Ustası Burada
Ustası Burada

Kapı Pencere İmalat ve Tamiri

Daha Fazla Göster

Kapı - Pencere

Her yapıda olmazsa olmaz ürünlerin başında kapı ve pencereler gelmektedir. Ortamın aydınlatılması, sağlıklı bir hava akışının sağlanması, güvenlik açısından koruyucu özellikleri ve dekoratif olarak yaşam alanlarımıza kattığı estetik değerler bakımından kapı ve pencereler yapıların temel taşlarından biridir. Doğrama diye tabir edilen malzemelerin oluşturduğu kapı ve pencereler temel olarak metal, ahşap ve plastik malzemeler terch edilerek üretilmektedir. Tarihsel gelişimi bakımından ahşap doğramalar ile üretilen kapı ve pencereler üretim maliyeti, dayanıklılık ve yalıtım açısından dezavantajlara sahip olsada yakın geçmişimize kadar özellikle ülkemizde ilk tercih edilen ürün gruplarından olmuştur. Ahşap kapı ve pencere üretimi demek ayrıca ağaçların da kesilmesi anlamına geldiğinden gelişen sanayi ile birlikte alüminyum ve Pvc ismi ile tabir edilen plastik doğralamalar günümüzde en çok tercih edilen ürün gruplarını oluşturmaktadır. Özellikle yalıtım kalitesi olarak iç mekan sıcaklığını koruması ve dışarıdan gelecek soğuk yada sıcak hava akımlarını engellemesi bakımından en kaliteli ürün grubu Pvc kapı ve Pvc pencere sistemleridir. 

Pvc Kapı ve Pencere Sistemleri

PVC pencereve Kapı sistemleri binaların dış ortamlara bakan yüzeylerinden balkon kapılarına, banyo kapılarından wc kapılarına kadar pek çok ortamda kullanılabilmektedirler. Son yıllarda kullanımı artan PVC, pimapen olarak bilinen ve açılımı Poli Vinil Clorür olan sert plastikten oluşan maddedir. Bu madde sağlamlığı, dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü sebebiyle pencere ve kapı üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllar kendini koruyabilen PVC aynı zamanda geri dönüşümü sebebiyle çevre dostudur. PVC pencere ve kapı alanında en önemli ve öncelikli tercih kriteriniz üretimdeki standartlar ve kullanılan aksesuarlardır. İmalat aşamalarında su tahliye kanallarının açılmaması bile sizlere çok ciddi sıkıntılar yaşatabilir.

Ahşap Kapı ve Pencere Sistemleri

Yapıların başlangıcından bu yana kullanımı devam eden Ahşap Kapı ve Pencere Sistemleri gelişen teknoloji ve üretim imkanları ile geçmişe oranla daha sağlam bir yapıya bürünmüştür. Özellikle dekoratif açıdan düzenli bakımlarının yapılması koşulu ile alüminyum ve pvc sistemlerine göre daha şık bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan ağaç türü olarak ülkemizde genelde tercih edilen ağaç türleri Meşe, Karaçam, Sarıçam, Kızılçam, Sedir, Ladin ağaçlarıdır. Tomruk haline getirilen bu ağaçlar freze kesim ile istenen ebatlara getirilir. Daha sonra kurutma işlemi için fırınlanır. Çam gibi ağaç türlerinde fırınlama işleminden hemen sonra empenye işlemi uygulanarak kurtlanmaya karşı önlem alınır. Kurutma işlemi sonrası preslenerek üretime uygun hale getirilir.

Alüminyum Kapı ve Pencere Sistemleri

Ahşap ve Pvc sistemlerinde olduğu gibi Alüminyum kapı ve pencere sistemlerinin de artıları bulunmaktadır. İlk tercih nedeni uzun ömürlü oluşlarıdır. Standartlara uygun olarak üretilen Alüminyum Kapı ve Pencere Sistemlerinin ortalama dayanıklılık sürei 40 yılı bulabilmektedir. Özellikle sert kış ve yaz koşullarının yoğun hissedildiği bölgeler de ve kırsal kesimde dayanıklılığı sebebi ile tercih edilmektedir. Hafif bir yapıya sahip olması sebebi ile istenilen ebat ve ölçülerde hassas üretime müsaittir. 

