Ustası Burada
Ustası Burada

Camcı Aynacı

Cam

Sert ve kırılgan özelliğe sahip cam ilk ortaya çıkışı tam olarak bilinmese de, ilk olarak M.Ö 2. Yüzyılda Mısırlılar ve Finikeliler tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Cam günlük hayatımızda yer alan soda, kum ve kirecin doğru oranda bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. İçeriğinde bulunan maddelerin tamamını toz olarak kullanılmakla birlikte, en iyi cam olarak beyaz kumdan üretilen camlar ön plana çıkmaktadır. Büyük fırınlarda 2000 derecede yaklaşık 6 saat sürede eritilen tüm malzemeler homojen bir kıvam alana dek karıştırılır. Ortaya çıkan kıvamlı sıvı hava kullanılarak şekillendirilir ve cam objeler elde edilir. Sıvı halden katı hale kolaylıkla geçen cam, yaşamımızın her noktasında önemli bir yere sahiptir. Otomotiv, mobilya, ilaç üretimi, gıda sektörünle yoğunlukla kullanılmakta olup son derece sağlıklı kabul edilmektedir.

Cam Çeşitleri

Cam dendiğinde herkesin ilk aklına gelen konutlarda kullanılan camlarda olsa gelişen cam sanayi ile birlikte kullanım alanları da çeşitlenmiştir. Her biri kendi içinde farklı özelliklere sahip cam çeşitleri kullanım alanlarına göre ebat ve özellik olarak ayrışmaktadır. Kullanım alanlarından önce cam üretiminde kullanılan malzemelere göre camları çeşitlendirmek daha doğru olacaktır. Ülkemizde en çok tercih edilen cam çeşitleri şunlardır.

Buzlu cam hem ofis hemde konutlarda tercih edilir. Cam üretimi sırasında kullanılan merdanelerden birinin desenli olması sayesinde buzlu cam üretilmektedir. Sadece dekoratif amaçlı değil güvenlik açısından da özellikle bir çok işletme tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Lamine cam iki cam parçasının arasına konan şeffaf bir cisimle ile lamine fırınlarda birleştirilen cam türüdür. Kırılma anında dağılma yaşanmayan lamine camlarda darbe esnasında çatlamalar meydana gelir. Güvenlik sebebi ile lamine camlar vitrinlerde, akvaryumlarda, kış bahçelerinde kısacası kırılma anında zarar verecek alanlarda tercih edilir. 12mm kalınlığa kadar üretilmektedir. 

Kristal cam camın en renksiz halidir. Ülkemizde üretimi sırasında Mısır'dan ithal edilen silis kumu ile çok hassas aşamalardan geçerek üretilir. Bu sebeple diğer camlara oranla maliyet açısından daha yüksektir. 

Float cam düz cam olarakta bilinir. Şeffaflığı sayesinde ışığı yüksek miktarda geçirmesi en önemli özelliğidir. Kum, soda, kiraçtaşı ve diğer bileşenlerle üretilen float camlar güvenirliliği sebebi ile tercih edilmektedir. Beyaz eşya, otomotiv, tarım, enerji gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. 

Emprime cam banyo ve tuvalet kapısı pencerelerinde tercih edilen bir cam türüdür. Işığı kırması sebebi ile iç mekanın görünmesini engelleme özelliğine sahiptir. Yüzey kısmına metalik bir kaplama yapılarak kullanıma sunulur. 

Temperli cam diğer camlara oranla 5 kata kadar daha dayanıklıdır. Kırıldıklarında çok fazla parçaya ayrılmamaları güvenlik açısından da tercih sebebidir. Normal camlardan ayrılan en belirgin özelliği kenarlarının daha pürüzsüz olmasıdır. En sık kullanılan alanlar ise araçların ön camlarıdır. Ayrıca ankastre ürünleri, fırın kapakları, küvet camlarında da temperli camlar tercih edilir. 

