Ustası Burada
Ustası Burada

Oto Çekici

Oto Çekici

Şehirlerarası veya şehir içi yollarda yolculuk ederken kaza veya arıza durumlarıyla karşılaşabiliriz. Aracımızın olduğu yerden hareket ettiremediğimiz arıza ve kaza durumlarında mutlaka bir oto kurtarma, çekici firmasından yardım almamız gerekmektedir. Oto kurtarıcılar mahsur kaldığınız noktadan sizi ve aracınızı alarak servise veya dilediğiniz farklı bir noktaya götürmektedir. Oto kurtarma, oto çekici firması seçerken firmanın yeterli düzeyde ve güncel ekipmanlara sahip olması firma seçiminde dikkat edilmesi gereken etmenlerden biridir. Ayrıca gerekli taşıma belgelerine sahip olan, taşıma sürecince araç kaskosu yapan ve yasal prosedürü dikkate alarak hizmet veren firmaları tercih etmek büyük önem taşımaktadır.  

Mağduriyet anında sizlere en yakın 7/24 hizmet veren oto kurtarma firmaları, filolarını daima hazır bulundurmalı ve anında müdahalede bulunmaları gerekmektedir. Uzman personeller tarafından verilen oto kurtarma hizmetleri, sedan, hatchpack gibi her tür binek araç, minibüs, kamyonet, iş makineleri, motosiklet gibi tüm araçlar için verilmektedir.

Araç türlerine bağlı olarak kullanılan vinçler farklılık göstermektedir. Çatallı çekici, tepeden çekici, vinçli kayar platform, oto transfer çekicisi, çoklu çekici kullanılan vinç türlerindendir.  Bazı oto kurtarma, çekici firmaları aynı zamanda isteğinize bağlı olarak araç arızalarınız için 7/24 araç bakımı hizmetleri sunmaktadır.

Oto Çekici Hizmetleri

Gelişen teknolojinin tüm sektörlerde olduğu gibi oto kurtarma hizmeti veren servislerde de karşımıza çıkması kaçınılmaz. Hasarlı yada arızalı araçlarınızın transferi esnasında GPRS ile izleme imkanı sunan bazı servisler özellikle araç sahiplerinin ilk tercihlerinden olmaktadır. 

Şehirlerarası araç taşıma hizmeti ise daha çok alınan sıfır araçların kilometre yapmaması adına oto galerileri yada bireysel araç sahipleri tarafından tercih edilen bir hizmettir. Bazı durumlarda ise farklı bir şehirde aracınız arızalanmış yada hasar almış olabilir. Bu tür durumlarda ise oto çekici hizmeti alarak aracınızın şehrinize transferini sağlayabilirsiniz. 

Bazı oto çekici servisleri yakıtı biten araçlar için yakıt ikmalide yapmaktadır. 

Motosiklet Taşıma hizmeti de veren oto çekici hizmetleri arızalanan yada kaza sonucu artık çalışmaz hale gelen motosikletleriniz için de size yardımcı olmaktadır. 

Ziraai alet taşıma hizmeti için de özellikle çiftçi yada firmalar oto çekici hizmetinden yararlanmaktadır. Traktör, biçerdöver, gibi arızalanan tarım makineleri için de oto kurtarma desteği alabilirsiniz. 

Ağır vasıtalar için nakliye hizmeti de yine oto çekici hizmetlerindendir. Özellikle şehirlerarası çok sık hareket eden ağır vasıtalar bazı durumlarda hava şartlarından yada karıştıkları bir kaza sebebi ile bulundukları yerden alınma ihtiyacı duyabilirler. Tır, kamyon, kamyonet, traktör, otobüs, minibüs gibi araçların transfer işlemleri için oto çekicilerden destek alabilirsiniz. 

Oto çekici denince aklımıza her nekadar kara taşıtları gelsede bir çok oto çekici firması tekne taşıma hizmeti de vermektedir. Arızalanan yada hasar gören veya ikamet değiştmeniz sebebi ile şehir değişikliğine ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda tekne taşıma hizmeti de alabilirsiniz. 

Son yıllarda kullanım sayısı ve alanı artan karavanlar için de oto çekici hizmeti alabilirsiniz. Özellikle ticari amaçlı kullanılan bazı karavan modellerinde tekerlek aksamı olmadığından oto çekici hizmeti veren firmalara ulaşarak destek alabilirsiniz. 

