Ustası Burada
Ustası Burada

Elektrikçi

Daha Fazla Göster

Elektrik

Türkçeye Fransızcadan geçen elektrik kavramı günümüz şartlarına en uygun haline 1800 lü yıllardan itibaren gelmiştir. Endüstrileşmenin artması ve sanayi devrimleri sonrası özellikle avrupa kıtasından başlayarak tüm dünyaya yayılmıştır. Yaşamın olduğu her noktada elektriğin varlığından söz edebiliriz. Ulaşımdan, ısıtmaya, aydınlatmadan, iletişime, tekonolojik aletlere kadar hayatın her anında kullanılan elektrik kısacası günümüzde hayatın var olabilmesini sağlamaktadır. 

Elektrik ve Elektronik Arasındaki Farklar

Elektronik maddenin elektriksel özelliklerinden yararlanarak bilgi ve güç üretir bunu oluşturan sistemlerin genel adına elektronik denir. Birbirini tamamlayan iki enerji olan elektirk ve elektronik sistemlerinin kullanım alanlarıda farklıdır. Ancak elektronik, elektrik sistemlerinin alt dalıdır. Elektrik daha çok statik enerji ile uğraşırken, elektronik sistemlerin çalışma prensibi analogdur. Elektronik sistemlerde sinyal gibi kavramlar ana etkenken, elektrik enerjisinde akım ve potansiyel gibi daha dinamik enerjiler açığa çıkmaktadır. 

Elektrik Tesisatı

Aydınlatma, ısınma, elekrikli ev aletleri ve beyaz eşyalarımızı çalıştırmak için en yoğun kullandığımız enerji elektrik enerjisidir. Elektrik akımını güvenli bir şekilde kullanabilmemiz için binaların yapımı aşamasında sıva altı elektrik tesisatları binanın tüm bölümlerine döşenmektedir. Elektrik kablolarının döşenmesi, elektrik panosu, şalterler ve elektrik sigortalarının güvenli bir şekilde montajının yapılması için eğitimli elektrik teknisyenleri tarafından projenin çizilmiş ve uygulanmış olması önemlidir. Sıva altına döşenen elektrik kabloları aracılığıyla banyo, mutfak ve tüm odalara prizler monte edilmekte, tavana avize bağlantısı yapabilmek üzere elektrik duyları yerleştirilmektedir. Kabloların genişliği, malzeme türü tesisat işlemlerinde çok önemlidir. Yapılan bu işlemlerde en ufak bir hata yada yanılma payı bazen ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple elektrik tesisatları proje ve uygulama alanlarında yönetmeliklere göre yapılmalıdır. Elektrik tesisatınızın yetkili bir şirket ve mühendis tarafından onaylanması ve elektrik dağıtım şirketinin de ayrıca onayının alınması şarttır. 

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi

Ana enerji kaynağı olan elektrik sistemleri için ticari işletmeler de proje kapsamında ve tesisat işlemleri bittikten sonra denetimlere tabidir. Bünyesinde mühendis kadrosu bulunan işletmeler, Elektrik mühendisleri odasına kayıtlı müşavirler yada bizzat elektrik mühendisleri odasından temin edilen uygunluk belgesi için bazı kriterlerin sağlanması gerekir. Öncelikle tesisat işlemindeki malzemeler yönetmeliğe uygun seçilmelidir. İnşaatın tavan betonu dökülmeden önce tavan borusu döşenmelidir. Motor gövdeleri topraklanmalıdır. Anahtar, buat ve prizler kontrol edilmelidir. İşletmeler için elektrik tesisatı uygunluk kontrolleri yılda bir kez yapılmalıdır. 

