Ustası Burada
Ustası Burada

Grafik Tasarım Ustaları

Tüm Şehirler / Grafik Tasarım

Grafik Tasarım 

Şahıslar ve şirketler için kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında görsel dökümanlardan reklamcılık faaliyetlerine kadar pek çok hizmeti bir arada sunan Grafik / Tasarım / Reklam Firmaları marka bilinirliğine ve şirket verimliliğine büyük katkılar sağlamaktadır. Rekabetin ve rakiplerin her sektörde hızla arttığı günümüz dünyasında şirketler fark yaratarak hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarmak için eskiye göre ciddi reklam bütçeleri ayırmaktadır. Ülkemizde son yıllarda internet kullanımının artması ile birlikte reklamcılık faaliyetleri içerisinde internet reklamcılığının önemi ve payı her geçen gün artmaktadır. İnternet en fazla sosyal medya amaçlı kullanılıyor olsa da tüketim kültürümüzde de internet alışverişleri hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. 

İnternet alışveriş platformlarının kullanıcıya sağladığı ödeme kolaylığı, kapıya teslim hizmeti ve oturduğu yerden ihtiyacı olan ürün ve hizmetlere kolayca erişebilmesi internet alışverişlerini cazip kılmaktadır. Hal böyle olunca küçük işletmeler, orta ölçekli firmalar ve kurumsal şirketler hangi büyüklükte olurlarsa olsunlar dijital pazarlamanın nimetlerinden yararlanmak için Grafik / Tasarım / Reklam konusunda uzman kişi ve firmalardan danışmanlık ve profesyonel hizmet satın alma ihtiyacı duymaktadır. 

Logo tasarımı, kartvizit tasarımı, afiş tasarımı, banner tasarımı, katalog tasarımı gibi yazılı ve görsel dökümanlar kullanan şirketlere tasarım hizmeti veren firmalar aynı zamanda dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı hizmetleri de vermektedir. Instagram ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarında ürün ve hizmetlerin reklamını yapan firmalar, kurumsal şirketlerin reklam bütçelerini en verimli şekilde kullanmaları konusunda profesyonel hizmetler sunmaktadır. SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları kapsamında içerik geliştirme ve markayı ön plana çıkarma çalışmaları yapılmaktadır. Grafik / Tasarım / Reklam Firmaları'nın sunduğu Google Adwords hesap yönetimi sayesinde google reklamcılığını verimli kullanan şirketler son kullanıcıya kolayca ulaşma imkanı bulmaktadır.  

Grafik Tasarımcı

Grafik tasarım işini bir meslek haline getirmek isteyenlerin alması gereken eğitimler olduğu kadar doğuştan gelen bazı özelliklerin de o kişi de bulunması gerekir. Hayal dünyasının ilgili sektör ile uyumu noktasında başarının kaçınılmaz olacağı da bir gerçektir. Bu doğrultuda ilerleyen bir kişi grafik tasarımcı olabilmek için bazı kriterleri karşılamalıdır. Bireysel olarak grafik tasarım işiyle ilgilenebildiğiniz gibi bir işletme bünyesinde de grafik tasarımcı olarak çalışabilmeniz için almaız gereken eğitim ve sizde bulunması gereken teknik özellikler hakkında kısaca bilgi verelim.

Yaratıcılık yönünüz kuvveliyse
Detaycı bir kişilğe sahipseniz
İletişim konusundan kendinize güveniyorsanız
Photoshop, InDesign ve Illustrator gibi programlara hakimseniz
Birden fazla projede aynı anda çalışabilecek kapasiteye sahipseniz
Sanatsal yönünüz güçlüyse
Araştırma ve kendinizi geliştirme noktasında meraklı bir kişilğe sahipseniz grafik tasarım mesleğine yönelmeniz ve bu alanda ilermeniz mümkündür. Standart bakış açısından farklı bir dünya görüşüne sahip grafik tasarımcılar özellikle reklam sektörünün en önemli çalışanları olarak yerlerini almaktadır.

