Ustası Burada
Ustası Burada

Ayakkabı Tamiri / Lostra Ustaları

Tüm Şehirler / Ayakkabı Tamiri / Lostra

Ayakkabı Tamiri / Lostra Ustaları Yorumları

emrah özer
17.10.2019 - 21:27
şehir dışından ayakabı gönderdim ustama ilk başta beklentim çok değildi ama ayakabı geldiğinde gerçekten verdiğim paranın kuruşu kurşuna hak ettiğini gördüm ayakabım ilk günkü raftan aldığım gibi idi bu arada ayakabının sıkıntı motosiklet zincir yağı idi ustam bu sorunla baş etmesi onun ne kadar işinde ehli biri olduğu gösterir şehir...
TD
Tansel Doğan
11.08.2018 - 23:56
Tek kelime ile mükemmel hizmet, samimi ve güler yüzlü iletişim. Ayakkabı ile ilgili yaşanacak sorunlarda gidilecek tek adres.
TS
Turgay Serkan
31.05.2018 - 14:40
30 yıl aynı dükkanda hizmet verebilmek iyi ve kaliteli esnaflığın en büyük göstergesidir.Hizmetleri için kendisine teşekkür ederim.
İD
İlkinnaz Deringöl
29.05.2018 - 21:08
Çok güzel ve güler yüzlü bir yer. Herkese tavsiye ederim. Ailecek tercih ettiğimiz bir lostra salonu.
AO
Ali Osman Esen
20.02.2018 - 17:18
Müşterisi olduğum Sevcan Kundura ve Lostra Salonu'nun güler yüzlü ekibine çok teşekkür ederim. Ürünlerimi gününde teslim ediyorlar. Herkese tavsiye ederim, mükemmel işçilikleri var.

Ayakkabı

Temel ihtiyaçlarımızdan olan giyinme ihtiyacımızın olmazsa olmazı ayakkabılar için ne çok emek harcandığının belkide pek çoğumuz farkında bile değiliz. Özellikle fabrikasyon teknolojiler gelişmeden ve seri üretimlere geçilmeden önceki dönemlerde ayakkabı ustalığı tamamen el emeği ve el işçiliği ile icra edilen bir meslekti. Ayakkabının modelinin çizilmesi, kullanılacak malzemenin seçilmesi, çıkarılan kalıba uygun tabanın ve "saya" denilen ayakkabının üst bölümünün kesilmesi ve taban ile sayanın birleştirilerek birbirine sabitlenmesi aşamalarının tamamı tek ustanın elinden çıkmaktaydı. Bu şekilde üretilen el yapımı ayakkabıların tamir ve bakım işleri de yine aynı meslek erbapları tarafından yapılmaktaydı. 

Zaman içerisinde gelişen teknolojiler ve makine sistemleri ile ayakkabı üretimi, kundura dükkanlarından üretim bantlarına taşınarak seri üretime geçildi. Eskiden daha çok kunduracı denilen ayakkabı ustalarının yaptıkları iş ise zamanla üretimden daha çok tamirat ve bakım işlerine doğru bir değişim gösterdi. Daha çok kalfalık yolu ile ustasından öğrendikleri becerilerini kundura dükkanlarında yerel halka hizmet olarak taşıyan ayakkabı tamircileri ve ayakkabı tamirciliği mesleği eskiye göre daha az yeni ustanın yetiştiği ve eski ustaların son derece kıymetli oldukları bir sektör halini aldı. Bu yüzdendir ki mesleğini icra etmeye devam eden günümüz ayakkabı ustalarının her biri uzun yıllardır bu işi yapan tecrübeli meslek erbapları olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski değerini göremiyor olsa da günümüzde de ayakkabı ustalarına duyulan ihtiyaç artan nüfustan dolayı devam etmektedir. Günümüzde lostra salonu olarak ta tabir edilen ayakkabı tamircileri, ayakkabı boyama, taban değişimi, model değişimi, topuk değişimi, kalıba sokma gibi işlemleri yapmaktadır.

