Ustası Burada
Ustası Burada

Boyacı

Daha Fazla Göster

Boya Badana

Ev dekorasyonunun en önemli unsuru kuşkusuz boya badana işleridir. Evinizin konumu, kullandığınız mobilya ve beyaz eşyalar, evinizde yaptıracağınız tüm tadilatlar ne kadar kaliteli olursa olsun iç ve dış cephesi özenle boyanmamış bir yapıda istediğiniz şekilde ikamet edemezsiniz. Bu sebeple yapılarınız için doğru bir boya badana hizmeti almak kaçınılmazdır. Boya hizmeti alırken tüm unsurların kusursuz bir şekilde bir araya gelmesi gerekir. Doğru boya seçimi, özenli usta hizmeti, boya yapılacak zeminin uygun hale getirilmesi, kullanılan fırçanın dahi alacağınız sonuçta etkisi vardır. 

İlk bilmeniz gereken şey evinizi boyatmak için kaç litre boyaya ihtiyacınız olacağını hesaplamak. Çünkü boyayı az almanız halinde aynı renk boyayı tekrar bulamama riskiniz olabilir. Fazla boya aldığınızda da kalan boya kısa zaman içerisinde bozulacağı için birdaha kullanılamayıp ziyan olacaktır. En kolay ve hatasız hesaplama yöntemine göre boyanacak duvar ve tavanların metrekare toplamı dairenin zemini kaç metrekare ise bunun üç katı kadar olacaktır. Yani 100 metrekare bir dairede kabaca boyanacak alan 300 metrekare olacaktır. 2,5 litre boya ile ortalama olarak 15 metrekare bir alan boyanabilmektedir. Bu durumda 100 metrekare bir daire için 300/15=20, 20*2,5=50 litre boya gerekecek diyebiliriz. 

Boya Badana İçin En İdeal Zaman

Boya işleri için tabi ki zamanlama da önemlidir. Ülkemizde genellikle boya işleri için mevsim geçişleri tercih edilir. İlkbahara giriş ayı olan Nisan ayı ile sonbaharın ikinci ayı olan ekim ayları boya işleri için en ideal zamanlardır. Gerek hava sıcaklıklarının çok yüksek olmaması, gerek nem oranlarının daha düşük olması yapılan boya işleminin daha kısa sürede kurumasını sağlayacaktır. Tabi ki tüm boya badana sektörünün işlerini 2 aya sığdıramayız. Ancak ülkemiz de genellikle Nisan ayı ile başlayarak Kış aylarına kadar süren bir boya badana mevsiminden söz edebiliriz. 

Boya Çeşitleri

Boyanızı kendiniz seçmek istiyorsanız yapacağınız ikinci şey yapı marketlerde satılan boya markalarının renk seçenekleri arasından zevkinize en uygun olanını belirlemek olmalıdır. MarshallPolisanCasatiDyoFaworiFilli BoyaMerbolinÇBSKale ColorJotun ve daha onlarca boya markası iç cephe boyaları, dış cephe boyaları ve tavan boyaları konusunda müşterilerine yüzlerce renk alternatifi sunan geniş bir ürün gamıyla çalışmaktalar. Silinebilme özelliğine sahip ve prüzsüz yüzeylere uygulanabilen saten boyalar, solvent içermeyen, çabuk kuruma özelliğine sahip su bazlı boyalar (akrilik boya), daha çok mutfak ve banyolarda tercih edilen yağlı boyalar, göz yormayan ipek boyalar ve ilk kat boyası olarak kullanılan astar boyalar yapı marketlerin raflarında satılmaktadır. Boya tercihi ile uğraşmak istemeyenler için boya badana ustalarının malzeme temini hizmeti bulunmaktadır. 

Boya Ustası

Boya işlemi basit gibi görünsede arka planında çok fazla detay barındırır. Tüm detaylara hakim ve en önemlisi mesleğini seven bir ustanın hizmeti sizleri de memnun edecektir. Her deneyimli boya ustasının mesleğin icraa ederken dikkat ettiği husurlar vardır. Hizmet alan daire sahiplerinin de bu ayrıntıları bilmesi doğru bir hizmet alabilmeleri için önem taşımaktadır. 

Boya ustası boya işine başlamadan önce uygulama yapılacak zemini temizler. Pürüzsüz bir zemin için düzgün yapılmış bir zımpara işlemi boyanın kusursuz işlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca nemli duvarlarda boya işlemi yapılmayacağından nemli duvarların kurumasını beklemek gerekecektir. 

