğraf çekimi için tüm ortamlar bir stüdyoya dönüştürülebilir. Parklar, ormanlar, fabrikalar, sokaklar, sahiller, tren istasyonları, restaurant ve kafeler gibi aklınıza gelebilecek her noktada profesyonel dış çekim fotoğrafçılığı yapılabilir. Özellikle evlenecek çiftlerin ilk tercihi olan dış çekim fotoğrafçılığı tercihe göre şehir yada ülke dışında da gerçekleştirilebilir. Birçok çiftin düğün öncesi yada düğünden hemen sonra gerçekleştirdiği dış çekimlerde birden fazla kıyafet kombini ile farklı mekanlarda çekimler gerçekleştirilir. Objektife sadece poz vermek değil bir hikayesi olan fotoğraflar profesyonel fotoğrafçılar tarafından oluşturulur. Bu hususta çiftler ve dış çekim fotoğrafçısının diyaloğu ve beklentilerini birbirlerine aktarmaları çok önemlidir. Rahat bir ortamda yapılan bir çekimden aynı oranda doğal ve samimi fotoğraflar meydana gelecektir. 

Gün ışığı dış çekim fotoğrafçılıkta en önemli husustur. Işığı doğru kullanan profesyonel dış çekim fotoğrafçısının objektifinden iç mekan fotoğraflarına göre daha kaliteli fotoğraflar yansımaktadır. Sadece evlenecek çiftler için değil, moda çekimleri, ürün ve katalog çekimleri, inşaat projeleri çekimleri, doğa çekimleri gibi farklı sektörlerde dış çekim fotoğrafçılığı tercih edilmektedir. 

Fotoğraf Stüdyosu

Fotoğraf stüdyoları geçmişten bugüne varlıklarını devam ettirmektedirler. Gelişen sektör teknolojisi daha ferah ve geniş mekanlarda fotoğrafçılık mesleğinin icrasına imkan tanımıştır. Fotoğraf çekmek, baskı işlemleri, fotoğraf için yan ürünler olan albüm, çerçeve, fotoğraf makinesi filmi gibi malzemelerinin satışının bulunduğu işletmelerdir. Geçmişte vesikalık fotoğraf çekimi için uğradığımız fotoğraf stüdyoları bugün daha kapsamlı hizmetler vermektedir. Ürün ve katalog çekimleri, çiftler ve aileler için özel çekimler, bebekler için konsept fotoğraf çekimleri gibi çeşitli alanlarda profesyonel hizmet sunmaktadırlar. Ayrıca yenilenen kimlik, ehliyet ve pasaport işlmleri için biyometrik fotoğraf çekimi hizmeti de fotoğraf stüdyolarında verilmektedir. 

Stok Fotoğrafçılığı

Bir ürün yada hizmet veya bir konu hakkında çekilen fotoğrafların lisanslanmasına verilen isimdir. Birçok işletme web siteleri, katalogları, broşürleri için çeşitli görsellere acil olarak ihtiyaç duyabilir. Profesyonel bir hizmet almaya vakti olmayan ve bu iş için gerekli bütçeyi ayıramayan işletmeler stok fotoğrafçılığına yönelmektedir. Ürün yada hizmet hakkında daha önce profesyonel olarak çekilmiş fotoğrafları lisans ücreti ödenerek kendi platformlarında kullanabilir. Stok fotoğraf ajansları üzerinden yürütülen satın alma işlemleri genelde reklam ajansları yada firmalar tarafından sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Fiyat aralıkları ise stok fotoğraflarında değişkenlik göstermektedir. Binlerce dolara satılan stok fotoğrafları olduğu gibi 10 cente kadar çeşitli alanlarda stok fotoğraflar satın alınabilir. 