Ayakkabı Çeşitleri

İlkel kullanımı ayağın zarar görmesini engellemek amacıyla üretilen ilk ayakkabı modelidir. Zamanla bu koruma işlevi geliştirilerek daha konforlu, beden sağlığına olumlu etkileri olan ve daha şık görünümlü ayakkabılar seri üretimle hayatımıza dahil olmuştur. Yaşadığımız coğrafya ve iklim koşulları da seçeceğimiz ayakkabı modelinde belirleyici olmuştur. Spor ayakkabı, klasik ayakkabı, bot, çizme, bebek ayakkabısı yada çocuk ayakkabısı Bugün artık neredeyse tamamı makinelerde üretilen ayakkabıların yanında eski ustaların el emeği ayakkabıları da nadirde olsa piyasada bulunmaktadır. Ayakkabı sektörü bay, bayan, çocuk modelleri ile neredeyse sınırsız renk ve modelde tercihimize sunulmaktadır. Günümüz de en çok tercih edilen ayakakbı çeşitlerini kullanan kişilere göre sıralamak daha doğru olacaktır. 

Erkek Ayakkabı Çeşitleri; 

Makosen Ayakkabı taban bölümü daha kısa olan, bağcıksız, bağcık bölümlerinde toka, kemer yada püskül tercih edilen, genelde üst kısmında işlemeler ve desenler bulunan erkek ayakkabı modelidir. Piyasa farklı renkte ve modelde çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. 

Oxford Ayakkabı bildiğiniz en klasik erkek ayakkabısıdır. Balmoral olarak da bilinen Oxford ayakkabı bağcıklı kullanılmakta ve bağcık bitim bölümü kapalıdır. Üzerinde işlemeli desen yada kabartmalar çok az bulunur yada hiç bulunmaz. Sadelik sevenler ve klasik bir görünüm için idealdir. 

Derby Ayakkabı tarz olarak Oxford ayakkabı ile neredeyse birebir aynıdır. Aralarındaki tek far bağcık bitim kısmı Derby Ayakkabılarda açık şekilde bulunmaktadır. 

Tokalı Ayakkabı klasik erkek ayakkabılarının yanında daha spor bir görünüme sahip ayakkabı modelidir. Üst kısmında bulunan toka fonksiyonu ayakkabıya daha hareketli bir hava katmaktadır. Erkek kullanıcıların daha sçok spor takım elbiseler ile birlkte tercih ettiği bir ayakkabı modelidir. 

Makosen Ayakkabı bağcıksız kullanımı sebebiyle erkeklerin ilk tercihlerindendir. Toka, kemer yada püsküllerle çeşitlendirilebilen makosen ayakkabı hem klasik takım elbiseler son yıllarda da kısa paçalı pantalonlar ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. 

Slip-On Ayakkabı bağcıksız ve kumaştan üretilen lastik tabanlı ayakakbı modelidir. Kolay kullanımı sayesinde erkeklerin sıklıkla tercih ettiği, değişik renk ve desenler üretimi mevcut olan slip-on ayakkabılar özellikle genç kullanıcıların ilk tercihleridir. 

Sneaker Ayakkabı daha çok günlük kullanımda tercih edilen, katmanlardan oluşan kanvas malzemeden üretilmiş ve lastik tabanlı günlük erkek ayakkabı modelidir. 

Outdoor Ayakkabı doğayla bütünleşen bir modeldir. Arazi koşullarına sağladığı uyum ile özellikle maceraseverlerin vazgeçilmezidir. Su geçirmeyen ve hava alan özelliği ile zorlu koşullara uyum sağlayabildiği gibi uzun süreli kullanımlar içinde uygundur. 

Brogue Ayakkabı modelini diğerlerinden ayıran fark ayakkabının ön kısmında bulunan deliklere benzeyen desenlerdir. Ayakkabının üst kısmında tam ortadan ayrılan bir çizginin alt kısmına işlenen değişik türdeki şekiller erkek ayakkabı çeşitleri arasında oldukça fazla tercih edilmektedir. 

Chelsea Boat hakiki deri,süet yada suni deriden üretilirler. Bilek kısmından yukarı doğru uzanan kısmı ile ayağa tam olarak otururlar. Erken ve kadın ayakkabı çeşitlerinde favori bir üründür. 

Kadın Ayakkabı Çeşitleri;

Dorsay Ayakkabı ayak ucu ve toğuk kısmı kapalı, orta kısmı açık olarak kullanılan bir bayan ayakkabı modelidir. Tercihe göre toğuklu yada düz kullanımları mevcuttur. 