Tabakalı cam tüm doğrama çeşitlerine uygulanması sebebi ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tabakalı camlar sınıfına giren kurşun geçirmez camlar oto sanayi ve güvenlik sektöründe tercih edilmektedir. 

Telli cam üretim sırasında camın içine tel konularak elde edilir. Dekoratif amaçlı kullanılan bu cam türü özellikle yangın esnasında alev ve dumanın başka bölgelere yayılmasını da önlemeleri sebebiyle de tercih edilmektedir. Asasnörlerde, endüstriyel yapılarda, balkon korkuluklarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. 

Reflektif cam bina dış cephelerinde karşımıza çıkar. Kullanıldıkları alanlarda ayna vazifesi görerek iç mekanın görünmesini engeller. Farklı yapı ve renklerde kullanılabilir. Temperleme, bombeleme ve lamine işlemleri için uygun bir yapıya sahiptir. 

Renkli cam ayna üretiminde ve alt cam olarak sıklıkla tercih edilir. Temperli üretimi de mevcut olan renkli camlar temperlli camların kenarlarının düz olmasına karşılık istenirse kenarları desenli şekilde de üretilebilir. Korkuluklar, duşakabinler, sehpa ve raf sistemlerinde renkli camlar kullanıcılara çeşitli alternatifler sunmaktadır. 

Emaye cam çatılarda kaplama camı olarak karşımıza çıkan bu cam türüdür. Ancak dekoratif kullanıma uygunluğu sayesinde duvar zeminlerinde ve yer zeminlerinde de görülebilmektedir 

Çift cam özellikle konutlarda daha çok tercih edilen çift camlar ses yalıtımı konusunda istenen sonuçları vermektedir. Isı yalıtımı alanında başarılı sonuçlar alabilir ve fatura tutarlarınız da gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz. Çift cam kullanıyorsanız camlarınızın önü yaz aylarında serin, kış aylarında da sıcak olacaktır. Enerji verimliliği sizin de cam tercihlerinizde en belirgin konu ise çift cam modellerini inceleyebilirsiniz. 

Camın Kullanım Alanları

Hayatımızda camın kullanılmadığı bir alan yada ürün bulmak neredeyse imkansız. Kolumuzdaki saat, odamızdaki pencere, masamızdaki bardak, kullandığımız vasıta yada önünden geçtiğimiz bir mağaza. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her üründe cam hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bu sebeple camların kullanım alanları da en az cam çeşitleri kadar önemlidir. Tercih ettiğiniz cam çeşitleri kullanım alanınız ve amacınıza uygun bir şekilde seçilirse uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız cam ürünlerine sahip olabilirsiniz. Pencere camı, Kapı Camları, Ofis Camları, Duşakabin Camları, Cam Raf Sistemleri, Vitrin Camları, Cam Balkon Camları, Cam Kapılar, Dış Cephe Camları, Kış Bahçesi Camları, Masa ve Sehpa Camları gibi cam ürünleri yapı sektöründe en çok kullanılan alanları oluşturmaktadır. 

Cam Tamiri

Birçok ürünün tamirini yapabiliriz. Ancak bazı ürünlerin tamiri yada değişimi ustalık gerektiren alanlardır. Cam tamiri konusunda işinin uzmanı bir camcıdan alacağınız destek sorunun daha kolay çözülmesini sağlayacaktır. Darbe alan, kullanım hatasından dolayı kırılan, çatlayan yada deforme olan camlar ve aynalar için en sık yaşayabileceğiniz sorunları ve bu sorunlar karşısında yapılan aramaları sıralayacak olursak;

Vitrin cam tamiri
Sehpa camı tamiri
Ofis cam bölme tamiri
Kırık ayna tamiri
Kırık cam tamiri
Çatlak Cam Tamiri
Katlanır cam sistemleri tamiri
Kapı cam tamiri
Cam Kesme
Duşakabin camı tamiri
Dış cephe cam tamiri

Çatlak Cam Tamiri
Dükkan Camı Tamiri
Tamperli Cam Tamiri

Birçoğunun acil çözülmesi gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple Türkiye’nin neresinde olursanız olun bu sayfadaki camcılar arasından en uygun Camcı ve Ayna İmalatı seçeneğini hemen bulabilir, ücretsiz çağrı hattından hemen usta yada firmaları arayabilirsiniz.

