Ustası Burada
Ustası Burada

Duşakabin

Duşakabin

Bütün günün stresini attığımız yer şüphesiz ki banyolardır. Banyo yaptığımız ve rahatladığımız yer olan duşakabinler estetik olarak modern bir görünüme sahip olmalı ve rahat edebileceğimiz bir modele sahip olmalıdır. Banyo dekorasyonu yaparken duşakabin seçiminde yüzlerce model arasından en uygun olanı seçmek biraz güç olmaktadır. Ancak mekânın özelliklerini belirttiğiniz de firma yetkilileri size en doğru tercih konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Duşakabin modelleri kalitesine göre ve üreten firmaya göre farklılıklar göstermektedir. Duşakabinin koyulacağı yerin büyüklüğü, duşakabin seçimindeki en büyük etkendir. 120x120, 120x90, 90x90 standart ölçülerinde üretilen duşakabinler ayrıca sizlerin isteğine ve alanına göre özel olarak üretilebilmektedir. Duşakabinler malzeme bakımında polistiren ve cam olarak 2 çeşit üretilmektedir. Polistiren duşakabinler ucuz olmakla birlikte dayanıksız ve kısa ömürlü olmaktadır. Cam duşakabinler ise plastik duşakabinlere göre daha uzun ömürlü ve biraz daha pahalı olmaktadır. Eğer cam duşakabin tercih edecekseniz temper camlı duşakabin seçiminin olası kırılma ve yaralanma durumlarının önüne geçtiğini unutmamak gerekir. Banyo dekorasyonun bir parçası olan duşakabinler aynı zaman da isteğe bağlı olarak tekneli ve küvetli şekilde üretilmektedir.

Duşakabinler işlevsel olarak banyo yaptığımız esnada su sıçratmayı engellemekte, bedeninizi soğuktan korumakta ve oluşan buğulu görüntü sayesinde dışarıdan görünmenizi engellemektedir. Duşakabin fiyatları imalat aşamasında kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle tercih edilen duşakabinler sürgülü sisteme sahip duşakabinlerdir. Ancak ihtiyaca göre açılır pencere duşakabinler de üretilmektedir. Aynı zamanda eloksal, mika ve krom duşakabinler de ihtiyaç ve zevklere göre tercih edilmektedir. Görünüş ve estetiksel olarak desenli duşakabinler üretilmektedir. Banyonuz boyutuna göre tercih edebileceğiniz bu modeller genellikle büyük alana sahip banyolarda kullanılmaktadır.

Küçük alanlar için ise kare şekle sahip şeffaf duşakabin tercih ettiğinizde banyonuz olduğundan daha büyük bir görüntüye sahip olacaktır. Duşakabin alırken yedek parçasını bulabileceğiniz garanti belgesine sahip firmaları tercih etmeniz ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçmenizde kolaylık sağlamaktadır. Örneğin silikon ve fitilleri sağlam olmayan bir duşakabin aldığınızda kısa süre içerisinde sızdırma sorunları yaşayabilir, servis çağırılması ve tüm duşakabin aksamlarının değiştirilmesi gerekebilir.

Duşakabin Parça ve Malzemeleri

Duşakabinler zamanla yıpranabilen ürünlerdir. Sıcak ve soğuk su temasının fazlalığı, sert kullanım hataları ve diğer faktörler duşakabinlerinizin parçalarında değişime gitmenize sebep olabilir. Duşakabin tekerlekleri, duşakabin kapı kilidi, duşakabin kulpları, duşakabin fitilleri, duşakabin ray sistemleri gibi malzemeler de kaliteli yedek parça temini uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız duşakabinler demektir. Duşakabin malzemelerinin tercihinde en önemli kriter duşakabin markasına ait olan malzemeleri tercih etmenizdir. Bu detaya önem vermeniz bu parçaların daha sağlıklı kullanılmasına imkan sağlayacaktır. 

