Ustası Burada
Ustası Burada

Karavan

Karavan'ın Gelişim Süreci

Karavanın tarihsel kullanımı 1800'lü yıllara uzanmaktadır. Konar göçer toplumlarda ilk defa görülen karavanlar, şehir şehir gezen panayırlarda yük taşımacılığı ve insanların konaklaması için kullanılmıştır. İlkel kullanımı genelde bir taşıma hayvanına bağlı olarak yapılan karavanlar zamanla endüstrileşmenin gelişmesi ile motorkaravanlar halini almıştır. Bugün de günümüzde çekme ve motorlu olmak üzere 2 karavan çeşidi bulunmaktadır. Arapça dilinde kafile, farsçada kervan adı verilen bu taşıtların avrupadaki karşılığı hareketsiz mesken olarak geçmektedir. Tarihte yük taşımacılığında önemli bir araç olan karavanlar artık bir yaşam tarzı olarak hayatımıza dahil olmuşlardır. 

Karavan Çeşitleri

Yaşamınızı idame ettirebilmeniz için size asgari şartları sunan karavanlar opsiyonel kullanımları ile birlikte gittiğiniz ve bulunduğunuz her noktayı eviniz yapabilir. Kendi içlerinde çekme karavanlar ve motokaravanlar olmak üzere 2 gruba ayırlan bu taşıtlarda uzun süreli kullanımlar için çekme karavanlar tercih edilirken; kısa süreli kullanımlar için motokaravanlar tercih edilebilir. Çekme karavanlar herhangi bir mekanik donanıma sahip olmadıkları için motokaravanlara oranla daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. 

Çekme Karavanlar Römork şeklinde kullanılan karavanlar bir aracın arkasına bağlanarak çekilmektedir. 750 kg düşük olan karavanlar ruhsatsız olarak kullanılabilirken; 750 kg üzerindeki karavanların ruhsatlı kullanımı zorunludur. Çekme karavanların en büyük handikapı devrilme yada savrulma durumlarıdır. Bu sebeple karavanı çekecek aracın motor hacmi ve kullanılan bağlantı ekipmanları oldukça önemlidir. 

Motokaravanlar 

Kendinden motorlu olarak tasarlanan motokaravanlar ön kısımda bulunan şoför mahallinden bağımsız olarak ayrı bir kullanım imkanı sunmaktadır. Çekme karavanlara oranla daha güvenli bir sürüş imkanı sunan motokaravanlar özellikle kampseverler için ilk tercih olmaktadır. Motokaravanlar da kendi içlerinde gruplara ayrılmaktadır. 

Sabit çatılı motokaravanlar, düşük yükseklikleri sayesinde kolay park imkanı sağlamaktadır. Genelde küçük bir iç hacme sahip sabit çatılı motokaravanlarda sadece yatak koyabileceğiniz alanlar bulunmaktadır

Yükselen çatılı motokaravanlar, sabit çatılı motokaravanlara oranla daha geniş bir kullanım imkanı sunarken yükselen çatısı sebebi ile yatak alanı olarak daha geniş bir alan sunmaktadır. 

Yüksek Üst motokaravanlar, karavanın içinde oda isteyen sürücüler ve aileler için idealdir. Ayakta durma yüksekliği 2 metreye kadar çıkabilir, Opsiyonel olarak duş ve wc bölümleri de bulunabilmektedir. 

Karavan Kullanım Alanları

Karavan diyince aklımıza tatil ve kamp odaklı kullanımlar gelsede karavanlar için birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Yemek karavanları özellikle catering şirketleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Film ve dizi çekimleri, toplu organizasyonlar için tercih edilen yemek karavanlarında bir mutfakta bulunması gereken tüm ekipmanlar mevcuttur. Diğer bir kullanım alanı ise sahne ve ticari faaliyet alanlarıdır. Mobil ödeme noktaları, belediyeler ve kamu kurumları için iletişim noktaları, siyasi partiler için seçim çalışmaları, markalar ve ürünleri için tanıtım karavanları, sahneye dönüşebilen taşınabilir karavanlar, yayınevleri için kitap tanıtım standı haline karavanlar, fuarlar için tasarlanmış tanıtım karavanları, çocuk etkinlikleri için oyun karavanları gibi bir çok alanda karavanlar günlük hayatımızda yer almaktadır. 

Karavan Tamiri ve Bakımı

Karavanların iç ve dış donanımlarındaki bakımların periyodik olarak yapılmasının önemi büyüktür. Ancak istenmeyen durumlarda tamir servisine ihityaç duyabilirsiniz. 