Elektrik Tesisat Arızaları

Hayatımızın her noktasında kullandığımız elektrik tesisatlarında arızalarla sıklıkla karşılaşmaktayız. Uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için arıza durumunda muhakkak teknik servisten yada tecrübeli bir ustadan destek almalısınız. Arızaların bır kısmı kullanıcı hatasından kaynaklı problemler olabildiği gibi ani voltaj artması yada inmeside elektrik arızalarının sebepleri arasındadır. Arızaların çıkış kaynağının doğu tespit edilmesi ve doğru müdahale için arızaları nedenlerine göre sıralamak en doğrusu olacaktır. 

Priz Arızası; Akım atlamaları diye tabir edilen oldukça tehlikeli arızalar olup zamanında doğru müdahale edilmemesi durumunda büyük hasarlara sebep olabilir. Prizlerin arka kısmında bulunan kabloların çıkması yada prizlerin içine yabancı bir cisim teması da prizlerin sıklıkla arızlanma sebeplerindendir. 

Sigorta Arızası; En sık karşılaşılan elektrik arızalarındandır. Kısa devre diye tabir edilen arızalar sebebi ile sigortalarınız sık sık atabilir. Atan sigortayı tekrar eski haline getirdiğiniz halde yine elektrik akışı sağlanmıyorsa servis desteği almalısınız. Fazla elektrik akımının sigortaya temas etmesi ve yapı içinde çok fazla elektrikli ürünün aynı anda kullanılması da sigortaların arızalanmasına sebep olacaktır. 

Tesisat Arızası; Özellikle eskiyen yapılardaki tesisatlarda görülen tesisat arızaları kısa devre olmasına sebep olarak elektriğin kullanılmamasına sebep olabilir. Kablolarda meydana gelen aşınma ve kopmalar da yine elektrik arızalarının başlıca kaynağı olabilir. 

Cihaz Arızası; Kullanmış olduğunuz elektriki aletler de elektrik arızalarının kaynaklarındandır. Daha fazla elektriğe ihtiyaç duyan bazı cihazlar, fazla kullanım sonrası sigortayı attırarak arızalara neden olmaktadır. Kullanıdğınız cihazlarda kabloların ve iç aksamın arızalı olması elektrik arızalarında başlıca nedenler arasındadır. 

Duy Arızası; Aydınlatma ürünleri ile elektriğin buluştuğu nokta olan duylar sık sık arızalanan ürünlerdendir. Değişim sonrası genelde sorun giderilmektedir. 

Yanık Kokusu ve Kıvılcım Görülmesi; prizler ve anatarlarda meydana gelen böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken hemen elektrik akımının kesilmesi olmalıdır. 

Prizlerden Ses Gelmesi; Elektrik aksamları sessiz çalışan ürünlerdir. Eğer prize bir fiş takıyorsanız ve aynı anda prizin iç kısmından sesler geliyorsa bu duruma ihmal edilmeden hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. 

Elektrik tesisatı ile ilgili bir sorun yaşadığınız da servis ihtiyacı duymanız kaçınılmazdır. Servis talebinde bulunduğunuzda görüştüğünüz usta yada servis size yaşadığınız arıza ile ilgili bilgi amaçlı sorular yöneltecektir. Bu sorulara doğru ve yerinde cevaplar vermeniz servis yada ustanın arızaya müdahalesini kolaylaştıracağı gibi sorunun acil olup olmadığı ile ilgili bir fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Sitemiz üzerinde sıklıkla yapılan elektrik arızalarını inceleyebilir; yaşadığınız sorunla ilgili daha hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz. 

Sıva Üstü Elektrik Tesisatı
Avize Tamiri
Elektrik Projesi
Vaviyen Elektrik Tesisatı
Komülatör Anahtar Tesisatı
Diyafon Tesisatı
Floresan Lamba Tesisatı
Ev Elektrik Tesisatı
İnşaat Elektrik Tesisatı
Dış Aydınlatma Tesisatı
İç Aydınlatma Tesisatı
Elektrik Panosu Tamiri
Kompanzasyon Panosu Tamiri
Merdiven Otomatiği Tamiri

Bu işlemlerde bölgenize hizmet veren ve servis desteği açısından size en yakın lokasyonda bulunan işletme ve ustalar size zaman açısından da avantaj sağlamaktadır. Ustasiburada.com’da adresinize en yakın profilleri filtreleyerek görüntüleyebilir, sayfa içeriklerini inceleyebilir, hizmet alan kullanıcıların puanlamaları ile güvenilir servis hizmetine saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. 