Ayna

Kalın ve pürüzsüz camdan üretilen aynalar günümüzde her evin vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiştir. Aynalar; düz aynalar, küresel aynalar ve parabolik aynalar olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Ayna yapımında en önemli unsur camın doğru biçimde temizlenmesidir. Cam büyük makinelerde bol su ve toz halinde bulunan seryum oksit ile yüksek basınç altında yıkanır. Akabinde mineralsiz ve sıcak su ile yıkanan camların arka yüzü sıvılaştırılmış teneke ile kaplanır. Kaplanan yüze sıvı hale getirilmiş gümüş dökülmeye başladır. Dökülen gümüş ortaya çıkardığı kimyasal etkileşimle katılaşmaya başlar ve camda yansımayı meydana getirir. Gümüş ve teneke kuruduktan sonra püskürtücüler yardımıyla fazla gelen gümüş püskürtülerek pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Son olarak boya ve bakır kaplama yapılan camlar kurutma işlemiyle birlikte ayna görünümünü kazanırlar.

Ayna Çeşitleri

Doğada 3 çeşit ayna bulunmaktadır. Düz ayna, çukur ayna ve tümsek ayna olarak kendi içlerinde çok sayıda modele sahiptirler. Bu modeller yuvarlak, kare, diktörtgen ve daha bir çok simetrik şekilde olabilirler. Kullanım alanlarına göre de çeşitlere ayrılan aynaların bir kısmı duvara asılabildiği gibi ayaklı aynalarda günlük kullanımda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Çerçeveli aynalar ilse daha çok dekorasyon amaçlı tercih edilmektedir. Endüstri de ve günlük hayatın bir çok alanında kullanılan aynalar tabi ki oldukça çeşitli. Günlük hayatta en çok tercih edilen ve dekorasyon amaçlı kullanılan aynalarI inceleyecek olursak;

Boy Aynası pek çok ev, apartman girişleri, mağazalarda karşılaştığımız ayna çeşididir. Diğer aynalar kısıtlı bir görüş alanı sağlarken boy aynalarında kendinizi tam olarak görebilirsiniz. Mobilyalara monte edilebildiği gibi ayaklı modelleri de özellikle dekoratif açıdan tercih edilmektedir. Genel üretim şekli dikdörtgen olan boy aynaları tercihe göre elips, yuvarlak yada kare gibi geometrik şekillerle de üretilebilir.

Duvar Aynası 3 farklı çeşitte bulunabilir. Küçük boyutlu aynalar günlük hayatta sıklıkla kullanılan ayna çeşitleridir. Evleriniz de hayatınızı kolaylaştıracak şekilde kullanılan bu ayna çeşidi pratik kullanımı sayesinde en çok tercih edilen ayna modelidir. Boy aynaları da ayrıca duvara monte edilerek kullanılabilmektedir. Konsol aynaları salon ve yemek odalarında mekana derinlik katmak ve dekoratif bir görünüm vermek için tercih edilen ayna çeşitleridir. 

Lavabo Aynası diğer bir deyişle banyo aynaları her evde kullanılan ve en çok tercih edilen ayna modellerindendir. Günümüzde geçmişte kullanımına nazaran daha fazla çeşit ve modelde üretilen lavabo aynaları banyo yada tuvaletlerinizin havasını değiştiren en etkili aksesuarlardan biridir. Kendi içinde de modellere ayrılan banyo aynalarında eskiden kalma bir alışkanlık olan dolaplı aynalar sıklıkla tercih edilmektedir. Kişisel bakım ürünlerimizin içinde muhafa edildiği ve kolay erişim imkanı sebebi ile dolaplı banyo aynası yana, alta yada üste açılan şekillerde kullanılabilir. 

