Ustası Burada
Ustası Burada

Fayans Kaplama

Daha Fazla Göster

Fayans Ürünleri

Ev dekorasyonunda ve tadilatında yoğun olarak kullanılan seramikler özellikle banyo, wc ve mutfak gibi ıslak hacimlerde kullanılmaktadır. Seramikler kir ve su tutmayan yapıya sahip malzemelerdir. Bu nedenle seramik uygulamalarında malzeme seçimi, yapıştırıcı çeşitleri ve kalitesi, uygulama öncesi alınacak önlemler uzman kişiler tarafından belirlenip, uygulamaya koyulmalıdır. Duvar ve yer seramiği seçerken aralarında mutlaka renk ve desen uyumluluğu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin duvar seramiklerini desenli seçtiğinizde yer seramiklerinde mutlaka desen renklerinden biri yer almalıdır ki estetiksel görünüm açısından uyumlu olsun. Dar mekânlar için açık renklerde seramik tercih edilmelidir. Dar mekânlarda seçilen açık renk seramikler, mekânı olduğundan daha büyük ve ferah gösterecektir. Ancak geniş alanlarda yalnızca zevkinizi göz önünde bulundurarak dilediğiniz kombinasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Doğal mermer görünümlü fayanslar, mozaik taşlı renkli fayanslar, ahşap görünümlü fayanslar, Doğal taş görünümlü fayanslar, travarten görünümlü fayanslar gibi kullanıcıların beğenesine göre çok fazla çeşitte fayans ürünü bulunmaktadır. Dekoratif özelliklerinimn yanı sıra su emme gücüne sahip olan fayansların hammadesi kil, kuvars, kalker,kaolin gibi çeşitli madenlerden oluşmaktadır. 

Fayans Kullanım Alanları

Evde zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz Mutfak ve günlük en çok kullanılan alanlar olan banyo ve tuvaletler için olmazsa olmaz ürünlerin başında fayanslar gelmektedir. Fayanslar zemin gibi alanlara uygulanabildiği gibi duvar, tezgah üstü, tavan gibi bölümlere de uygulanmaktadır. Burada önemli olan kullanılan yere göre fayans seçimidir. Zeminlerde kullanacağınız fayanslar daha büyük ebatlı ürünler olmalıdır. Temizlik ve dekoratif olarak daha şık bir görümüne sahip büyük fayanslar özellikle banyo, balkon ve mutfak zeminlerinde tercih edilmektedir. Kullanım alanınız duvar yada tezgah arası alanlar ise küçük taş görünümlü küçük çaplı fayanslar tercih edebilirsiniz. 

Fayans seçiminde kullandığınız alanların önemi çok büyüktür. Banyonuz için bir fayans tercih edecekseniz diğer önemli bir konuda su buharına karşı dayanıklı yada ıslak kullanıma daha uygun kayma yapmayacak ürünler olmalıdır. Ev kazalarının büyük bir bölümü özellikle banyolarda gerçekleşmekte ve zemine uygun olmayan fayans tercihi bunda en önemi etken olmaktadır. 

Yer ve duvar seramikleri birbirinden farklı özellikler sahip ürünlerdir. Bu sebeple uygulama yapılacak alanların özellikleri mutlaka dikkate alınmalı ve bu özelliklere göre seçim yapılmalıdır. Eğer seramik ve yapıştırıcılarınızı siz almak isterseniz, ölçülerinizde küsuratlı rakamlar elde ettiğinizde büyük rakama yuvarlamanızı tavsiye ederiz.

Seramikler genellikle 1m² lik kutular içerisinde satılmaktadır. Seramikler üretilirken renk farkı ortaya çıkabilmektedir. Bu farka ‘’fırın farkı’’ denilmektedir. Seramiklerinizi satın alırken kutuların içlerine mutlaka incelemeli ve ‘’tek fırın ürünü’’ satın almalısınız. Tek fırın olmayan seramikler montajı yapıldığında kötü bir görüntü oluşmasına sebep olmaktadır. Seramik yapıştırıcılarında 1 m² alan için genellikle 4,5 kg yapıştırıcı kullanılmaktadır. Bu değerler üzerinde yola çıkarak yapıştırıcı miktarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Aynı zaman da 1 m² lik alan için 0,5 kg derz dolgusu ihtiyacınız olacaktır. Bu hesaplamalar seramik miktarı ve alan büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten mutlaka bir uzman fikri almanızı önermekteyiz. Seramikler genellikle 10x10, 20x20, 15x15, 33x33, 40x40 ve 60x60 gibi ebatlarda üretilmektedir.