Boya işlemine başlamadan önce zeminlerdeki çatlak ve delikler uygun malzeme ile doldurulur. 

Her ustanın çalışma stili farklı olsa da boyacılıkla bazı değişmeyen kurallar vardır. Bunlardan biri de boya işlemine tavandan başlamaktır. Bunun nedeni ise boyama işlemi sonrası duvarların va tavanların eşit sürede kurumalarıdır. 

Boya seçiminde muhakkak ustanızdan tavsiye almanızı öneririz. Eviniz yada yapınızın ışık alma durumu dahi renk seçiminde fark yaratacaktır. 

Boya işleminde doğru noktalarda doğru fırçaların kullanılması yine boya kalitesini etkileyen faktörlerdendir. Duvarların kesiştiği noktalarda küçük fırçalar, geniş alanlar için rulo fırçalar, su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağı boyalar için doğal kıllı fırçalar tercih edilmelidir. 

Boya Markaları

Boya tercihlerinde renk ne kadar önemliyse kullandığınız boya markalarınında önemi büyüktür. Genelde boyacıların tercihi teneke yada plastik 20 kg boyutlarındaki boyalar olmaktadır. Çabuk kuruma özelliğine sahip, çatlama yapmayan,zararlı kimyasal oranı düşük ve kolay temizlenebilme imkanı sunan boyalar özellikle müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Üllkemizde piyasada en çok tutulan, boyacıların ve müşterilerin en çok tercih ettiği bazı boya markaları şunlarıdr;

ÇBS 
Düfa 
Dyo 
Fawori 
Filli Boya 
İshakol 
Jotun 
Kale Color 
Marshall 
Merbolin 
Polisan 
Redacril Koza 
Terraco 
Weber 

Bir Ev Boyası Ne Kadar Tutar?

Boya badana işleminin uygulama alanları geniş olsada ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan alanlar konutlardır. Birçok ev sahibi kendi evini yine kendisi boyamaya kalkışmış ancak aldığı sonuç birçoğunda hayal ettiği gibi olmamıştır. Bu sebeple güvenilir bir usta hizmeti boya badana konusunda kaçınılmazdır. Tabi ki bölge, usta, malzeme, boyanacak alan gibi faktörler farklılık göstereceğinden standart bir fiyatlandırma yapmamız mümkün değil. Ancak fikir vermesi açısından 2022 yılı için bir ev kaç paraya boyanır sorusuna cevap bulmaya çalışalım.

Diyelim 1+1 bir eviniz var ortalama alan genişliği 50 m2 ile 70 m2 arası. 20 Kg kaliteli bir boya ortalama bu büyüklükteki bir evi 2 kat boyamaya yetecektir. Ustasına göre farklılık gösterse de ortalama 5-6 kg boya da artacaktır. 20 Kg bir boyanın ortalama maliyeti ise 200 TL İLE 1000 TL arasında değişecektir. Boyacı bu büyüklükteki bir evi ortalama 1 iş gününde bitirebilir. Günlük usta ücretleri farklılık göstersede 600 TL ile 1500 TL aralığında bir usta ücreti ödenebilir. Yani 1+1 standart bir evin boya masrafı toplamda 1000 TL ile 2500 TL arasında değişecektir. 

2+1 bir konut içinde 20 Kg bir boya seçimi yeterli olacaktır. Plastik boyaların fiyatları ortalama 200 -300 TL arasında, slikonlu boyalar ise 600 ile 1000 TL arasında değişmektedir. ortalama 100 m2 ev için ise ödeyeceğiniz ustalık ücreti 1000 TL ile 3000 TL aralığındadır. Malzeme dahil tüm boya badana işlemlerini 1000 TL ile 3500 TL arasında tamamlayabilirsiniz. 

3+1 daireler için ortalama tüketilecek boya miktarı 23 kg ile 25 kg arasında değişmektedir. Ortalama alan genişliği 100m2 ile 150m2 arasında değişen 3+1 dairelerde usta ücretleri de 1500 TL ile 4000 TL arasında değimektedir. Tabi bu fiyatlarda ustanın kaç kişilik ekip ile çalıştığı ve işi kaç günde bitirdiğinin önemi büyüktür. 

Boyacılar ve Badana Ustaları için en fazla içerik Türkiye'nin usta bulma platformu UstasıBurada'da. Türkiye'nin neresinde olursanız olun bu sayfadaki boya ustaları arasından semtinize hizmet veren Boyacı ve Boya Badana ustası seçeneğini hemen bulabilirsiniz. Badana fiyatı almak için ustaları ücretsiz çağrı hatlarından hemen arayabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.