7/24 Oto Çekici Hizmeti 

Gün 24 saat ve günün her saati hiç durmayan bir tempo ile hayat yollarda yaşanmaya devam ediyor. Ticari yada bireysel yolculuklar ülkemizin her noktasında günün her saati yoğun bir şekilde yaşanıyor. Haliyle yollarda bu kadar fazla zaman geçirince istenmeyen yada kontrolümüz dışında gerçekleşen arıza yada kazalarla karşılabiliyoruz. Bazen şehrin en ücra köşesinde bazen şehir merkezine çok uzak bir yolda, bazen şehrin tam merkezinde oto çekici hizmetine ihtiyaç duyabiliyoruz. Önemli olan sizi maddi ve manevi mağdur etmeyecek ve sizin zor durumunuzda  bundan sonraki süreçte yardımcı olabilecek bir oto kurtarma servisinden sorunsuz bir hizmet almanızdır. Oto çekici hizmeti sadece bir aracı bir noktadan bir noktaya taşımak olmamalıdır. Özellikle arıza yada kazaya karışmış araç sahiplerine oto servis ve diğer konularda yardımcı olacak bir oto kurtarma hizmeti oldukça değerlidir. 

Oto Kurtarma Kuralları

Hayatımızın her noktasında olduğu gibi oto kurtarma hizmeti de belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Yasal mevzuat ile teminat altına alınan bu kurallar her oto çekici servisi tarafından hem kendi güvenlikleri hem müşterilerinin güvenlikleri hem de araç güvenliği açısından zorunludur. Oto Çekiciler de kendi içlerinde gruplara ayrılmaktadır. 

A sınıfı çekiciler; Azami Yüklü Ağırlığı 12 Ton ve üzerinde bulunan Kamyon ve yolcu taşıma kapasitesi 30 kişi üzerinde olan Otobüs cinsi araçların karışmış oldukları kazalar neticesinde yapılacak kurtarma ve çekme işlemini kapsar.

B sınıfı çekiciler; Azami yüklü ağırlığı 12 tondan 25 tona kadar olan kamyon ve kamyonet cinsi araçlar ile istiap haddi 30 kişiye kadar olan otobüs cinsi araçların karışmış oldukları kazalar neticesinde yapılacak kurtarma ve çekme işlemini kapsar.

C sınıfı çekiciler; (B) Sınıfı sürücü belgesi ile sürülen tüm araçların karışmış oldukları kazalar neticesinde yapılacak kurtarma ve çekme işlemini kapsar.

D sınıfı çekiciler; Yalnız özel işlerde çekme, kurtarma ve taşıma faaliyetlerinde bulunacakları kapsar. Bu kategorideki işletmecilerin kazalara çağrılma mecburiyetleri bulunmaz.

Ayrıca oto kurtarma hizmeti veren firma ve araçların aşağıdaki kriterleri de sağlaması gerekmektedir

4925 Sayılı Kanun gereği K1 veya K2 Yetki Belgesi ve bu belgeye bağlı olarak taşıt listesine kayıtlı olmaları ve araç taşıt kartlarının bulunması,

 Hasara uğrayan aracı çekme ve kurtarma işlemlerinde hasarlı aracın frenini boşaltma, elektrik donanımını devre dışı bırakma, mevcut ekipmanları kullanma özelliklerine haiz personellerin bulunduğunu yazılı olarak taahhüt etmesi,

A, B ve C sınıfı işletmeciler, araçlarında en az 2 adet 12 kg’lık yangın söndürme tüpleri veya yangın söndürme cihazı, oksijen kaynağı ekipmanı, metal kesmek ve açmak için hidrolik kesici-ayırıcı, spiral taşı, jeneratör, seyyar aydınlatma tertibatı, torbalarda taş tozu, çelik halat, çeki demiri, seyyar trafik ikaz ve yönlendirme levhaları, seyyar kriko vb. yardımcı malzemelerinin bulundurulması, 

Çekme ve kurtarma işlemlerinde hizmet sunacak olan araçların 20 yaşından büyük olmaması

İşletmecilere ait araçların veya personelin çekilen veya kurtarılan araçların çekme veya kurtarma çalışmaları sırasında uğrayabileceği maddi zararlarla ilgili olarak sigorta zorunluluğu aranması,

Görüldüğü gibi sıkı bir prosedür altında hizmet vermesi gereken oto çekiciler sahip oldukları ekipman ve aldıkları eğitim sonunda bu hizmeti sunabilmektedirler. Araç sahiplerinin oto kurtarma hizmeti alırken yukarıda saydığımız kriterleri karşılayan oto çekicilerden hizmet almaları sonra doğacak sıkıntılarında önüne geçmiş olacaktır.