Kapı Modelleri

İlk örneklerine antik mısırda rastlanan kapılar günümüze kadar süregeldiği gelişimi ile yapılarımızın vazgeçilmezi olmuştur. Kullanım yeri ve amaçlarına göre farklı üretim modellerine sahip kapılar gelişen teknoloji ile bütünleşerek daha güvenli ve daha dekoratif bir görünüm ve işlevsellik kazanmıştır. Kapı mekanizmaları farklılık gösterebilir. Menteşeli kapılar her iki yönde de açılarak kullanım imkanı sunarken, İki kapının yanyana gelmesi ile oluşan ve Fransız kapı olarak tabir edilen kapılar çift kanatlı ve geniş cam kullanımı ile ferah ve dekoratif bir görünüm sunmaktadır. Sürgülü kapılar ise ray sistemleri ile kullanımı sağlanan, yer tasarrufu açısından genelde tercih edilen ürün gruplarıdır. Özellikle otellerde sıklıkla karşımıza çıkan döner kapılar dikey olarak dönen bölmelerden oluşan ve süreklilik mantığı ile çalışan kapı modelleridir. Otomatik kapılar ise hareket sensörleri ile bütünleşerek kullanıcın teması olmadan yada sensörün manuel devreye sokulması ile kullanılan kapı türleridir.

Günlük kullanımda yapılarda karşımıza çıkan bazı kapı türleri şu şekildedir. 

İç Kapılar; her evde odaların girişlerinde kullanılan yapı ürünleridir Kendi içlerinde farklı modellere ayrılmışlardır. Lake Kapı, Laminat Kapı, Pvc Kapı, Membran Kapı, Amerikan Panel Kapı, Melamin Kapı gibi isimler ile müşteriler tarafından tercih edilmektedir. 

Dış Kapılar; güvenlik sebebi ile daha dayanıklı malzemeler tercih edilerek üretilir. Mekanlara girş ve çıkışı sağlaması ayrıca dış koşullar ile daha bütün olması sebebi ile yapıların dışında kullanılan kapı çeşitleri şu şekildedir. 

Çelik Kapı; adından anlaşılacağı gibi çelikten üretilen levha ve saclar ile dayanıklılığı arttırılan bugün neredeyse her evde kullanılan kapı modelleridir. 

Garaj Kapısı; otomatik kapı sistemleri kategorisinde yer almaktadır. Müstakil konutlar, siteler, alışverişmerkezleri, hastaneler gibi yapılarda sıklıkla tercih edilir. Seksiyonel kapı olarak da bilinen bu kapı çeşitleri yalıtım ve güvenlik açısından tam verim sunmaktadır. 

Bina Giriş Kapısı; genelde iç kısımdan kullanıcı müdahalesi olmadan açılan kapılardır. Gelişen teknolojiye uyum sağlayan bu kapı modelleri artık şifreli yada parmak okuma sistemleri ile kullanım imkanı sunabilmektedir. 

Pivot Kapı; Hem dışarıya hem içeri açılabilen istenirse hem yatak hem dikey açılıma müsait kapı türleridir. 360 derece dönme kabiliyetine sahip bu kapı türleri özellikle depolama sektöründe sıklıkla tercih ediliyor. 

Bahçe Kapısı; Elektrik ile bütünleşerek yana yada içe doğru açılabilen, kumanda ile kullanım imkanı sunan kapılar demir malzemesinden üretilir. 

Yangın Kapısı; Belirli bir yönetmeliğe göre üretimi yapılan ve yine yönetmeliğe göre kullanılabilen güvenliğimiz için son derece önemli kapı türleridir. Hangi malzeme tercih edilirse edilsin ısı dayanıklılığını artırmak için kapı malzemelerinin galvanizeye tutulmuş olması gerekmektedir.

