Ustası Burada
Ustası Burada

Alçıpan Alçı Kartonpiyer

Daha Fazla Göster

Alçı

Alçı doğada bulunan alçı taşının öğütülerek toz haline getirildikten sonra yüksek sıcaklık değerlerinde pişirilerek elde edilen toz bir maddedir. Evlerimizi ve yaşadığımız mekânları güzelleştirmek için kullandığımız alçı, iç ve dış mimaride en önemli malzemelerden biridir. Bozuk yüzeylerin düzeltilmesinden, pürüzsüz ve boyaya hazır bir zemin oluşturmaya kadar her yer yerde kullanılmaktadır. Kullanıldığı takdir de pek çok avantajı olan alçı hava alma özelliği ile mekândaki nem oranını ayarlamaktadır. Hafif, ucuz ve tamiri kolay bir malzeme olan alçı inşaat sektörünün olmazsa olmazı haline gelmiştir. Alçı, yapısı gereği hazırlanırken gerekli önemler alınmadığında, erken donma, çatlak oluşumu, ufalanma, topaklaşma, tozuma sorunları çıkarabilen bir maddedir. Alçı ve kartonpiyer ustaları, aldıkları eğitimler sayesinde hangi tür alçının nerelerde ve ne şekilde kullanılacağını çok iyi bilmektedir. Kusurlu duvarlar ve yapılar iyi görünmeyeceği için alçı ve kartonpiyer ustaları incelikle çalışmaktadır. Alçı ve kartonpiyer işlerinizde, işi bilen bir ustayla çalışmak çok büyük önem taşımaktadır. Uzun süreli, temiz bir kullanım olmasını istiyorsanız, mutlaka işin uzmanından destek almanızı önermekteyiz.

Alçı Çeşitleri

İnşaatlarda binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılan alçı maddesi kendi içinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Dekorasyonun önemli bir parçası olan alçı uygulamaları ile yüzeylerinizin hayal ettiğiniz şekillere dönüşebilmesi maliyet açısından da size fayda sağlayacaktır. Çeşitlerine göre alçıları sıralayacak olursak;

Sıva Alçısı yapıların iç kısmından genelde el ile uygulanan sıva tipidir. Kaba alçı olarak da anılmaktadır.Hazır poşetlerde temin edilmektedir. Alçı işleminin sonrasında yüzey üzerinden görünen pürüzlerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Beton, tuğla, biriket ve çimento bazlı sıva yapılmış yüzeylerde kullanılmaktadır. Suya karşı çok fazla dayanıklı olmadığı için genelde yapıların iç kısmında uygulanmaktadır. Yapıların iç kısmında kullanıldığı zamanlarda ise su ile temasının en aza indirilmesi gerekmektedir. 

Saten Alçı el uygulamaları yanı sıra makine ile de zeminlerde kullanılabilir. Alçıpan yada sıva yapılmış yüzeylerde boya öncesinde son kat düzeltme işleminde uygulanmaktadır. Sıva alçısına oranla daha pürüzsüz ve parlak bir zemin için ideal bir uygulamadır. İnce yapısı sayesinde boyanın daha estetik görünmesini sağlamaktadır. Genç donma özelliğinin yanı sıra sarı renge yakın mat bir görüntüsü bulunmaktadır. Saten alçı sonrasında plastik bazlı bir boya tercihi verim anlamında tam performans sağlamaktadır. 

Kartonpiyer Alçı iç mekanların tavan ve sütun dekorasyonlarında tercih edilen alçı çeşididir. İsteğe göre çok fazla sayıda şekil ve desen seçeneğine sahip bir uygulamadır. Kartopiyer yapımında ve yapılan kartonpiyerlerin yapıştırılması işlemlerinde de tercih edilen bir alçı türüdür. Çabuk donma özelliği sayesinde daha hızlı sonuçlar vermektedir. Markalarına göre farklılık gösterseler de ortalama bir kartonpiyer alçısının kuruma süresi 15 dk ile yarım saat arasında değişmektedir. 

Derz Dolgusu Alçısı Alçıpanların birleşim yerlerindeki boşlukların doldurulması için uygulanan alçı çeşitidir. Banyo, mutfak, balkon, teras, antre veya havuz gibi zeminlerde de kulanımı yaygındır. Fuga alçı olarak da anılmaktadır. 