Zemin Seramik Döşeme
Duvar Seramik Döşeme
Zemin Fayans Döşeme
Duvar Fayans Döşeme
Tezgah Arası Fayans Seramik Döşeme

Peki fayansların uygun olmadığı alanalar neresidir? Günlük kullanıma en uygun zemin ürünleri olan fayanslar tercih edilmemesi gereken mekanlarda vardır. Gerek sağlık, gerek güvenlik, gerekse görüntü olarak verim alamayacağınız mekanların başında avm, hastane gibi insan yoğunluğunun çok fazla olduğu mekanlar, yüzme havuzları, soğuk hava depoları, depolama yapılan tüm alanlarda fayans kullanımı öncelikle güvenlik açısından tavsiye edilmemektedir. 

Fayans İle Mermer Arasındaki Farklar

Fayanslar mermere göre daha kaygan ve düz bir zemine sahiptir. Mermeler fayanslardan daha çok şekle bürünebilirler, Fayanslarda görebileceğiniz ebatlar genelde kare ve dikdörtgen şeklindedir. Renk olarak mermerler fayanslara göre daha canlı renklere sahiptir. Bu nedenle özellikle iç mekan tasarımlarında mermer bu nedenle daha çok tercih edilmektedir. Fayans ve mermer arasındaki en önemli farkların başında tabi ki işçiilik ve ücretlendirme gelir. Fayanslara göre daha zahmetli bir işçiliğe sahip olan mermerlerin birim başına maliyeti daha yüksektir. 

Fayans İle Seramik Arasındaki Farklar

Seramik ürünlerinin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Yemeklerin saklanması için toğrağın kullanılması ile seramiklerin keşfi de beraberinde gelmiştir. Seramikler fayanslara oranla daha çok alanda kullanılmaktadır. Fayanslar yer ve zemin uygulamalarında kullanılırken seramik kaplamalı mutfak gereçleri artık birçok ev hanımının mutfağında bulunmaktadır.

Fayans Ustalığı

İnce işçilik ve özen gerektiren bir meslektir Fayans ustalığı, Bu alanda hizmet veren ustaların birçoğu daha küçük yaşlardan başlamıştır hizmet vermeye.Ancak günümüzde birçok meslek dalında olduğu gibi fayans ve seramik ustalarının da en büyük derdi kendilerinden sonraki nesillerin bu mesleğe yönelmemesi. Tesisatlarda yanlış yapılan bir bağlantı yada en küçük bir denge sorunu zeminlerdeki fayans ve seramiklerin tekrar sökülüp takılması anlamına gelirki bu durum birçok usta için kabul edilemezdir. Uygulama yapılacak fayans ve seramik ürünleri ne kadar büyükse ustaların işi de bir o kadar zorlu oluyor. Ürünlerin alana çıkarılması, doğru zemine doğru bir şekilde oturtulması, ölçülerin kusursuz ve tam olması ince işçiliğin en önemi detaylarından. Diyelim ki fayans ustası olmak istiyorsunuz. Sektörde her ne kadar fayansçı yetiştirme sayıları düşse de yine de bu alanda ilerlemek isteyen bir gencin bu işe ayırması gereken süre 1 yıldan az olmamalı.

Fayans Metrekare Fiyatları

Fayans metrekare fiyatları kullanılan fayans yada seramiğin ebatına göre değişmektedir. İnce işçilik her ne kadar fazla ise metrekare başına artan maliyetlerde o kadar artacaktır. Bulunduğunuz bölge ve kullanılan malzeme kalitesine göre fiyatlandırma değişse de en azından 2022 yılı için size fikir vermesi açısından Fayans ve Seramik metrekare fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz. Tabi bu fiyata ustanın günlük yevmiye ücretini de eklemelisiniz. 

7,5*60 Cm 50-300 TL
10*10 Cm 50-250 TL
10*20 Cm 50-150 TL
15*90 Cm 350 TL
18*118 Cm 200-400 TL
20*120 Cm 200-400 TL
25*50 Cm 200 - 300 TL
30*30 Cm 100 -350 TL
30*60 Cm 200 -600 TL
30*120 Cm 200-650 TL
40*40 Cm 150-350 TL
40*80 Cm 200 -450 TL
50*50 Cm 200-300 TL
60*60 Cm 200-600 TL

Fayans ve Seramikler için m2 başına işçilik ücreti ise yine bölge ve iş hacmine göre değişmekte olup ortalama 50 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. 

Fayans Karo ve Seramik Döşeme Ustaları için en fazla içerik Türkiye’nin usta bulma platformu UstasıBurada’da. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, bu sayfada semtinize hizmet verecek Fayans Karo ve Seramik Döşeme ustasını hemen bulabilirsiniz. Fiyat ve bilgi almak için ustaları ücretsiz çağrı hatlarından arayabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yapacağınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.