Fotoselli Kapılar; bireysel kullanım için çok tercih edilmesede insanların toplu olarak giriş ve çıkış yaptıkları mekanlarda sağladıkları pratiklik açısından tercih edilen ürün gruplarıdır.

Pencere Modelleri

Günümüz yapılarında pencere modellerinde kullanılan malzeme kadar işlevsellik de önem kazanmıştır. Işığı en doğru şekilde alabilmenin yanı sıra yalıtım ve güvenlik faktörleri de pencere tercihimizi belirlerken; kullanım açısından kolaylık sağlaması da önemli bir kriter halini almıştır. 

Tek kanatlı pencereler; genellikle pvc malzemeden yapılan, çift cam tercih edilen, ve tek bir yöne açılan pencere tipleridir. 

Vasistas Pencereler; dışa doğru açılım imkanı sağlayan, özellikle daha fazla havalandırma imkanı sağlayan ürün grubudur.

Giyotin Pencereler, aşağı daya yukarı yönlü kayarak açılan dekoratif ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından artıları olan ve ortamlarınıza nostaljik bir hava veren pencerelerdir. 

Fransız Pencereler; çift kanatlı, ışığı daha fazla içeriye alan, yere kadar uzanan ve açıldığında balkona çıkış imkanı veren pencere çeşididir. 

Sürgülü Pencereler; son yıllarda çok fazla tercih edilen, salondan balkona çıkmak yada bahçeye çıkış kolaylığı sağlaması açısından oldukça pratik bir kullanım imkanı sunan pencere tipidir. 

Güneşlik Pencereler; yapıların tavan kısmında bulunan, sizi gökyüzü ile buluşturan, ışığı dikey olarak almanızı sağlayan bir pencere modelidir. Çatı katları ve dubleks yapılarda karşımıza çıkmaktadır. 

Pivot Pencereler; Döner pencere olarak da bilinir. 360 derece kullanım imkanı sunarak tam ortadan yön tayini verilebilen pencere modelidir. 

Katlanır Pencereler; bir çoğumuzun cam balkonlardan bildiği bu model özellikle daha küçük kullanım alanlar için idealdir. 

Kemerli Pencereler; yapılarınıza klasik bir hava vermek istiyorsanız en doğru tercih olacaktır. küçük kare yada dikdörtgen camlar ve bu camları çevreleyen çerçeveler ile donatılmış pencere tipleridir. 

Ahşap Pencereler; daha sağlıklı bir kullanım için tercih edilebilir, Estetik görünümüyle günümüzde bir çok kullanıcının ilk tercihlerinden olmaktadır. 

Panjur ve Kepenk Sistemleri

Geçmişten günümüze uzun zamandır kullanılan panjurlar; rüzgâr, güneş, yağmur, toz ve ses gibi etkenlerden korunmamızı sağlayan sistemlerdir. Plastik, alüminyum veya ahşaptan üretilen yatay ve dar plakaların birleştirilmesiyle ortaya çıkan ürünlerdir. Panjurlar bizleri dış etkenlerden korumakla birlikte hırsızlık, gasp gibi olaylarda caydırıcı rol oynamaktadır. Panjur yaptırmaya karar verdiğinizde malzeme sağlamlığına mutlaka önem vermeniz gerekmektedir. Yaz-kış kullanımlarda tüm hava şartlarına direnç gösterebilen ürünler uzun süreli kullanım sağlamaktadır. Her cepheye uygun olarak üretilen panjur sistemleri, aynı zamanda kişisel zevk ve istekleriniz doğrultusunda farklı renk seçenekleriyle de üretilmektedir. Uygulama yapılan alana estetik bir görünüm sağlayan panjurlar manuel, elektrikli, alüminyum, ahşap, plastik ve motorlu olarak üretilmektedir. Ayrıca mobilyalarınızı güneş ışığının zararlı etkenlerinden koruyarak solmasını engelleyen panjur sistemleri, kolay temizlenebilen yapıya sahiptir.

