Ustası Burada
Ustası Burada

Duvar Kağıdı Kaplama

Duvar Kağıdı

Bir kaplama malzemesi olan duvar kağıtları dekorasyon işlerinin önemli bir ekipmanıdır. İç mimari dekorasyonun vazgeçilmez parçası olan duvar kâğıtları kullanıldığı alanları estetik anlamında farklılaştırmakta, mekâna yeni bir kimlik kazandırmaktadır. Boya badana yerine kullanılabilen duvar kâğıtları son derece şık ve dekoratif bir malzemedir. Her renk ve desende üretilen duvar kâğıtları nem ve suya dayanıklı yapıya sahiptir. İnsan sağlığına zararı olmayan duvar kâğıtları silinerek temizlenebilen bir yapıya sahiptir ve bu nedenle yıllarca kullanılabilmektedir. Uygulama yapılan alanda ısı ve ses izolasyonuna katkıda bulunan duvar kâğıtları uygulaması kolay ürünlerdir ve değiştirilebilir özelliğe sahiptir.

Duvar kâğıtları çeşitli yapı marketlere satılmaktadır. Ancak dekorasyon ve mekânın özelliklerine göre işi yapacak olan ustalarda sizlere önerilerde bulunmakta ve duvar kağıdı çeşitleri sunmaktadırlar. Duvar kâğıdı seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur uygulama yapılacak mekânın büyüklüğü ve ışık miktarıdır. Küçük alanlarda kullanılan koyu renkli duvar kâğıtları mekânın daha da küçük görünmesine sebep olacaktır. Rulo olarak yapı marketlerde satılan duvar kâğıtları genellikle 50-60 cm genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda satılmaktadır. Bir duvara uygulama yapmak istediğiniz takdirde duvar yüksekliği ve eni çarpılarak dörde bölünür ve kaç rulo duvar kâğıdı gideceği hesaplanır.

Duvar kâğıdı ustaları her türlü kapalı mekâna metrekare hesabına göre fiyat vermektedirler. Duvar kâğıdı uygulamalarında desen devamlılığı ve içinde hava kalmaması büyük önem taşımaktadır. Desen devamlılığı sağlanamadığında görsel anlamda kötü görüntüler ortaya çıkmaktadır. İçerisinde hava kabarcığı kalan uygulamalar ileri süreçte duvar kâğıdının deforme olmasına ve yerinden sökülmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple deneyimli ustalardan yardım ve destek almak uzun süreli kullanımlar için büyük önem arz etmektedir.

Duvar Kağıdı Çeşitleri

Vinly Duvar Kağıdı yani diğer adıyle silinebilir duvar kağıdı kağıt astar üzerine Pvc laminasyon ile üretilir. Üst yüzeyi pvc kaplı olan vinly duvar kağıtlarının sıklıkla tercih edilmesinin ilk nedeni güneşe karşı dayanıklı olmalıdır. Bu sayede uzun yıllar renklerinde solma olmadan kullanılabilirler. Diğer bir tercih nedeni ise hijyen özellikleridir. Silinebilen bir ürün olan vinly duvar kağıdı bu özelliği sayesinde kir ve leke tutmaz. Ateşe karşı dayanıklı yapısı sayesinde yangın durumunda hemen tutuşmazlar. Günümüz de bu özellikleri sayesinde en çok tercih edilen duvar kağıtlarından biridir. 

Simplex Duvar Kağıdı diğer duvar kağıdı türlerine göre daha az dayanıklı bir üründür Bunun sebebi ise tek kat hamurdan üretilmesidir. daha ince bir yapıda olması kolay uygulanmasını sağlamaktadır. Çeşitli renk ve desenler de temin edilebilir ve maliyet açısından daha uygundur.

Emboss Duvar Kâğıdı renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra üst kağıt tabakasının alt kağıt ile güçlü yapıştırıcılar kullanılarak birlşetirilmesi işlemi sonucunda elde edilir. Özel silindirler ile kabartma dokusu ve desen efektleri uygulanır. Kabartma özellikleri oldukça simetrik ve kusursuzdur. Emboss Duvar Kâğıdı adını üzerinde uygulanan özel kabartma tekniğinden almaktadır. 

İthal Duvar Kâğıdı genellikle bir yada iki katmandan meydana gelmektedir. Yapışkanlı özellikleri sayesinde yüzeylere oldukça kolay uygulanabilen ithal duvar kağıtları bu özelliği sayesinde kullanıcıların uygulamayı kendilerinin yapmasın için de uygundur. 

Boyanabilir Duvar Kâğıdı suya dayanıklı olması ve tekrar kullanıma uygun özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Kalıpların dışına çıkmak ve kendi zevkini yüzeylere yansıtmak isteyen kullanıcıların ilk tercihlerinden olan boyanabilir duvar kağıtları kabartmalı yapıları ve istenildiği takdirde defalarca boya işlemine maruz kalsa dahi kullanılabilir özelliğini kaybetmemesi sebebiyle bugün bir çok yapıda karşımıza çıkmaktadır. 