Moda Fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçılığı profesyonel fotoğrafçıların ilgi gösterdiği bir daldır. Özellikle ülkemizde son yıllarda gelişen tekstik sektörü ve buna bağlı olarak gelişen moda endüstrisi binlerce ürünün fotoğraflanıp tüketiciye iletilmesi noktasında moda fotoğrafçılığına ihtiyaç duymaktadır. Artık firmaların web üzerinden satışa ağırlık verdiğini ve sanal mağazalara her gün milyonlarca ziyaretçinin ulaştığını düşünecek olursak moda fotoğrafçılığının sektör olarak ne kadar büyüdüğünü anlayabiliriz. Moda fotoğrafçılığı için iletişim yönünüz ve girişkenliğinizin de en yüksek seviyede olması gerekmektedir. Muhattap olacağınız müşteri portföyü iş hayatının profesyonelleri olacağından çalışmalarınız, amaçlarınız, referanslarınız yada eğitimleriniz hakkında karşınızdaki firma yada markayı ikna etmeyi de başarmanız gerekmektedir. 

Portre Fotoğrafçılığı

Bay, bayan, çocuk, bebek farketmeksizin kişilerin omuzlarından yukarı olan kısmını değişik ışık seçenekleri ile görüntülenmesi işlemidir. Porftre fotoğrafçılığında resmedilen alan çok sınırlıdır. Fotoğrafı inceleyen kişinin tüm ilgisi portre fotoğrafı aktörüne yönelmektedir. Kişinin bakışları, mimikleri, yüz hatları, saçları ve yaşadığı duygunun dışa aktarımı gibi konular ön plana çıktığından hassasiyet gerektiren zor bir alandır. Moda firmaları, makyaj ve kişisel bakım endüstrisi portre fotoğrafçılığına sıklıkla ihtiyaç duyarken tiyatro, sinema gibi gösterilerin afişlerinde aktörlerin çekilen portre fotoğrafları kullanılmaktadır. Tam karşıdan portre fotoğrafı çekilebileceği gibi yandan veya yarım yandan da bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Mimari Fotoğrafçılık

Yapıların iç ve dış çekimleri ile ilgilenen alandır. Simetrisi kusursuz, geniş açıdan ancak tüm detaylara hakim olarak çekilen bir mimari yapının fotoğrafı bazen başdöndürücü olabilir. İç mimari çekimlerde geniş açılı lensler tercih edilirken dış yapı çekimlerinde süper geniş açılı lensler kullanılmaktadır. Bir yapı değişik nedenlerle fotoğraflanabilir. Yapının çevresi olan ilişkini anlatmak, yapım aşamalarını temelden başlayarak belgelemek, şehircilik faaliyetleri ile ilgili halkı bilgilendirmek, tanıtım ve raklam amaçlı firmaların yapıları için gerekli görsellerin hazırlanması gibi amaçlarda mimari fotoğrafçılık mesleği icra edilir. Mimari fotoğraflar bazen tarihi bir yapının iç restorasyonu öncesi ve sonrasındaki durumunu belgelemek içinde tercih edilir. İnşaat projelerinde yada dekorasyon firmaları ve mimarlık ofisleri için mimari fotoğrafçılığın önemi çok büyüktür. Projenin yada yapılan işlerin müşteriye doğru aktarımı için profesyonel mimari fotoğrafçısından hizmet almaları firmaların ve projelerinin prestiji için önemli bir konudur. 

Bulunduğunuz şehirde yada istediğiniz herhangi bir noktada profesyonel fotoğraf ve kamera çekimi hizmeti almak istiyoranız doğru sayfadasınız. ustasiburada.com'da ilgilendiğinizi profilin içeriğini inceleyebilir, fotoğrafçılık çalışmaları hakkında görsellere göz atabilir, ilgili firma yada fotoğrafçı hakkında yapılan puanlamalar sayesinde alacağınız hizmet hakkında ön fikir sahibi olabilir ve teklifsiz talepsiz bir şekilde firma yada fotoğrafçılar ile birebir diyalog kurabilirsiniz.