Duşakabin Çeşitleri

Her banyo farklıdır. Kullanılan alan duşakabin tercihlerinizde belirleyici olmaktadır. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen duşakabin şekilleri Oval, Sürgülü yada Kare Duşakabinlerdir. Duşakabinler zeminle bir olacak şekilde fayans üzerine yerleşebildiği gibi duş teknelerinin üzerine de uygun ölçülerde monte edilmektedir. İstenmesi durumunda üretici firma tarafından renk opsiyonları da sunulmaktadır. Ayrıca duşakabinlerde kullanılan cam ve plastik yüzeyler desenli yada buzlu özelliklere sahip olabilir. Piyasada bir çok duşakabi tekneli satılmaktadır. Zeminin üzerine döşenen plastik alan ve onun üzerini saran ray sistemi sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanım mümkündür. Bazı kullanıcılar duşakabin tercihlerinde teknesiz duşakabin ürünlerini tercih etmektedirler. Fayansların üzerine oturtulan mekanizma sayesinde daha geniş bir duş alanı imkanı bulunabilir. Zemine yerleştirilen duşakabin sistemlerinde zamanla fayans köşelerinde iç kısımlarında kararmalar da meydana gelebilir. Duş içindeki eğimin hatalı hesaplanması sonucunda biriken fazla su duşakabin dışına taşabilir. Kullanıcıların sıklıkla aradığı bazı duşakabin modelleri şöyledir;

Oval Duşakabin
Yuvarlak Duşakabin
Kare Duşakabin
Dikdörtgen Duşakabin
İki Duvar Arası Duşakabin
Kompakt Duşakabin

Geometrik şekillerinde göre sıralanan bu duşakabin çeşitleri ayrıca kullanılan malzemeye göre de ayrışmaktadır. Özellikle kapı modelleri duşakabinleri birbirinden ayırmaktadır. Sıklıkla tercih edilen duşakabin modelleri ise sürgülü duşakabin, Boydan menteşeli duşakabin ve nokta menteşeli duşakabinlerdir. Her bir modelin kendi özelliklerine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Üretim aşamasında tercih edilen malzemelere göre sıralayacak olursak cam duşakabin,  plastik duşakabin, mika duşakabin başlıca kullanılan ürünlerdir. 

Duşakabin Tamiri

Duşakabinler için yenileme işlemi bir çok ürün grubunda uygun fiyatlı olsada arızalanan duşakabinler için kullanıcıların ilk tercihi tamir işlemleridir. Duşakabininiz garanti süresi içindeyse ilk tercihiniz hizmet aldığınız yetkili firma olacaktır. Ancak çoğu durumda taşındığınız yeni bir ev yada uzun yıllardır kullandığınız bir duşakabin tamirinde özel bir servis ihtiyacı duymanız yüksek bir ihtimaldir. 

Duşakabin Cam Tamiri en sık karşılaşılan arama sonucudur. Darbelere maruz kalması sonucu çatlayabilen yada temperli cam kullanılmadığı için kırılabilen çok sayıda duşakabin camı mevcuttur. Sağlık açısından da oldukça güvensiz bir ortam oluşturması sebebi ile kırılan yada çatlayan duşakabin camlarınızı uzman bir teknik servise hızlıca değiştirmelisiniz. 

Duşakabin Kapı tamiri hassas mekanizmalar olması sebeb ile kullanıcılar tarafından yine sıklıkla aranmaktaktadır. Duşa giriş ve çıkış esnasında kontrolsüz bir müdahale ile sistemden çıkan duşakabin kapılarını tekrar yerine oturtmak her zaman mümkün olmayabilir. Yada duşakabin kapılarınızın kulpları zamanla maruz kaldığı ısının etkisi ile gevşeyip düşebilir, bu tür durumlarda Duşakabin kapı tamiri için uygun bir usta yada servis müdahalesi şarttır. 

Duşakabin Tekerlek Tamiri ve Değişimi de yine birçok kullanıcının aradığı arızaların başında gelmektedir. Duşakabin kapılarının sağlıklı çalışması için tekerlek düzeneğinin de sorunsuz çalışması gerekmektedir. Suyun dışarıya sızmaması için duşakabin kapı ve tekerleklerinin de sorunsuz çalışması gerekmektedir. 