Oxford Ayakkabı dikişli bölümleri ve bağcıklı kullanımıyla tercih edilen, erkek modellerinde de benzeri bulunan, istendiği takdirde topuklu yada süz kullanıma uygun bayan ayakkabı modelidir. Özellikle erkek modasını yakından takip eden bayanların ilk tercihlerindendir. 

Sivri Burun Ayakkabı genelde topuklu modellerde karşımıza çıkmaktadır. Ayakkabının burun kısmına doğru incelmesi ile şeklini almıştır. Son yıllarda bot, çizme yada babetlerde de üretimine başlanmış ve bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir modeldir. 

Önü Açık Ayakkabı ayak parmaklarının açıkta kaldığı bu model genelde topuklu kullanımda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Topuk uzunluğu ayakkabının modelinde değişikliklere sebep olsada genel kullanımı günlük ve abiye tercihlere uyum sağlamaktadır. 

Babet Ayakkabı bayanların en çok tercih ettiği ve sıklıkla kullandığı ayakkabı türüdür. Özellikle rahatlığı ve hafif olması sebebiyle her bayanın koleksiyonunda mevcuttur. Sınırsız sayıda renk ve desenle bayanların beğenilerine sunulan babet ayakkabılar uzun yıllar daha ayakkabı modelleri içinde en çok tercih edilen ürün olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Loafer Ayakkabı düz tabanlı, üst kısmı belirgin püsküller ile hareketlendirilmiş, parlak görünümü ile farklı bir hava katan ayakkabı modelidir. Amerika'da kullanımı oldukça yaygınlaştıktan sonra ülkemizde de 90'lı yılların başından itibaren tercih edilmeye başlanmıştır. 

Converse Ayakkabı Bağcıklı ve tüz taban ayakkabı seven bayanların ilk tercihidir. Spor ve babet modelleri oldukça fazla kullanılan Converse Ayakkabılar rahat kullanımı sayesinde günlük kullanım için oldukça uygun bir üründür. 

Pump Ayakkabı kadınların en çok kullandığı klasik ayakkabı modelidir. Her bayanın dolabında en az bir pump ayakkabı bulunur. Bağcıksız, desen ve şeritsiz, değişik renklerde üretilmiş bu ayakkabı modeli sadece ve şık görünümü ile kullanım içinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. 

Stiletto Ayakkabı ince ve zarif bir görünüme sahiptir. Her yıl farklı bir tarzın moda olduğu stiletto ayakkabıları diğer ayakkabılardan ayıran fark ise yüksek ve ince topuklarıdır. İşlemeli taşlar yada değişik modelleriyle bayanların ilk tercihlerindendir. 

İskarpin Ayakkabı yüksek topuklu ve ökçeli model olan iskarpinler özellikle bayanların davetlerde ve gece hayatında sıklıkla kullandığı bir ayakkabı modelidir. Bazı modelleri işlemeli taşlar, zincirler ile zengileştirilen bu modelde ayağın büyük bir kısmı açık şekilde bulunmaktadır. 

Makara Topuklu Ayakkabı kalından başlayarak inceye doğru uzanan topuk modeli ile bu ismi almıştır. Topuk kısmı zemine yaklaştıkça tekrar kalınlaşarak oldukça şık bir görünüm kazanmaktadır. Gece kullanımları ve davetler için tercih edilmektedir. 

Platform Ayakakbı ön ve arka kısmında eşit ölçüde bulunan yükseklikler sayesinde farklı bir görümüme sahiptir. Topukları yüksek olan bu ayakkabı modeli platformları sayesinde daha rahat ve konforlu bir kullanıma sahiptir. 

Dolgu Topuk Ayakkabı taban bölümündeki yükseklik sayesinde rahat bir kullanım sunmaktadır. Parmak kısmından topuk kısmına kadar değişik formlarda uzanan kısımları ile bir bütün olarak şık bir görünüm sunarlar. Kemerli bağlama bölümü kullanım açısından da kolaylık sunmaktadır. 

Apartman Topuk Ayakkabı kare ve yüksek topukları en belirgin özelliğidir. Açık ve kapalı modelleri bulunan bu model günlük kullanım yada gece kullanımları için uygun bir modeldir. Değişik model ve renklerde tercih edilebililer. 

