Ustası Burada
Ustası Burada

Su Tesisatçısı

Daha Fazla Göster

Su Tesisatı

Su tesisatlarının temel görevi şebeke suyu dediğimiz temiz su kaynağını binalara döşeyerek çeşmeler vasıtasıyla kullanılabilir hale getirmek, kullanımı sonrasında da oluşan atık suların ise yine su boruları aracılığıyla doğaya geri gönderilmesini kapsamaktadır. Temiz su tesisatı ve atık su tesisatı olarak temelde ikiye ayrılan su tesisatlarının altyapısını inşaat aşamasında binaya döşenen, zemin ve duvarlardan geçen su boruları oluşturmaktadır. Su tesisatının altyapıdan geçen su borularından oluşan kısmına sıhhi tesisat denmektedir. Binanın yapımı aşamasında sıhhi tesisatın uzman bir tesisatçı tarafından doğru şekilde uygulanması, su borularının doğru bağlanması, küvet, klozet, lavabo gibi vitrifiyelerin montajının dikkatle yapılması gelecekte su sızıntısı ve su kaçağı gibi sorunların yaşanma olasılığını minimuma indirmektedir.  Tesisat döşeme esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi de tesisat ömrünü uzatmaktadır. 

Sıhhi Tesisat Malzemeleri

Plastik ve metal olarak iki parçaya ayrılan tesisat malzemeleri standartlara uygun hammadelerden üretildiği takdirde uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmektedir. Su tesisatı hayatımızın her anında temas ettiğimiz bir yapı ürünüdür. Oteller, havuzlar, konut ve iş yerleri, bahçeler, tarım arazileri gibi tüm yaşam alanlarında sıhhi tesisat malzemelerine ihtiyaç duymaktayız. Belki de bazı ürünlerin ismini ilk defa okuyacaksınız. Ancak sıhhi tesisatlarda bir parçanın görevini tam olarak yerine getirememesi demek tüm tesisatın aksamasına neden olacaktır. Tesisatlarda kullanılan başlıca malzemeler;

Musluklar
Salmastra
Pis Su Boruları
Temiz Su Boruları
Sifon
Pompalar
Atık Drenajı
Dirsek
Manşon
Vana
Nipel
Musluk Volanı
Rezervuar
TE Aparatı

Tesisat malzemeleri tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Bu parçaların kullanımında bazı durumlarda ek malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Her ne kadar görünmeseler de bu parçaların doğru tercihi ve doğru montajı yapılarınızdaki sıhhi tesisatların sağlıklı çalışması açısından çok önemlidir. 

Sıhhi Tesisat Arızaları

Su tesisatınız doğru bir şekilde kuruldu ancak test aşamasında yada kullanım esnasında sorunlar yaşamaya başladıysanız bu sorunları geçiştirmemelisiniz. Bugün geçiştirdiğiniz bu sorunlar daha sonra karşınıza çözümü daha karmaşık halde çıkabilir. Su tesisatları da arıza durumlarında kullanıcılara küçük de olsa belirtiler verirler. Eviniz, iş yeriniz yada yapılarınızda aşağıdaki sorunların bazılarını yada sadece bir tanesini bile görüyorsanız en yakın sıhhi tesisatçıyı aramanızın vakti gelmiştir. 

Musluklarınızda tıkırtı, hışırtı yada ıslık sesleri geliyorsa
Musluklarınızı tam kapatmanıza rağmen su akışı devam ediyorsa
Sifona bastığınızda su akışı olmuyorsa
Sifondaki su akışı hiç durmuyorsa
Tesisatlarınızın bulunduğu duvarlarda terleme oluşmaya başlamışsa
Borularınızdan normalin üzerinde ses geliyorsa
Tesisatlarınızdan aşırı koku geliyorsa
Gider borularından böcek yada haşerelerin gelmesi gibi belirtiler artık tesisatlarınıza müdahale vaktinin geldiğinin göstergelerinden sadece bir kaçıdır. Özellikle sıhhi tesisatlarda en çok karşılaşılan sorunların başında su kaçakları gelmektedir. Hem kendi yapımıza yada komşumuzun yapısına zarar veren su kaçaklarının tespiti zor ve maliyetlidir.  Çok sağlam su boruları seçilmiş olsa da su tesisatının montajı iyi yapılmadığında su kaçağı, su sızıntısı gibi sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır. Sıhhi tesisatlarda yaşanan su kaçağı sorunlarını gidermek için banyoyu kırmak gerekeceğinden evinizde ciddi bir tadilat işi çıkabilir. Eskiden su kaçağını bulmak için bütün banyo kırılmak zorunda kalınıyordu. Ancak yeni teknoloji ölçüm cihazı kullanan su tesisatçıları artık su kaçağının kaynağını tek seferde bulup bölgesel müdahele yaparak sorunu pratik bir şekilde çözebiliyorlar. Bu sayede hem daha az kırma dökme işi çıkıyor hem de daha ekonomik yollarla sorun giderilmiş oluyor. 