Genellikle dükkân, cafe, garaj ve otopark gibi mekânlarda kullanılan kepenkler, güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yalıtım ve enerji tasarrufu sağlayan kepenkler darbelere karşı dayanıklı ürünler kullanılarak üretilmektedir. Kepenk seçimi yaparken ürünün kalınlığı, ağırlığına dikkat etmeli ve ürünün uzun ömürlü olması için montaj esnasında kullanılan malzemelerin kalitesine önem verilmelidir. Kepenkler ihtiyacınıza ve kişisel zevklerinize göre; manuel, otomatik, kumandalı, elektrikli otomatik ve motorlu otomatik gibi pek çok çeşitte üretilmektedir. Mekanik yapıda kepenk tercih ettiğiniz zaman açılma-kapanma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz sorunlarda işin uzmanından destek almanız ürününüzün kullanım ömrünün uzaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Sineklik 

Kullanılan alan pencere yada kapı olsun sineklikler artık daha sağlıklı bir havalandırma imkanı verdikleri için birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Eviniz, villanız, ofisiniz yada iş yeriniz için tercih edebileceğiniz sineklik ürünleri kullanım amacı ve yerine före farklılıklar göstermektedir. 

Pencere Sineklik Modelleri; Sinekliğin en yayın kullanıldıkları alanlar pencerelerdir. Özellikle yaz aylarında daha sağlıklı bir havalandırma için pencerelerinizi açmak istediğiniz de bulunduğunuz ortamı sivrisinek ve diğer haşerelerden korumak için pencere sinekliği kurtarıcı olmaktadır. 

Kapı Sineklik Modelleri; En az pencereler kadar yoğun bir kullanıma sahip olan kapı sineklikleri, balkon kapıları, veranda ve kış bahçelerinin giriş kısmı için bireysel kullanıclar yada işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Kapılar gibi açılır kapanır özellikte olmaları tercih sebeplerinin başında gelmektedir. 

Mıknatıslı Sineklik; kolay kullanımı sebebi ile sıklıkla tercih edilir. pimli sinekliklere oranla tam bir kapanma sağlarken, boşluk oluşmaması sebebi ile dış etkenlere karşı mıknatıslı sineklikler tercih edilmektedir. 

Pileli Sineklik; yukarı doğru toplanarak açılan ve aşağı doğru esneyerek kapanan pileli sineklikler yer tasarrufu sağladığı gibi temizlik açısından da oldukça pratiktir. 

Sürgülü Sineklik; yana doğru kaydırılarak açılırlar ve yer tasarrufu açısında özellikle balkon kapılarında tercih edilirler. 

Akordiyon Sineklik; Küçük oda ve balkonlarda sıklıkla tercih edilen akordiyon sineklikler sürgülü ve pileli sinekliklerin çalışma prensibi ile hareket ederler. 

Her türlü kapı ve pencerede rahatlıkla kullanılan sineklikler, kolay monte edilebilmekte, yıkanarak veya silinerek kolayca temizlenebilmektedir. Su ve güneşe dayanıklı plastikten üretilen sineklikler en sıcak veya en soğuk havalarda bile yapısı bozulmadan sağlam kalabilmektedir. Kullanım süresi uzun olan sineklikler bakımı yapıldığı süre uzun yıllar kullanılabilmektedir. Haşerelerle mücadelede çocuk odası, yatak odası gibi mekânlarda ilaç kullanılması sağlık sorunlarına sebebiyet verebilecekken sineklikler sağlıklı ve tam koruma sağlamaktadır. Sineklikler aynı zamanda pencere ve kapılar haricinde banyo, WC, bodrum katı ve her türlü havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Kapı ve pencere sistemleri, Panjur, Kepenk Montaj Tamiri, sineklik imalatı ve tamiri için aradığınız içerikler UstasıBurada’da. Puanlamaları inceleyerek sizler için en uygun, kapı ve pencere sistemleri ustasını hemen bulabilir, ustalara yada firmalara ücretsiz hatlarından ulaşarak, detaylı bilgi ve fiyat sahibi olabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.

Kapı Pencere İmalat ve Tamiri - Sık Sorulan Sorular