Duşakabin Su Sızdırması hemen hemen bütün kullanıcıların en büyük sorunudur. Duşakabin Montajı esnasında eksik kullanılan malzeme yada zamanla bu slikonların kabarması yada yıpranması su sızıntılarının en büyük nedenleridir. Bu sorunun giderilmesi esnasında servisinizden kaliteli bir slikon kullanmasını isteyebilirsiniz. 

Kompakt Duşakabin

Birçok konut sahibinin tercih ettiği kompakt duşakabinler tasarım uygulamalarındaki farklılıklar ile çeşitliik göstermektedir. İçinde uzun süre sıkılmadan vakit geçirebilmeniz için sizin ihtiyaçlarınıza özel olarak tasarlanmışlardır. Üzerinde bulunan dijital kontrol peneli sayesinde birçok fonksiyonu sizin yönetmenize olanak sağlar. Hepimizin aklına gelen ilk soru bu dijital sistemlerin su ile teması sırasında bir arıza oluşup oluşmayacağıdır. Hemen belirtelim kompakt sistemler su geçirmez özelliğe sahiptir. Banyonuzda vakit geçirirken bu dijital sistemler sayesinde radyo ve müzik dinleyebilir, kapı sistemine bağlı kamera özelliği ile siz duştayken kimin kapınızı çaldığını görebilir,  mesaj sistemleri sayesinde rahatlatıcı bir etkiye kavuşabilirsiniz. Bakteri tutmayan yüzeyi, neme karşı dayanıklı oluşu sayesinde daha sağlıklı bir duş deneyimi yaşayabiirsiniz Kompakt duşakabinlerin üzerinde tavandan bağımsız kendine müstakil renkli, aydınlatmalı ve şeffaf bir tavan bulunmaktadır. 

Küvet

Banyolarda bulunan tekne şeklindeki ekipmanlar olan küvetler akrilik ve fiberglas malzemeden üretilmektedir. Popülerliğini zamanla kaybetse de küvetler hala birçok evde kullanılmaktadır. Oval, ayaklı ve düz küvetler olmak üzere çeşitli modellerde bulunabilirler. Ülkemizde en çok tercih edilen küvet türü ise düz küvetlerdir. Dikdörtgen formda olan bu küvet türü duvara bir monte edildiği gibi banyonun yapısına göre de şekillendirilebilir. Daha dar alanlı banyolar için kullanılan oval küvetler daha rahat kullanım sağlaması açısından köşe duvarların olduğu kısma yerleştirilir. Duşakabinler için en uygun model yine oval küvetlerdir. Ayaklı küvetler ise kullanım tercihi olarak daha az tercih edilsede dekoratif açıdan oldukça şık bir görünüme sahiptir. Saydığımız tüm bu küvet modellerine istenirse jakuizi özellikleri de dahil edilebilir. Bu sayede küvetlerinizden alacağınız keyif katlanarak artacaktır. 

Kullanıcıların en çok merak ettiği konu ise banyolar da küvet mi duşakabin mi tercih edilmeli?

Her iki ürününde artıları ve eksileri vardır. Kişiye özel alanlar olması sebebi ile kendi zevk ve beklentileriniz bu tercihi belirleyici en önemli etken olacaktır. Banyonuzda duşakabin yada Küvet tercih etmenizin size sağladığı artılara ve eksilere kısaca değinecek olursak;

Duşakabinler Dikey bir ürün olduğu için yer açısında banyolarda tasarruf sağlamaktadır. Küvetler ise daha geniş alana sahip banyolarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. 

Duşakabinlerde duş ihtiyacınızı mümkün olan en kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Bu kişisel bir tercih olsa da küvetlerde tüm günün yorgunluğunu sıcacık bir suyun içinde dilediğiniz kadar çıkarabilirsiniz.

Çocukların kullanımı açısından bakacak olursak çocuklara 'duşakabin mi küvet mi?' diye soracak olursak alacağımız cevap çoğunlukla küvet olacaktır. Suyun içinde geçirdikleri vakit onlar için daha eğlencelidir. 