Kumaş Yüzeyli Duvar Kaplaması tekstil tabalı bir ürüdür. Yırtılma ve tüm deforme işlemlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Özellikle sesi hapsetme özelliği sayesinde yalıtım konusunda tam performans sağlamaktadır. Duvarların yanısıra kolon yada sütunlar üzerinde uygulandığında çok dekoratif bir görüntü sunmaktadır. Duvara Kumaş kaplama yaprtırmak isteyen müşterilerin ilk merak ettiği konulardan biri de bu ürünlerin ateşe kadar dayanıklılık durumudur. Kumaş yüzeylü duvar kaplamaları yangın gibi durumlarda mukavamet gücü yüksek ürünlerdir. 

Duvar Kağıdı Kullanımı

Duvar kağıdı uygulaması oldukça şık ve zarif bir dekorasyon ürünüdür. Sınırsız sayıda renk ve desen seçenekleri ile mekanların havasını değiştiren özelliklere sahiptir. Duvar kağıtlarından görsel ve kullanım olarak tam verim alabilmeniz için uygulama yapılacak zeminin kusursuz olması çok önemlidir. Delikler kapatılmış, zımpara ile pürüzsüz hale getirilmiş, çimanto ve alçı yüzeyler muhakkak saten alçı ile desteklenmiş olması duvar kağıdının daha kolay uygulanması ve daha uzun süre kullanımı için olmazsa olmaz kurallardır. Duvar ve tavanların köşe bölümlerinin düzgün olması yada düzeltilmesi de duvar kağıdının sağlıklı uygulanabilmesi için şarttır. 

Duvar yada zeminleriniz duvar kağıdı uygulamasına hazır hale geldi. Peki Nasıl bir duvar kağıdı sizin beklentilerinizi karşılar? Duvar kağıdı seçiminde dikkat etmeniz gereken çok fazla detay olsada size yardımcı olması açısından bir kaç madde ile bu tercihlerinizi kolaylaştıralım.

Öncelikle uygulamayı yapacağınız oda, duvar kağıdı çeşidi ve modelini belirlemeniz için ilk kuraldır. Salon için duvar kağıdı düşünüyorsanız salonunuz modern tarz yada geleneksel tarzların hangisine uyuyorsa bunu belirlemelisiniz. Geleneksel bir salonunuz varsa duvar kağıdı seçiminiz mobilyalarınızın ağırlığını kaldıracak tonda olmalıdır. Daha çok koyu tonların uygulandığı salon duvar kağıdı işlemlerinde tercih edilen desen ve kabartmalar da mobilyaların simetriği ile doğru orantıldı olmaldır. Eğer modern bir salonunuz varsa göz yormayan, daha yumuşak tonlarda daha az desenli salon duvar kağıdı ürünlerini tercih etmelisiniz. 

Oturma odası duvar kağıdı seçimi salon duvar kağıdı kadar sizi yormayabilir. Genelde alan olarak daha küçük metrekareler de olduklarından oturma odası duvar kağıdı seçiminde alanı daha ferah tutmak için ton olarak biraz daha açık renkler tercih edilebilir. Eğer mobilyalarınız biraz daha koyu renklerdeyse daha orta tonda renkleri seçmeniz sağlıklı olacaktır. 

Yatak odası duvar kağıdı modelleri tamamen yatak odasının şekline göre farklılık göstermektedir. Yatak odaları için uyku temalı tonlar seçilebilir. Mavi ve pembe renklerin daha açık tonları bu anlamda dooğru bir tercih olabilir. Yine de kişisel zevk ve beklentiler farklılık gösterecektir. 

Çocuk / Bebek Odası Duvar Kağıdı modellerinde ilk dikkat edilmesi gereken husus sağlıktır. Kimyasal içermeyen malzemeden üretilmiş doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Bebeğiniz yada çocuğunuzun kişisel gelişimine de katkıda bulunan duvar kağıtları yüzeylerinde bulunan çeşitli şekil ve desenler sayesinde çocuklarınız için hem eğitici hem de güzel vakit geçiirmeleri için tasarlanmış olmalıdır. Bebek odası duvar kağıdı yada çocuk odası duvar kağıdı seçimlerinde üretimi plastik ve folyodan yapılmış ürünler kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Tekstil tabanlı, uzun lifli, sentetik elyaf esaslı dokumasız kağıt özelliklerine sahip ürünler ilk tercihiniz olmalıdır. 

Mutfak Duvar Kağıdı diğer yaşam alanlarına oranla duvar kağıtlarının daha az kullanıldığı mekanlardır. Bunun nedeni mutfağın duvarlarının genelde dolaplar ve beyaz eşyalar ile kapanmış olması ayrıca yemek pişirilen alanlar olması sebebiyle duvar kağıtlarının buhara daha sık maruz kalmaları sayılabilir. Ancak son yıllarda duvar kağıdı sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde buharın etkisini duvar kağıdına yansıtmayan ürünler de kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Mutfaklar yemek ve yağ lekelerinin daha çok bulunduğu alanlardır. Bu dış etkenlerin duvar kağıtlarına ulaşma ihtimali duvar kağıtlarının temizliğinin daha kolay olmasını gerektirmektedir. Daha kolay temizlenir vinly duvar kağıtları mutfaklar da bu sebeple daha sık tercih edilmektedir. Suya daynıklı yapıları sayesinde mutfaklarda meydana gelecek kazalara karşı daha dayanıklıdır. Mutfak dolaplarının yoğun olduğu alanlar olması sebebiyle duvar kağıdı seçiminde göz yormayacak daha çaçık tonda renklerin seçimi ortamınıza da ferahlık katacaktır. 

