Ustası Burada
Ustası Burada

Demir Doğrama Kaynakçı

Daha Fazla Göster

Demir

Hayatımızın vazgeçilmez metallerinden olan demir günümüz koşullarında en fazla kullanılan elementtir. Dünyada en fazla bulunan elementler arasında ilk sıralarında yer alan demir kolay şekil alabilen yapısıyla sadece inşaat sektöründe değil hemen hemen her alanda tercih edilmektedir. İnşaat, Otomotiv, Döküm, Bilgisayar, Gemi sektörü gibi bir çok sektörde demirin yeri oldukça önemlidir. Demir nemli havalarda ve iklim koşullarında pek tercih edilmemektedir. Bunun sebebi oksitlenme sebebi ile kolay paslanabilme özelliğidir. Yine de bu iklim koşullarında da kullanılması kaçınılmaz olacağından gerekli işlemlerden sonra uygun hale getirilebilir. 

Demir Doğrama

Geçmişten günümüze ulaşan ve bir sanat dalı olarak görülen demir doğrama aynı zamanda ferforje olarak adlandırılmaktadır. Demir doğrama işleri genellikle el işi veya makineler yardımıyla yapılmaktadır. Dekoratif amaçlı kullanan demir doğramalar diğer adıyla ferforjeler sağlam yapılı, standart şekilli veya özel tasarımlardan oluşmaktadır. Ferforjeler sağlam bir yapıya sahip oldukları için korkuluk olarak tercih edilmektedir. Duvar, merdiven, yatak, çit, bank, kapı gibi kullanım alanlarına sahip ferforjeler temizliği kolay ürünlerdir ve ev içerisinde dekoratif olarak kullanıma uygundur. Sanayi tesislerinde, raf sistemlerinde, fuar stantlarında kullanılan demir doğrama ürünleri çatı sistemlerinde, çit sistemleri ve asma kat uygulanan mekânlarda maliyet açısından avantaj sağlamakta ve mekâna uyumluluk sağlayarak estetik bir görüntü elde etmenizi sağlamaktadır. Her türlü hava şartlarına direnci yüksek olan ferforjeler olası bir hasar durumunda boyama işlemi yapılabilir yapıdadırlar. Boya kalitesine göre aşınma gösteren ürünlerin kaliteli malzeme tercihi yapıldığı sürece kullanım ömrü uzundur.

Demir Doğrama İşleri

Demire şekil vermek gerçek bir zanaattır. Tarihin en eski mesleklerinden olan demir ustalığı günümüzde teknolojinin gelişmesi ile geçmişe oranla daha pratik bir halde alsa hala ustaların mahareti ve el becerisi bu mesleğin en önemli unsurudur. Bir çok usta bu zanaatı günümüzde sanata çevirerek dekoratif anlamda göze oldukça hoş gelen ürünler meydana getirmektedir. Özellikla dekorasyon alanında hizmet veren ustalarının hayata geçirdikleri bazı demir doğrama uygulama şu şekildedir. 

Parmaklık Yapımı
Gaz Altı Kaynakçı
Argon Kaynakçı
Kaynakçı
Çelik Konstrüksiyon
Alüminyum Korkuluk
Korkuluk İmalatı

Ferforje İmalatı ve Montajı
Merdiven Korkuluk Yapımı
Bahçe ve Balkon Korkuluk
Pencere Korkuluğu
Krom Korkuluk
Demir Doğrama
Demir Kapı
Küpeşte

Ferforje
Ferforje Korkuluk
Ferforje Kapı
Çelik Çatı Yapımı
Demir Çit
Bahçe Çit
Yangın Merdiveni Yapımı
Duvar Üstü Korkuluk
Çelik Kapı Emniyet Korkuluğu
Demir Bahçe Kapısı
Fransız Balkon Korkuluğu
Merdiven Küpeştesi
Apartman Giriş Kapısı
Çelik Asma Tavan Yapımı

Demir Korkuluk

Demir doğrama mesleğiyle uğraşan kişiler çoğunlukla çekirdekten yetişme ustalardan oluşmaktadırlar. Demir doğrama ustalarının geçmişe yönelik tecrübesi ve bilgi birikimi yapılacak iş açısından fazlasıyla önem taşımaktadır. Ferforje ustaları işin her aşamasında kullandığı malzemeleri iyi tanımalı ve isteklerinize cevap verebilecek yeteneğe sahip olmalıdır.

Kaynakçı

Kaynak ustaları metal, demir, alüminyum gibi madeni parçaları elektrik kaynağından yaratılan alev, oksiasetilen, elektrik arkı ve gaz alevi gibi yöntemler ile birleştiren ve birbirine kaynaştıran meslek erbaplarıdır. Şantiyelerde, fabrikalarda, inşaatlarda, metal ve türevi malzemeler kullanılan heryerde kaynakçıya ve kaynak işlerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Gaz altı kaynak, metal kaynak, alüminyum kaynak, ferforje kaynak, demir kapı kaynak işleri, parmaklık kaynak işleri, oksijen kaynağı, elektrik kaynağı, punta kaynağı, argon kaynağı, profil kaynak işleri, döküm kaynak, röntgenli kaynak işlerinin tamamı kaynak ustaları tarafından yapılmaktadır. 

Kaynakçılar genellikle meslek liselerinin kaynak işleri ile ilgili olan bölümlerinden mezun olmakta veya mesleki eğitim merkezlerinde "Kaynakçılık" dalında ustalık eğitimi almaktadır. Kaynak işini yapmak için kullandıkları aletler kaynak makinesi, kesme lambası, kaynak teli, oksijen ve asetilen tüpü, elektrik arkı, elektrot, mengene vb. gereçlerden oluşmaktadır.

Kaynakçılar otomobil yapımından gemi yapımına, uçak yapımından inşaatların çelik konstrüksiyolarına kadar pek çok alanda çalışmaktadır. Kaynakçıların yaptıkları en ufak çaplı işler demir kapı, ferforje, parmaklık gibi demir doğrama işlerinden oluşmaktadır. 

Ferforje Korkuluk İmalatı

Ferforjeler iç ve dış mekânlarda kullanılan ürün grubunda yer almakta ve estetik açıdan önemli mimari unsurlar arasında yer almaktadır. Demirden üretilen ferforjeler uzun ömürlü, doğayla uyumlu, bakımı kolay ve güvenlik düzeyi yüksek ürünlerdir. Ferforje ustaları ölçüye göre üretim yapmaktadırlar. Ayrıca ustalar evinize gelerek ücretsiz olarak keşif yapmakta, model ve desen önerilerinde bulunmakta ve uygun fiyat garantisiyle çalışmaktadırlar.

Ferforje imalatı ve montajı, demir korkuluk yapımı, balkon korkuluğu, bahçe korkuluğu, merdiven korkuluğu, Fransız balkon korkuluğu, apartman kapısı imalatı, merdiven küpeştesi, menfez açma ve parmaklık yapımı hizmetleri veren ferforje ustaları ayrıca bahçeleriniz için demir, alüminyum ve metal çit sistemleri imalatı, demir, alüminyum dikenli tel imalat ve montajı hizmetleri vermektedirler.

Ev ve iş yerlerinize estetik değerler katacak Demir Doğrama, Ferforje Kapı, Pencere ve Korkuluk Ustası mı arıyorsunuz? Türkiye’nin dört bir köşesinden Demir Doğrama, Ferforje Kapı, Pencere ve Korkuluk Ustası UstasıBurada’da