Karavan Elektrik Arızası yaşayan karavan sahipleri problemin ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Çünkü karavanın çalışan tüm aksamları elektriğe bağlıdır ve elektrik tesisatında meydana gelecek küçük bir arıza karavanınızdan verim almanızı engeller. Akü, solar panel, invertör, sigortalama sistemleri gibi tüm donanımların arızaları için mutlaka bir teknik servisten destek almalısınız.

Karavan Su Tesisatı Arızası karavan sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı sorunlardandır. Kısıtlı kapasiteleri itibari ile aşırı kullanım ve bakımsızlık sebebi ile hiç ummadığız bir anda büyük sorunlarla karşılabilirsiniz. Karavanınızın iç kısmının su basması, eşyalarınızın tahrip olması, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarınızın aksaması, mutfak bölümünün çalışmaması dsadece bu sorunlardan bir kaçını oluşturur.

Karavan Isıtma Sistemleri Arızası sadece ortam sıcaklığınızı değil temin edeceğiniz su ihityacınızı da etkiler. Özellikle karavanlarını kış aylarında kullanan araç sahipleri için ısıtma ve soğutma sistemlerinin kusursuz çalışması gerekir. 

Karavan Gaz Sistemleri Arızası ise elektrikten sonra en çok ihtiyaç duyulan güç kaynağı olan gaz sistemlerinin arızalarda karavan sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Birçok karavan sahibi için karavan içinde gaz sistemleri kullanmak tehlikeli görülsede doğru bir kurulum ve düzenli bakım size daha ucuz ve kaliteli bir gaz sistemi anlamına gelecektir. 

Karavan Kapı Cam Tamiri ise doğa koşullarında yıpranan kapılarınızın ve camlarınızın en güvenilir şekilde tamir edilmesi işlemidir. Karavan Kapı Tamiri ve Karavan cam tamiri işlemleriniz sayesinde karavanınızın doğru ve sağlıklı havalandırmasını da sağlayabilirsiniz. 

Karavan Tente Tamiri işlemlerinde karavanınız dış kısmında mevsimsel şartlardan en az etkilenmek için teknik servislerden destek alabilirsiniz. Rüzgar, Güneş, Yağmur gibi zorlu doğa koşullarına dayanıklı üretimler olsada zamanla tente ve güneşliklerde arızalar meydana gelebilir. 

Karavan sahiplerinin sitemiz üzerinde en çok yaptıkları arama sonuçlarını sizlere yardımcı olması için derledik. 

Karavan Tamiri
Karavan Tv ve Anten Montajı
Karavan Aydınlatma Sistemleri Montajı ve Tamiri
Karavan Fan Montajı ve Karavan Fan Tamiri
Karavan Güneş Paneli Montajı ve Tamiri
Karavan Jeneratör Montajı 
Karavan Akü Montajı
Karavan Termosifon Tamir ve Montajı
Karavan Boiler Montajı ve Tamiri
Karavan Buzdolabı Tamiri
Karavan Webasto Montajı ve Tamiri
Karavan Havalandırma Montajı ve Tamiri
Karavan Alarm Sistemleri Kurulumu
Karavan Elektrik Tesisatı Tamiri ve Kurulumu
Çekme Karavan Tamiri
Karavan Boya Ustası
Karavan Çeki Demiri Montajı ve Tamiri
Karavan Fren Tamiri
Karavan Lastik Değişimi 
Karavan Basamak Montajı ve Tamiri

Bu ve buna benzer işlemlerin işinde uzman ve tecrübe sahibi ustalar tarafından yapılması uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız karavanlar anlamına gelmektedir. Doğru arıza tespiti ve kullanılan kaliteli yedek parçaya özenli işçilik hizmeti eklendiğinde maliyet açısından tasarruf edeceğiniz gibi bundan sonraki ihtiyaçlarınızda güvenle danışabileceğiniz bir usta yada servise sahip olmuş olacaksınız. Adresinize en yakın karavan servislerinin profil sayfalarını inceleyebilir, fotoğraf galerilerine göz atabilir, firma yada usta hakkında yapılan puanlamaları değerlendirerek dilediğiniz usta yada servise doğrudan ulaşabilirsiniz. 

UstasıBurada sizler için Türkiye'nin tüm illerinde hizmet veren, yetki belgeli Karavan Servislerini bir araya getirerek hizmet alabileceğiniz bir platformu sizlere sunmaktadır.