Sağlık sorunları yaşıyorsanız ve bu sorunlar ortopedik ağırlıklı sorunlar ile sıcak suyla doldurulmuş bir küvette geçireceğiniz vakit tam bir tedavi olacaktır. Sıcak suyun etkisi ile kaslarınız gevşeyecek, kan şekeriniz normal seviyeye düşecek ve cilt sağlığınız için küvetin olumlu etkilerini de görmüş olacaksınız.

Sizin için en önemli kriter bütçe ise duşabinler küvetlere göre daha ekonomik ürünlerdir. Sevkiyatı, kurulumu ve sonrasındaki servis işlemleri düşünüldüğünde küvet daha konforlu bir ürün olmasına rağmen bütçe olarak beklenenin üzerinde bir rakamla karşılaşabilirsiniz. 

Jakuzi

Spa merkezlerinde severek kullanılan jakuzi sistemleri özellikle lüks konut projelerinde opisyonel olarak sunulmaktadır. Bireysel kullanım alanı da gün geçtikçe genişleyen jakuziler sağladıkları lüks ve konforla ayrıca sağlık açısından olumlu etkileri sebebi ile tercih edilmektedir. Sinir uçlarını uyarma işlevi görmesi ile kas ağrılarının ve kas tutulmalarının giderilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımının hzılaması ve vücuttaki toksinlerin atılması konusunda oldukça etkilidir. 

Küvet içine doldurulan sıcak su emiş motoru seviyesini geçtikten sonra jakuzi devreye girerek suyu hareketlendirir. Bir süre sonra suda kabarcıkların oluşması başlayacaktır. Fonksiyonel olarak değişkenlik gösterse de bazı jakuziler de suyun sıcaklık seviyesini kullanıcının ayarlaması için termostat sistemi de bulunmaktadır. Jakuzinin üst kısmına yerleştirilen aparatlar sayesinde su şiddetini manuel ayarlama imkanı sunmaktadır. Vücudun değişik bölümlerine jet deliklerinden püskürtülen suyun verdiği etki ile hidroterapi denen masaj sistemi de başlamış olur. Özellikle sporcuların ve kas sorunu yaşayan kişilerin kullanması da doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Duşakabin ve Küvet Markaları

Kaliteli bir ürün almak her tüketicin en doğal hakkıdır. Sadece duşakabin yada küvet ürününü alırken değil satış sonrası destek de müşteriler için önem arz etmektedir. Ulusal anlamda hizmet veren ve üretim yapan duşakabin firmaları olduğu kadar yerel bazda üretim yapan bir çok duşakabin firması da banyolarınızın ölçülerine göre üretim yapabilmektedir. Burada tercih hakkı tamamen müşteriye aittir. Ancak ülkemizde sıklıkla tercih edilen bazı ulusal yada uluslararası markaları sıralayacak olursak;

Nokta Duşakabin
Tekduş Duşakabin
Bakduş Duşakabin
Palmiye Duşakabin
Sırduş Duşakabin
Pakduş Duşakabin
Hüppe Duşakabin
Kohler Duşakabin
Batheus Duşakabin
Armina Duşakabin
Vitra Küvet
Kale Küvet
Tema Küvet
Artemis Küvet
Bocchi Küvet
Geberit Küvet 

Banyonuzda konfor ve sağlığı bir arada istiyorsanız doğru marka ve firma tercihinde bulunmanız gerekiyor. Satış sonrası hizmetler ve mevcut markanın yedek parça temini konusunda size kolaylık sağlaması en az ayırdığınız bütçe kadar önemli. Bu markalar ve bağımsız olarak üretim yapan diğer duşakabin ve küvet imalatçılarına ustasiburada.com üzerinden dakikalar içinde ulaşabilir, ilgili profilleri inceleyebilir firmalar hakkında detaylı bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Dilerseniz firmalar ile ücretsiz çağrı hatları üzerinden doğrudan iletişim kurabilir; keşif randevularınızı oluşturabilirsiniz.