Bay ve bayan ayakkabı çeşitleri tabi ki bu modeller ile sınırlı değil. Çok daha fazla çeşidi kullanıcıların beğenilerine sunulmaktadır. Model olarak belirttiğimiz bu ayakkabı modellerinin yanı sıra farklı türde ve amaç için üretilmiş ayakkabılarda üretilmektedir. 

Ortopedik Ayakkabı ayak, bacak ve bileğin anatomik yapısını koruyan ve daha rahat bir kullanım imkanı sunan sağlıklı bir ayakkabı modelidir. En belirgin özelli kişiye özel olarak üretilmeleridir. Özellikle duruş anlamında kişiye artı bir kolaylık sağlaması ile omurilik üzerindeki baskıya en aza indiren ortopedik ayakakbılar bu sebeple meydana gelecek duruş bozukluklarını da engeller. Vucudun ağırlğını ayağın sadece bir kısmına değil geneline yayarak ağrı ve yorgunluk hissini en aza indirirler. Bay, bayan yada çocuklar için özel üretilen ortopedik ayakkabılar organik yapıları ve insan sağlığını ön planda tutan özellikleri sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. 

Bot çizmeden daha küçük ebatlarda bir ayakkabı modelidir. Kış aylarının vazgeçilmez ürünü olan botlar günlük kullanıma uygunlukları sayesinde bir çok alanda da tercih edilmektedir. Askeriye, endüstri, denizcilik yada dağcılık gibi alanlarda farklı modelleri bulunan botlar kaymaz tabanları ve hava alabilen özellikleri ile güvenli ve konforlu bir kullanım imkanı sunarlar

Çizme ayak ve baldır kısmını saran bazı modellerinde diz üzerine kadar çıkabilen bir ayakkabı türüdür. Deri yada kauçuk hammaddesi ile üretilen çizmeleri iş hayatında olduğu gibi günlük hayatımızda da tercih ettiğimiz ürünlerdir. İşçi çizmesi, balıkçı çizmesi, avcı çizmesi, binici çizmesi gibi modelleri uzun yıllardır tercih edilmektedir. Bacak ve ayak kısmının dış etkenlere en az şekilde maruz kalmaları için tasarlanmışlardır. 

Spor Ayakkabı adından anlaşılacağı üzere spor aktivitelerinde bireysel, amatör yada profesyonel kullanıcıların tercih ettiği olmazsa olmaz ürünlerdir. Her branş için üretimi farklı da olsa hepsinin ortak özelliği rahat bir kullanım sağlamaları ve vücut sağlığını koruyucu özellikleridir. Krampon, Koşu ayakkabısı, Yürüyüş Ayakkabısı, Fitness Ayakkabısı, Tırmanış Ayakkabısı gibi çeşitli modellerde üretimileri bulunmaktadır. 

Ayakkabı Tamiri

Eski ve yeni tüm ayakkabılarınız için ihtiyaç duyduğunuz tamir, bakım ve boyama işlerini hünerli elleriyle sizlere sunan yüzlerce ayakkabı ustaları UstasıBurada'da! En sevdiğiniz ayakkabınızın tabanı mı eskidi? Tamirata mı ihtiyacı var? Ya da yeni aldığınız ayakkabınız ayağınızı sıktığı için genişletilmesini mi istiyorsunuz? Ayağınızı rahat ettirecek çözümler üreten hünerli ayakkabı ustalarına ulaşabilmek bazen bir çok kişi için kolay olmayabilir. ustasiburada.com üzerinde kullanıcıların sıklıkla yaptığı bazı arama sonuçları aradığınız hizmete daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir. Yaşadığınız sorunun yada ihtiyacınız olan hizmetin üzerine tıkladıktan sonra adresinizi filtreleyerek ayakkabı ustalarına saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. Sitemiz üzerinde ayakkabı tamiri ile ilgili sıklıkla yapılan bazı aram sonuçları söyledir.

