Filtreler

  • Ayakkabı Tamiri / Lostra
  • Bursa

İl / İlçe / Semt Ara

Kelime İle Ara

Bursa En İyi 10 Ayakkabı Tamiri ve Lostra Salonu

En sevdiğiniz ayakkabınızın tamir ve bakıma mı ihtiyacı var? Valizinizin yada çantanızın kulpu mu koptu? Size en yakın Ayakkabı Tamircileri ve Lostra Salonları bu saydafa bir arada! UstasıBurada sayesinde Bursa ilinde hizmet veren birbirinden yetenekli yüzlerce ayakkabı ustasını yakınlığa göre listeleyerek ve yol tarifi alarak kolayca ulaşabilirsiniz!

Eskiçağ insanlarının ayaklarını doğa şartlarından korumak ve çıplak ayak ile yürürken acı çekmemek için hayvan derilerinden ayaklarına sarabilecekleri parçalar yapmaları ile başlayan serüven zaman içerisinde bu deri parçalarını daha rahat kullanabilecekleri yöntemlerin denenmesi ile günümüzde kullanılan ayakkabılara dönüşmüştür. Önceleri tamamen el emeği ve el işçiliği ile üretilen ayakkabılar toplumlar arasında medeniyet göstergesi sayılmış ve ayakkabı ustaları çok saygın zanaatkârlar olarak ön plana çıkmıştır. Bu dönemlerde malzeme seçiminden başlayarak taban ve saya denilen ayakkabı parçalarının yapılması ve bir araya getirilerek sabitlenmesi süreçleri makine kullanmadan tamamen elde yapılmıştır.

Ancak zaman içerisinde gelişen teknolojiler ve artan talebe cevap verme amacıyla ayakkabıların seri üretimine geçilmiştir. Bot, çizme, eskarpin, topuklu ayakkabı, spor ayakkabı, sandalet, babet vb. onlarca çeşidi olan ayakkabılar üretim bantlarında her yaşa, cinsiyete ve zevke uygun olarak çeşit çeşit üretilmeye başlanmıştır. Ayakkabıda seri üretime geçilmesinden sonra ayakkabı ustaları imalattan çok, kullanılmakta olan eski ayakkabıların tamir ve bakımı işlerini yapmaya başlamıştır. Topuk değişimi, taban değişimi, boyama, renk değişimi, kalıba sokma vb. işler yapan ayakkabı tamircileri günümüzde lostra salonu olarak bilinen dükkanlarda çanta tamiri, valiz tamiri gibi işleri de yapmaya başlamıştır. 

Peki yaşadığınız semtte ayakkabılarınızı, çantalarınızı ve valizlerinizi götürebileceğiniz bir tamirci biliyor musunuz?

17 ilçe ve 1060 mahalleden oluşan Bursa'da 2.9 milyon insan yaşamakta ve nüfusun büyük çoğunluğu Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde ikamet etmektedir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Türkiye'de 1. sırada ve dünyada 28. sırada yer alan Bursa, doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri, gelişen sanayisi ve güçlü ekonomisi ile ülkemizin parlayan yıldızı olmaya devam etmektedir. 

Esnaf kültürünün son derece gelişmiş olduğu kentte hizmet veren binlerce meslek erbabı bulunmaktadır. Meslek ustaları, yapı ustaları, araç ustaları ve tamirat ustaları olarak sınıflandırdığımız meslek gurupları arasında en eski zanaatlardan biri şüphesiz ki ayakkabı ustalığıdır. Bursa'nın tüm ilçe ve semtlerinde hizmet veren binlerce ayakkabı tamircisi ve lostra salonu bulunmaktadır.

UstasıBurada Bursa'nın en yetenekli Ayakkabı Tamircileri ve Lostra Salonları'nı bu sayfada sizler için bir araya getirdi. Tek tıkla en yakın ayakkabı tamircisine ulaşmak ve yol tarifi almak için sayfamızı inceleyin!