Gider Açma Servisi

Gider tıkanıklığının başlıca sebepleri mutfak lavabolarında kalan yemek artıkları, lavabolara dökülen yağların gider borularına yapışması ve zaman içerisinde tabaka oluşturması, su borularında zamanla meydana gelen kireçlenme, inşaat aşamasında lavabo giderlerine kaçan inşaat ve sıva kalıntıları, suda erimeyen peçete, kağıt havlu, ıslak mendil gibi hijyen malzemelerinin banyo ve tuvalet giderlerine atılması vb. olarak sıralanmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde profesyonel sıhhi tesisatçılar ve gider ustaları, kameralı gider görüntüleme cihazları kullanmakta, tıkanıklığın olduğu noktayı kamerayla görüntülemekte, tıkanıklığa sebep olan maddeyi giderden çıkarmak için de tıkanıklık açma robotu kullanmaktadır. Gider görüntüleme cihazları sayesinde temiz su ve pis su tesisatlarındaki su kaçağı tespiti işlemi de kırma işlemi yapmadan mümkün olmaktadır. 

Su Tesisatları ve Sıhhi Tesisatlar'da yaşanan gider tıkanıklığı, tuvalet tıkanıklığı, pimaş boru tıkanıklığı, lavabo tıkanması, logar yer tespiti, kanal açma gibi sorunlarınız için Gider Açma ve Görüntülü Gider Ustaları'nı ücretsiz çağrı numaralarından arayarak hizmetlerinden uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalarda hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz. 

Su Tesisatı Tamiri 

Sıhhi tesisat işlemleri suyun olduğu her bölgeyi kapsadığından oldukça geniş bir alanda yürütülmektedir. Banyo, mutfak, tuvalet, balkon yada teraslar, bahçeler gibi bir çok alanda sıhhi tesisatınız ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Güvenilir bir usta temini bu tür acil durumlarda bir çok kullanıcı için en önemli kriterdir. Sizde aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız görüntülediğiniz linklerin üzerine tıklayabilir ve size en yakın su tesisatçısına ulaşabilirsiniz. 

Su tesisat tamiri
Çeşme batarya değişimi 

Tıkanıklık açma
Su kaçağı tespiti
Gider açma
Tıkalı gider açma

Çeşme montajı
Çeşme tamiri

Vana nontajı ve tamiri
Su kaçağı bulma
Gider görüntüleme
Görüntülü gider açma
Hidrofor tesisatı tamiri
Klozet montajı
Klozet tamiri
Tıkalı lavabo açma

Musluk tamiri 
Mutfak gideri açma
Sifon tamiri
Pimaş gideri açma
Rezervuar montajı
Rezervuar tamiri

Yangın tesisatı
Tuvalet tıkanıklığı açma
Kırmadan su kaçağı tespiti

Bu işlemlerde bölgenize hizmet veren ve servis desteği açısından size en yakın lokasyonda bulunan işletme ve ustalar size zaman açısından da avantaj sağlamaktadır. Ustasiburada.com’da adresinize en yakın profilleri filtreleyerek görüntüleyebilir, sayfa içeriklerini inceleyebilir, hizmet alan kullanıcıların puanlamaları ile güvenilir servis hizmetine saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. 

Sıhhi Tesisat Ustası Belgesi Nasıl Alınır?

İş hayatına sıhhi tesisat ustası olarak devam etmek isteyen ustalar kendilerine bu iş ile ilgili bir dükkan açmak isteyebilir. Ya da özellikle kamu kurumlarının iş taleplerine cevap vermek için mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmak isteyebilir. Su tesisatı ustası olabilmek ve bu iş üzerine resmi bir iş yeri açabilmek için bazı kriterleri karşılamanız gerekiyor. Öncelikle kalfalık belgesi sonrasında ise ustalık belgesi sahibi olmanız iş yeri açabilmeniz için ilk şartlardan.Bu belgeleri alabilmek için eğitiminizi bu meslek dalı üzerine tamamlamanız yada belirli bir süre sıhhi tesisat üzerine çalışmış olmanız gerekiyor. Bu belgelerin temininden sonra eğer ustalık belgesi sahibi olmuş isenize usta öğreticilik belgesini de alabilirsiniz. 

Diyelim ki bu meslekte hiç tecrübeniz yok. İlk yapmanız gereken Mesleki Eğitim Merkezlerine başvururak uygulamalı eğitimlere katılmak. Süreç sonunda yapılan sınavlardan başarılı sonuç almanız gerekmektedir. Eğer Sgk dökümünüzde belirli bir süre sıhhi tesisat üzerine çalıştığınızı belgelerseniz yine Mesleki Eğitim Merkezlerinden alacağınız eğitim ile Kalfalık ve Ustalık belgelerine sahip olabilirsiniz. 

Çeşme tamiri, batarya değişimi, su kaçağı sorunları ve su tesisatı arazılarınız için hizmet alabileceğiniz Su Tesisatçıları ve Sıhhi Tesisat Tamircileri UstasıBurada sayesinde bir telefon kadar yakınınızda. Yorumları oku, en uygun Su Tesisatçısı ve Sıhhi Tesisat Tamiri seçeneğini hemen bul.