Grafik tasarım eğitimi ise lise yıllarından başlayarak 2 yıllık önlisans yada 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelere kadar uzanmaktadır. Güzel Sanatlar Fakülteleri bu anlamda akademik ve sektörel bazda ihtiyaç duyduğunuz tüm eğitimleri sizlere sunmaktadır. Herhangi bir bölüm mezunuysanız ve ilgi alanınız grafik tasarım ise özel eğitim veren kurslara da başvurabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta kurslar size sadece program kullanmayı öğretir. Bu programlardan meydana getireceğiniz çalışmalar tamamen sizin hayal dünyanızın gelişmişliği ve bu işe olan yatkınlığınız ile doğru orantılıdır. 

Grafik Tasarım Çalışma Alanları

Sektörel bazda oldukça geniş bir çalışma alanı grafik tasarımcılar için mümkündür. Bireysel olarak grafik tasarım hizmeti verebileceğiniz gibi yerel yada ulusal bir çok firmada mesleğinizi icraa edebilirsiniz. Kamu kurumları özellikle belediyeler de zaman zaman daimi kadrolarında grafik tasarım bölümü mezunlarına iş imkanları sunmaktadır. Grafik tasarım pozisyonunda iş bulabileceğiniz bazı sektörler şunlardır;

Gazeteler
Reklam Ajansları
Matbaalar
Dergiler
Sağlık Kuruluşları
Tekstil Firmaları
Kamu Kurumları
Sinema ve Televziyon Sektörü
Ambalaj Sanayii
Freelance İş İmkanları

Eğitiminizi tamamladıktan sonra gelişen sektör teknolojisini yakından takip etmeniz ve her zaman kendinizi geliştirmeye açık olmanız karşınıza çıkacak zorluklarda size avantaj sağlayacaktır.. Farklı sektörlerde edineceğiniz tecrübeler mesleki gelişimiz için oldukça önemlidir. 

Dijital Pazarlama ve internet reklamcılığı dünyasının avantajlarından faydalanmak ve marka değerinizi arttırmak istiyorsanız bir grafik tasarım uzmanı yada reklam ajansı ile çalışmanız kaçınılmazdır. İşletmenizin yada markanızın değerini ortaya çıkaracak ve geniş kitlelere duyuracak bir tasarım hayal ettiğiniz başarıya sizleri daha kolay ulaştıracaktır. 

Grafik Tasarım Ürünleri

Firmaların yada markaların hedeflediği kitleye ulaşabilmeleri reklamlarında kullandıkları tasarımların başarısıyla mümkündür. Grafik tasarım tek başına tabi ki bu başarıyı getirmez. Kullanılan dil, slogan, markanın yada firmanın çalışma prensipleri ve geri dönüşleri bir bütün halinde başarıya uzanan bir yolun duraklarıdır. Bu sebeple donanımlı bir reklam ajansı yada yetkin bir grafik tasarımcı size bu yolda yardımcı olabilir. Grafik tasarım çalışmalarından bazılarına birlikte göz atalım;

Kartvizit Tasarım
Broşür Tasarım
Logo Tasarım
Banner Tasarım
Ürün Ambalajı Tasarım
Antetli Kağıt Tasarım
Tabela Tasarım
Etiket Tasarım
Web Sitesi Tasarım 
Afiş Tasarım
Fatura Tasarım
Bilboard Tasarım
Sosyal Medya Tasarımları
Kitap yada Dergi Kapak Tasarım
Elektronik Posta İmza Tasarım gibi kurumsal kimlik çalışmaları grafik tasarımın ilgi alanına girmektedir. Çeşitli programlarda hazırlanan bu çalışmalar ile hedeflediğiniz geniş kitlelere yda ilgili kitleye daha sağlıklı ulaşabilir ve daha verimli geri dönüşler alabilirsiniz. 