Ayakkabı Tamiri
Ayakkabı Boyama
Spor Ayakkabı Tamiri
Ayakkabı Yenileme
Ayakkabı Taban Değişimi
Ayakkabı Topuk Tamiri
Ayakkabı Koruma Pençesi
Ayakkabı Fora Tamiri
Ayakkabı Astar Değişimi 
Ayakkabı Toka Tamiri
Ayakkabı Ökçe Değişimi 
Bot Fermuar Değişimi 
Ayakkabı Yapıştırma
Ayakkabı Kösele Pençe
Ayakkabı Renk Değişimi 
Ayakkabı Kalıp Açma
Ayakkabı Konç Yastık 
Konç Daraltma 
Konç Kısaltma
Bot Tamiri
Lostra
Çizme Tamiri

Bu ve buna benzer tüm sorunlarınızda kaliteli malzeme tercihi ve özenli işçilik hizmetleri ile aradığınız ustaya ücretsiz çağrı hatlarından kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ilanların içinde bulunan konum kısmından ayakkabı ustalarının adreslerini inceleyebilir ve konumlarına ulaşabilirsiniz. 

Lostra Salonu

Ayakkabılarının hakettiği değeri gördükleri yerlerdir lostra salonları. Kelime anlamı olarak lostra, ayakkabı boyacığı anlamına gelsede içinde keyfili zamanların geçirildiği, koyu muhabbetlerin olduğu bu salonlar her nekadar eski işlevinden uzaklaşsada günümüzde hala bu anlamda hizmet veren çok sayıda lostra salonu bulunmaktadır. Ayakkabı Parlatma, ayakkabı boyama, ayakkabı dikme gibi işlemlerin yapıldığı lostra salonları ayakkabılarımıza bizden de fazla özen göstermektedirler. Dolaplarınızda eskimiş ve artık kullanılmayan ayakkabılarınızı bambaşka bir görünüme kavuşturan yada günlük koşturma içinde kirlenen ayakkabılarınıza sizler çayınızı yudumlarken ilk aldığınız günkü görünümlerine kavuşturan lostra salonları bugün hemen hemen tüm alışveriş merkezlerinde ve işlek caddelerde bulunmaktadır. 

Ayakkabı Markaları

Günümüzde artan maliyetler ve bu maliyetlerin fiyatlara yansıması ile birçok ayakkabı markasında normalin çok üzerinde fiyatlar ile karşılaşmaktayız. Ayakkabı bütçelerindeki bu artış elimizde bulunan hasarlı yada deforme olmuş ayakkabıların tamiri için daha fazla arayış içinde olmamıza sebep oluyor. Ayakkabı tamiriciliği çok eski bir meslek grubu olsada son yıllarda eski ayakkabıların tamiri ve bakımı için birçoğumuz arayış içinde olabiliyoruz. Kullanıcıların bir kısmı da kullanmış oldukları markaları baz alarak aramalarını belirliyor. ustasiburada.com üzerinden kullanıcıların sıklıkla yaptığı marka bazlı aramaları sizler için derledik. 

Adidas Spor Ayakkabı Tamiri
Cat Bot Tamiri
Converse Ayakkabı Tamiri
Diesel Çizme Tamiri
Diesel Bot Tamiri
Dunlop Ayakkabı Tamiri
Fila Ayakkabı Tamiri
Fischer Ayakkabı Tamiri
Forelli Ayakkabı Tamiri
Gamma Ayakkabı Tamiri
Greyder Bot Tamiri
Gucci Ayakkabı Tamiri
Kinetix Spor Ayakkabı Tamiri
Koton Ayakkabı Tamiri
Lacoste Ayakkabı Tamiri
Lescon Spor Ayakkabı Tamiri
Levis Ayakkabı Tamiri
Lotto Spor Ayakkabı Tamiri
Nike Spor Ayakkabı Tamiri
Polaris Ayakkabı Tamiri
Puma Spor Ayakkabı Tamiri
Qiksilver Ayakkabı Tamiri
Reebok Spor Ayakkabı Tamiri
Slazenger Spor Ayakkabı Tamiri
Tail Ayakkabı Tamiri
Timberland Ayakkabı Tamiri
Umbro Ayakkabı Tamiri
Vakko Ayakkabı Tamiri 

Mahalli bazda hizmet veren ve az bulunan ayakkabı ustalarına ulaşmak ise UstasıBurada sayesinde artık çok kolay! Web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden bulunduğunuz il, ilçe ve mahalledeki tüm ayakkabı ustalarını tek tıkla listeleyebilir, adres ve yol tarifi alabilir, ücretsiz olarak arayıp bilgi ve fiyat isteyebilirsiniz...