3D Duvar Kağıdı

Çeşitli efekt ve perspektiflerle hazırlanan görsellerin bulunduğu 3D duvar kağıtları kişisel zevk ve tercihlere göre uygulanmaktadır. 3 boyutlu duvar kağıtları bazen sizi bir okyanusun derinliklerine götürebildiği gibi bazen de balta girmemiş bir ormanın içinde huzur içinde saatler geçirmenizi sağlayabilir. Uzay yada gökyüzünün sonsuz boşluğunda kendinizi daha özgür hissedebilir yada çocuğunuzun hayal dünyasında daha geniş ufuklar açabilirsiniz. Belirli kalıp ve sınırları aşan 3 boyutlu duvar kağıtları sadece konutlarda değil, ofis, restaurant, kafe, otel, mağaza gibi mekanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. 3D duvar kağıdının uzun yıllar mekanlarınızda kusursuz kullanımı için dikkat etmeniz gereken ilk konu kalitesi olmalıdır. Kaliteli malzemeden üretilmiş ve son teknoloji kullanarak baskılanmış ürünler performans açısından da sizi tatmin edecektir. 3 Boyutlu duvar kağıtları genelde tek bir duvara uygulanır. Odanın geri kalan kısmındaki boya tercihi de duvar kağıdı ile uyumlu olursa tamamlayıcı etkisi açısından zaruridir. 

Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

Duvar kağıdını temizlemek için öncelikle kullanmış olduğunuz ürünün çeşidini bilmeniz de fayda var. Hatalı bir işlemde duvar kağıdının görüntü kalitesini bozabilirsiniz. Eğer duvar kağıdını kendiniz temin ettiyseniz ürünün üzerinde silinebilir olduğuna dair açıklayıcı bir metin görebilirsiniz ve temizleme uygulamasını bu talimatlara göre yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer duvar kağıdınızın temini ve uygulaması bir usta tarafından yapılmışsa uygulama esnasında ustanızdan temizlenebilme özellikleri hakkında bilgi almayı unutmayın.

Yine de temizlenebilir duvar kağıtları hakkında kısaca bilgi verecek olursak, temizliğe önce duvar kağıtlarının kirlenmesini önleyerek başlamanız daha doğru olacaktır. Düzenli aralıklarla elektrik süpürgenizin fırçalı ucu ile duvar kağıtlarınızın üzerinde oluşacak lekeleri önleyebilirsiniz. Ortalama yılda 2 yada 3 kez yani 4-5 ay arayla ıslak ve yumuşak dokulu bir bezle duvar kağıdınızın yüzeylerini temizlemeniz temizlik sıklığı açısından yeterlidir. Eğer beyaz tonlarda bir duvar kağıdınız varsa temizleme suyunun içine bir miktar karbonat ekleyebilirsiniz. Farklı renklerde bir duvar kağıdınız varsa ılık bir kap suyun içine bir miktar sirke eklenreek duvar kağıtlarında parlaklık sağlanabilir. Arap sabunu yada bulaşık deterjanı da duvar kağıdı temizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Her duvar kağıdı yapısı farklı olduğundan arap sabunu yada bulaşık deterjanını uygulamadan önce duvar kağıdınızın deforme olmayacağından emin olmanızı öneriririz. Bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de duvar kağıdı temizliğinde çamaşır suyu kullanımıdır. Çamaşır suyunuz her ne kadar kaliteli olursa olsun duvar kağıdı temizliğinde uzun vadeli solma ve yıpranmalara sebep olmaktadır ve tavsiye edilmemektedir. 

Duvar Kâğıdı Ustaları için puanlamaları inceleyebilir, usta yada firmaların fotoğraf galerilerine göz atabilir, hizmet detaylarından hizmetler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ustaları ücretsiz çağrı hatlarından arayarak duvar kâğıdı fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Dilerseniz sitemiz üzerinden en çok aranan duvar kağıdı hizmetlerine ait arama sonuçlarının üzerine tıklayabilir şehrinizi filtreledikten sonra adresinize en yakın duvar kağıdı ustası yada firmasına saniyeler için ulaşabilirsiniz. 

Boyanabilir Duvar Kağıdı
Silinebilir Duvar Kağıdı
Eve Duvar Kağıdı
Salona Duvar Kağıdı
Mutfağa Duvar Kağıdı
Bebek Odasına Duvar Kağıdı
Genç Odasına Duvar Kağıdı
Çizgili Duvar Kağıdı
Beyaz Duvar Kağıdı
Desenli Duvar Kağıdı