Dekoratif Ayna yapıların içinde değişik geometrik şekillerde, farklı malzemelerden üretilmiş çerçeve çeşitleri ile hareket kazandırılmış ürünlerdir. Her bütçeye göre ürün temini mümkündür. Dekoratif aynaları kullanacağınız alanın ışık alma özelliği, alan genişliği, tavan yüksekliği, aynayı monte edeceğinizin duvarın ebatları ve rengi gibi çok fazla detay ayna tercihleriniz de belirleyici olacaktır. Kendi içlerinde modellere ayrılan dekoratif ayna çeşitlerinden bazıları şunlardır. 

Baklava Ayna
Kelebek Ayna
Yuvarlak Ayna
Ledli Ayna
İkili Ayna
Üçlü Ayna
Oval Ayna
Raflı Ayna
Oyma Çerçeveli Ayna
Sehpa Aynası
Saatli Ayna
Eskitme Dreusar Ayna
Beşli Ayna

Dekoratif aynalar tabi ki saydıklarımız ile sınırlı değil. Çok fazla çeşitte ve farklı özelliklere sahip, geniş bir ürün yelpazesine sahip dekoratif aynalar için adresinize en yakın ve size en uygun hizmeti sunacak Ayna firmaları ustasiburada.com'da

Dekoratif Çerçeve Modelleri

Dekorasyon tutkunlarının en vazgeçilmez ürünlerinin başında çerçeveler gelmektedir. Çerçevelerin genel kullanım alanı fotoğrafların muhafazası olsa da artık bu kalıpların dışında da kullanılmaktadır. Çerçevelerinizi hangi amaçla kullanacağınız çerçeve seçiminde en belirgin kriterdir. Fotoğraf yada bir tablo veya camlarınız için kullanacağınız çerçevelerin malzeme ve modelleri de farklılık gösterecektir. Çerçeve tercihinde diğer önemli bir kriter ise çerçevenin geri planda kalmasıdır. Kullanılan ürünün geri planında kalan bir çerçeve tercihi dekoratif olarak değişmez kurallardandır. 

Çerçevelerde kullanılan malzeme de önemlidir. Düşme, çarpma gibi tepkilere sıklıkla maruz kalan çerçevelerde malzeme dayanıklılığı da önemli bir kriterdir. Her ne kadar çerçeve tamiri ile uğraşan ustalar size bu konuda destek sağlayacak olsada yine de doğru bir çerçeve tercihi dayanıklılık açısından önemlidir. Ahşap çerçeveler ince işçilik gerektiren ürünler olduğundan çok değerlidir. Modern modelleri olduğu gibi klasik bir hava katması açısından da tercih edilirler. Bazı üst modellerde varaklı çerçeve ve  altın işlemeli çerçeveler de kullanılır. Metal çerçeveler ise binlerece tonda ve renkte bulunabilmektedir. Daha sade bir yapıdadırlar. Pirinç gövdeli çerçeve ve altın işlemeli metal çerçeveler de dekorasyon tutkunları için vazgeçilmez ürünlerdir. Gümüş çerçeveler daha çok ayna ve cam ürünlerinde tercih edilen çerçeve türüdür. Krom çerçeveler de yine ayna camlarda sıklık tercih edilmektedir. 

Cam, ayna yada çerçeve... tüm ürün gruplarında size en doğru ve yakın hizmeti verecek ustalar için ustasiburada.com üzerinden bulunduğunuz lokasyonu seçebilir, usta yada firma profillerini inceleyebiir, fotoğraf galerilerine ve yapılan puanlamaları değerlendirerek size hizmet verecek usta yada firmaya doğrudan aracısız bir şekilde saniyeler içinde ulaşabilirsiniz.