Kartonpiyer

Kartonpiyer, yapıları süslemek için kullanılan, genellikle duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan kısmına uygulanan, sertleştirilmiş mukavva ve katıklı alçı yapılarına verilen isimdir. İlk olarak ev ve iş yerlerinde kullanılmaya başlanan kartonpiyer, otel gibi yapılarda da dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Kartonpiyer iç dekorasyon, polistren kartonpiyer, alçı kartonpiyer, stopiyer kartonpiyer, alçı sıva, alçıpan, asma tavan, alçıpan bölme duvar, motifli kartonpiyer, desenli kartonpiyer, XPS kartonpiyer, sade kartonpiyer, alçısız kartonpiyer, hazır kartonpiyer, niş, payanda, kubbe, pano, göbek, köpük kartonpiyer gibi birçok çeşidi olan alçı malzemeler uzman kişiler tarafından monte edildiğinde düşük maliyetli estetik görüntü sunmaktadır. Her bütçeye uygun çeşitleriyle yapı sektörünün vazgeçilmezi haline gelen kartonpiyer ağır olmaması ve temizlenebilir olması sebebiyle en çok tercih edilen üründür.

Alçının Faydaları

Alçı dekoratif bir malzeme olması yanı sıra yapıların yüzeylerine sağladığı fayda olarak ta tercih edilmektedir. İçeriğinde kullanılan malzemelerin etkisi ile bir çok konuda artılar sağlamaktadır. Yapıların zeminlerinde çatlak oluşumunu önlemesi, çevre dostu bir ürün olması, kolay işlenebilir oluşu, yangına dayanıklı özelliği, yapılarda enerji tasarrufu sağlaması, hafif bir malzeme olması sebebiyle dekorasyon maliyetlerindeki olumlu katkısı, bakteri oluşumunu önlemesi sebebiyle insan sağlığına olumlu etkisi, uygulandığı ortamı yazın serin, kış aylarında sıcak tutma özelliği, nemi engelleyici faktörü gibi daha sayamadığımız çok fazla faydaları alçının günümüzde de sıklıkla tercih edilen bir malzeme olmasını sağlamaktadır. 

Alçıpan

Kartonlu alçı plakalara alçıpan denmektedir. Yerden tavan dahil tüm alanlarda kullanım özelliğine sahiptir. Alçıpan işlemine başlayabilmeniz için yapıların dış inşaat işlerinin tamamlanması gerekmektedir. Hafif alçıpan, akustik alçıpan, fleks alçıpanyangına dayanıklı alçıpan, suya dayanıklı alçıpan gibi ürün çeşitleri bulunmaktadır. Bakteri üretmeyen özelliği sayesinde insan sağlığı açısından da sıklıkla tercih edilen alçıpanlar kolay kurulumu sayesinde hem zamandan hemde işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlamaktadır. Demonte edilebilir oluşu sayesinde istenildiği takdirde sökülülüp başka yere transferi yada mevcut halinin tamir ve düzenlemeleri daha kolay olabilmektedir. Alçıpanın üzerine fayans ve seramik gibi malzemeler de uygulanabilir. 

Alçıpan Uygulamaları

Tamamlanmış yapılarda istenilen her noktada kullanım imkanına sahip olan alçıpanlar kişisel zevk ve ihtiyaçlara göre şekillenebilmektedir. Çok amaçlı kullanılan alçıpanların tercih edildiği yerler günümüzde daha çok dekoratif amaçlı kullanılan yapılardır. Ayrıca işletmeler, ofisler ve tüm yapılarda bölme işlemlerinde alçıpan sıklıkla tercih edilir. Alçıpanları kullanım alanlarına göre sıralayacak olursak;

Asma Tavan hafif olması sebebiyle binanın taşıyıcı unsurlarına etkisi çok azdır. Tüm yapı türlerinde çatı kısmına uygulanabilirler. Tesisatlarınızı gizleyerek dekoratif bir görüntü sağladığı gibi herhangi bir arıza durumunda elektrik ve su tesisatına ulaşım asma tavanlardan daha rahat sağlanmaktadır. Yangına karşı koruyucu özelliğine sahip olan alçıpan asma tavanlar hafif yapısına rağmen oldukça etkili bir ses yalıtım ürünüdür. Kendi içinde çok sayıda asma tavan modeli bulunmaktadır. Asma tavanların özellikle konut ve iş yerlerine tercih edilmesinin ilk sebepleri arasında aydınlatma dekorasyonu için sunduğu avantajlar gelmektedir. Elektrik tesisatına kolay ulaşım imkanı sağlaması sebebiyle ışıklı ve led aydınlatmalı asma tavanların oluşturulması daha kolay ve dekoratif olmaktadır. 