Grafik Tasarım Programları

Tasarım için geliştirilmiş, kullanım alanları farklı olsada aynı amaca hizmet eden ve sürekli güncellenerek tasarımcıya sınırsız seçenekler sunan programlar grafik tasarımcının her şeyidir. Bu programlar sayesinde hayal dünyanızındaki tasarımları gerçeğe dönüştürmeniz mümkündür. Oldukça detaylı ve birbiri ile bağlatını bu programların eğitimi önlisans ve lisann programlarında verilebildiği gibi dileyen herkes özel kurslar yada halk eğitim merkezlerinin açtığı eğitimlere katılarak aşağıdaki programları öğrenebilir. Burada unutulmaması gereken en önemli husus programı öğrenmek değil onu kullanmak olduğudur. 

Adobe Photoshop piksel tabanlı bir tasarım imkânı sunar. Fotoğraf düzenleme programı olarak da bilinen Photoshop ölçekleme, kırpma, dönüştürme, çarpıtma gibi işlemler için ideal bir uygulamadır. Barındığı sınırsız fırça seçeneği ile özgün çizimler yapabilirsiniz. Web tasarımları için CSS kodlarını alıp HTML dökümanınıza kopyala yapıştır ile entegre edebilirsiniz.Video editörü özelliği sayesinde videolarınızda kesme, müzik ekleme, yazı ekleme, karartma, efekt ekleme, renk değiştirme gibi pek çok photoshop özelliğini kullanabilirsiniz.Burada sayamayacağımız kadar fazla özelliği bünyesinde bulunduran Adobe Photoshop grafikt tasarım mesleğinin en önemli yapı taşıdır. 

Adobe Illustrator afiş, kartvizit, broşür, logo, banner, site arayüzleri ve web sitesi tasarımlarında kullanım kolaylığı sağlamaktadır.  Photoshop'un aksine vektörel tabanlı bir yazılım çeşididir. Mac ve Windows işletim sistemleri ile uyumlu çalışma imkanı sunması sayesinde geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır. 

Corel Draw vektörel tabanlı diğer bir tasarım uygulamasıdır. Çizim yapmak isteyen grafik tasarımcıların en sık kullandığı uygulama olan Corel Draw kolay arayüzü sayesinde zaman konusunda tasarımcılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Dijital baskı, reklam, tabela ve matbaa sektörlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. 

3DS Max 3 boyutlu modelleme, görselleştirme ve animasyon programıdır.Film efektlerinin ve animasyonların hazırlanması, video oyunları, 3 boyutlu karakterlerin oluşturulması gibi işlevlerde ajansların ve bireysel kullanıcıların favori programıdır. 

Adobe InDesign çoklu sayfa tasarım desteği ile kullanışlı bir arayüze sahiptir. gelişmiş araçlara sahip, pek çok parametreyi barındırabilen bir tasarım programıdır. Özellikle sayfa tasarımları için en sık tercih edilen tasarım programıdır. 

Sketch macOS için geliştirlen bir vektör grafik editörüdür.Dijital tasarım ve arayüz tasarımları için daha ucuz temin edilebilen ve kullanışlı bir uygulamadır. Apple, Facebook, Dropbox, Twitter gibi popüler uygulamaların Sketech uygulamasından çıktığını bilmenizde fayda var. 

Markanıza kurumsal bir kimlik kazandırmak, marka bilinirliğinizi arttırmak ve dijital pazarlama dünyasının ayrıcalıklarından faydalanmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Türkiye'nin Grafik / Tasarım / Dijital Reklam Firmaları konusunda en fazla içeriğe sahip platformu UstasıBurada sizler için ülke genlinde hizmet veren  Grafik / Tasarım / Reklam Firması'nı aynı sayfada bir araya getirdi. Fimaların sunduğu hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı inceleyin ve ücretsiz çağrı hatlarından hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemeden firmaları hemen arayın.