Aydınlatma Sistemleri

Işığı hayatımıza dahil eden aydınlatma sistemleri gelişen teknoloji ve mühendislik sayesinde daha geniş alanları kapsamakta ve daha tasarruflu ışık kaynağına ulaşmamızı sağlamaktadır. Aydınlatma gruplarını 2 ana başlık altında inceleyebiliriz. İç Aydınlatma ve Dış Aydınlatma olarak bahsedeceğimiz bu grupta ışığı hayatımızın her noktasına en doğru şekilde ulaştırmak ana amaçtır. Bu sebeple tasarruflu aydınlatma ürünlerini tercih etmek gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakabilmemiz için hayati önem taşımaktadır. 

İç Aydınlatma Sistemleri, ev, okul, iş yeri, depo gibi tüm kapalı mekanları kapsamaktadır. İç aydınlatmanın bir diğer özelliği de dekorasyon amaçlı kullanıma olan uygunluğudur. 

Dış Aydınlatma Sistemleri, bahçe, park, sokak, cadde, spor alanları gibi yerlerde alan büyüklüğü ve ihtiyaca göre çeşitli büyüklükteki güç kaynaklarından destek alan aydınlatma sistemleridir. 

Artık günümüzde ışığa istediğimiz gibi şekil verebiliriz. Bu amaçla özel olarak üretilen aydınlatma ürünleri dekoratif olarak kullanıldıkları gibi renk olarak da çok fazla seçeneği bizlere sunmaktadır. Aydınlatma sistemleri ile ilgili kullanıcıların en çok yaptığı bazı arama sonuçları aşağıdaki gibidir. 

Ampül 
Avize Askı Aparatı 
Avize Montajı 
Avize Tamiri 
Bahçe Aydınlatma 
Çevre Aydınlatma 
Dekoratif Aydınlatma 
Lamba 
Led Avize 
Led Aydınlatma 
Market Aydınlatma 
Modül İçi Aydınlatma 
Ofis Aydınlatma Sistemleri 
Otel Avize Montajı 
Park Aydınlatma 
Yol Aydınlatma 

Elektrik Tesisat Ustası

Elektrik teknisyeni olmak için lise ve dengi meslek okullarından ya da yüksek öğrenim kurumlarından elektrik bölümü diplomasına sahip olmak, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde elektrik tesisatçılığı dalında verilen Kalfalık ve Ustalık belgelerine sahip olmak gibi şartlar aranmaktadır. 

Elektrik tesisatçıları münferit işlerde çalıştıkları gibi büyük inşaat projelerinin komple elektrik taahhüt işlerini de üstlenmektedir. Elektrik Taahhüt projeleri kapsamında tüm binaların elektrik tesisatı projesi çizilmekte, elektrik malzemelerinin seçimi, tesisatın döşemesi, güvenlik kontrolleri gibi süreçlerin tamamı yetki belgeli elektrik mühendisleri ve elektrik teknisyenleri tarafından yürütülmektedir. 

Elektrik Arıza bildiriminde bulunabileceğiniz Elektrik Tesisatı Ustası artık bir telefon kadar yakınınızda. UstasıBurada üzerinden size en yakın elektrik tamircisini bulmak için yakınlığa göre listeleme yapabilir, ücretsiz çağrı numaralarından hemen arayarak elektrik arızanız için servis talebinde bulunabilirsiniz. UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalarda hiçbir aracı kullanmadan doğrudan ustanın kendisi ile iletişime geçer, telefon aramalarınız için aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.