Taşyünü Asma Tavan T24 diye tabir edilen taşıyıcı profillerin üzerine kara taşyünü plakaların monte edilmesi elde edilen tavan modelidir. Maliyet olarak diğer asma tavan modellerine göre daha hesaplıdır. Bu hesap üründen alacağınız verim ise neredeyse diğer asma tavan modellerinden alacağınız verim kadardır. Özellikle su ve ısı yalıtımı konusunda tam bir fiyat performans uygulamasıdır. 

Alçıpan Bölme Duvar yapıların duvarlarına alçı levhaların metal konstuksiyonların üzerine vida ile tutturulması sonucunda meydana gelmektedir. Dekoratif özelliklerinin yanısıra yangına karşı koruyucu özelliği, ses, su ve ısı yalıtımındaki olumlu etkileri sayesinde tercih edilmektedirler. Konut, ofis, işletme, fabrikalar, mağazalar, restaurant ve kafelerde alçıpan ile yapılmış bölme duvarlara sıklıkla rastlanmaktadır. 

Alçıpan Korkuluk bazı yapıların merdivenlerinde karşımıza çıkmaktadır. Kolay işlenebilmesi ve istenen renge kolay boyanabilmesi sayesinde oldukça şık bir görünüm sağlanmaktadır. 

Alçıpan Niş Uygulamaları yüzeylerde kullanıma uygun oyukların yapılması işlemidir. Alçıpan kolay şekil alabilen bir yapıda olduğu için özellikle salonlarda tv ünitelerinin oluşturulması, raf sistemlerinin yapılması, kitaplık, yada dekoratif ürünlerinizin sergilenebileceği formatlarda üretilebilir. 

Alçıpan Işık Bandı dekoratif bir uygulamadır. Tavan ile alçıpan ssitemlerinin arasına gizlenenen ışık sisteminin görünmediği uygulamalardır. Ortamın havasını bir anda değiştiren alçıpan ışık bandı uygulamasının kurulumu da kolaydır. Tavana yerleştirilen alümünyum profillerin alçı plakalar ile vidalanarak üzerine saten alçı uygulaması ile tamamlanan işlemdir. Spot ve led ışıkların bu sisteme istenen şekilde yerleştirilmesi ile alçıpan ışık bandı uygulaması mekanlarınızın havasını değiştirecektir. 

Alçıpan Kemer Yapımı daha çok tercih edilmeyen iç kapıların yerine uygulanan sistemlerdir. İki odanın dekoratif bir şekilde birleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca yapılardaki alanların genişletilmesi için de oldukça pratik bir yöntemdir. Tercihe göre sınırsız sayıda model üretilebilir. 

Alçıpan Perdelik hemen hemen tüm evlerde karşımıza çıkan uygulamadır. Kornişlerin gizlenmesi ve daha şık bir görüntü sağlanması için istenen ölçü ve desenlerde uygulanabilir. 

Stropiyer oldukça hafif, kolay taşınabilir ve uygulanabilir bir malzemedir. Pencere önüne 25 cm civarında bir boşluk bırakılarak perdelik uygulaması tamamlandıktan sonra uygulanır. Stropiyer uygulamalarında ürünün yapısını bozması sebebiyle solvent bazlı boya tercih edilmemektedir. 

Alçı ve Kartonpiyer Ustaları için en fazla seçenek Türkiye’nin usta bulma platformu UstasıBurada’da. Türkiye’nin neresinde olursanız olun bu sayfadaki alçı, alçıpan ve kartonpiyer ustası arasından en uygun Alçı ve Kartonpiyer ustası seçeneğini hemen bulabilirsiniz. Alçı ve kartonpiyer fiyatı almak için ustaları ücretsiz çağrı hatlarından hemen arayabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yapacağınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.