Ustası Burada
Ustası Burada

Mantolama / İzolasyon

Daha Fazla Göster

Isı Yalıtımı

Sıcak yada soğuk havanın oluşturulan tabaka sayesinde binaların iç kısmına girmesini ve aynı şekilde binalardan dışarıya çıkmasını engellemeye yönelik bir işlemdir. Kullandığınız yapı ne kadar yüksekse ve duvarlar ne kadar büyükse yaşayacağınız ısı kaybı da o derece fazla olacaktır. Hepimizin özellikle kış aylarında en çok düşündüğü konu yakıt faturalarıdır. Bu faturaların artan maliyetleri sebebiyle bir çok binada mülk sahipleri ve yönetimler tarafından ısı yalıtım uygulaması tercih edilir. Ülkemiz de tüketilen enerjinin üçte biri konutlar tarafından kullanılmaktadır. Bu oran düşünüldüğünde artık ısı yalıtımı yapmak ülke ekonomisi açısından da bir mecburiyet halini almıştır. Isı yalıtımı haricinde binaların ömrünün uzaması, değerinin artması, sağlık açısından sunduğu faydalar ve çevreye verdiği olumlu sonuçlar düşünüldüğünde ısı yalıtımı yaptırmak oldukça avantajlı bir işlemdir. 

Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre yeni konutlar ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmek zorunda olup eski binaların da 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle özellike binalarda ısı yalıtım kalınlığının standartlara göre uygulanması devlet kontrolüne geçmiş bulunmaktadır. 

Mantolama

Dış Cephe Mantolama İki kelime ile tanımalayacak olursak bir izolasyon tekniğidir. Kullanılan farklı izolasyon malzemeleri ile yapının hem içeriden hem dışarıdan izole edilmesi sağlanarak ısı, ses, ve su yalıtımı işlemi tamamlanmış olur. Bu işlem sonrasında yapınızın dış etkenlere maruz kalma şiddeti en aza indirilerek daha sağlıklı bir yaşam alanı meydana getirilmektedir. Dış Cephe Mantolama işleminde ilk dikkat edilecek konu izolasyon malzemesidir. Yanmaz özellikli daha az çivi ve vida gibi delici araçların kullanıldığı, yapı malzemesinin en az dış etkiye maruz kaldığı, A1 standartlarında bir izolasyon malzemesi seçimi mantolama işlemine başlamadan önce ilk dikkat edeceğiniz konular olmalıdır. Bu sayede nefes alan binalar meydana getirilirken daha sağlıklı bir iç ortam oluşturulmaktadır. 

Mantolama işlemi 7 aşamadan oluşmaktadır. Her aşamanın kusursuz ilerlemesi sonuca doğrudan etki edeceğinden uzman bir firma tercihinde bulunmanız oldukça önemlidir. 

Mantolama işlemine başlamadan önce yüzey hazırlığı yapılmalıdır. Toz, kir ve nemden arındırılan zeminlerde oluşan çatlaklar onarılmalı, özel fırçalar yardımıyla zemin üzerindeki parçalar temizlenmelidir. 

Bu işlemin ardından Subasman profilleri içine levhalar yerleştirilerek daha düz bir zemin oluşması sağlanır. Subasman içine yerleştirilen mantolama levhalarının kenar kısımlar ve orta bölümlerine yapıştırıcı harç sürülerek levhaların zeminde tutunması sağlanır.

Bu yapıtırıcı harçların kuruması için en az 24 saat beklendikten sonra rüzgar etkisini azaltmak için her bir metrekareye 6 dübel gelecek şekilde levhalar dübellenir.

Dübel işlemi sonrasında köşe profili uygulamasına geçilir. Özellike rüzgarın etkisi ile mantolama sisteminin ana binadan ayrılmasını önlemek için bu profillerin yerleştirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Köşe profilleri uygun bir şekilde yerleştirildikten sonra mantolama levhalarının üzerine bir kat sıva geçilir. Sıva kurumadan daha kalın ikinci kat sıva uygulaması levhalara uygulanır. İkinci kat sıva yapılmadan önce ilk kat sıvasının içine donatı filesi monte edilmelidir.

Sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra son kat için beton bir mala ile kaplama uygulaması uygulanır. Yukarıdan aşağı doğru mümkün olan en hızlı şekilde mala hareket ettirilerek daha düz ve kusursuz bir uygulama yapılmaya çalışılır.

Dekoratif kaplama işlemi tamamlandıktan sonra son işlem olan akrilik esaslı dış cephe boya uygulaması ile mantolama işlemi tamamlanmış olur. 

Görüldüğü çok fazla teknik bilgi ve donanım gerektiren mantolama uygulaması ancak güçlü bir usta kadrosu ve doğru seçilecek kaliteli malzemeler ile hatasız bir şekilde tamamlanabilir. Bu anlamda müstakil bina sahipleri yada apartman ve site yönetimleri mantolama firması seçerken oldukça hassas davranmalıdır. 

Mantolama Süresi 

Mantolama işlemi projede kullanılan ekipman ve usta sayısına göre ayrıca binanın ölçülerinin de değişken olduğu düşünülürse çeşitlilik gösterebilir. Hava koşullarının da etkisi hesaba katılacak olursa ortalama büyüklükteki bir yapının mantolama işlemi 2 ile 4 hafta arasında tamamlanabilir. Mantolama işlemi için en uygun hava koşulları 5 derece ve üzerindeki hava sıcaklıklarıdır. Daha soğuk hava koşullarında kullanılan harç ve yapışkanların ve sıvaların kuruma süreleri uzayacağından çok soğuk havalarda mantolama işlemi tavsiye edilmez. Ülkemiz de genelde bahar ve yaz aylarında uygulamalar sıklıkla görülür. 

Mantolamanın Faydaları

 Mantolama tekniği, Ülkemizde enerji verimliliği kanununun yürürlüğe girmesinden sonra en çok tercih edilen dış cephe ısı yalıtımı uygulamasıdır. Mantolama yaşam alanlarımız açısından önem verilen bir konudur. Mantolama, bina dış yüzeyine kompozit yalıtım malzemelerinin kaplanması tekniğiyle yapılan bir ısı yalıtımı uygulamasıdır. Mantolama, hem yeni binaların inşaatında hem de eski binaların enerji verimliliği performansını artırmak için uygulanabilmektedir. Mantolama işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının sonrasında binalarımıza, ve bizlere sunduğu faydaları kısaca özetleyecek olursak;

%50'yi bulan ısı tasarrufu sağlayarak özellikle kış aylarında yakıt giderlerinde olumlu bir etki yaratır
Sağladığı tasarruf sayesinde ortalama 3 yıl içinde yapım maliyetini karşılamış olur. 
Binaların dış cephesinde meydana gelebilecek kimyasal etiklenmlere karşı (kireçlenme, paslanma) gibi önleyici etkiye sahiptir.
Binaların taşıyıcı unsuru olan demirlerin yıpranmasını önleyerek özellikle depreme karşı binaların daha dayanıklı olmasını sağlar.
Yapıların iç kısmında oluşabilecek rutubeti engelleyerek daha sağlıklı bir yaşan alanı sunar.
Yapılarınızın görünümünü güzelleştirerek değer anlamında binalarınıza artı katar.
Yapılarda daha az yakıt kullanılmasını sağladığı için çevrenin daha az kirlenmesine yardımcı olur. 

Bu saydığımız faydalardan daha çok olumlu etkiye sahip mantolama işlemi özellikle 20 yaşından eski binalar için maliyet ve kullanış açısından çok fazla olumlu katkılarda bulunmaktadır. Uzman bir mantolama firması tercihi bu alacağınız faydaların daha belirgin olması açısından önemlidir. 

Mantolama İşleri

Mantolama işlemi yapıların dış cephelerinin dış etkenlere karşı korunması ile sınırlı olmayıp; mantolama yapılırken uygulanması gereken diğer işlemleri de kapsamaktadır. Bu işlemlerin mantolama sürecinde ilgili firma tarafından yapılması yapılarda bütünlüğün bozulmamasını sağladığı gibi daha şık bir görünüm içinde önemlidir. 

Taş Yünü Mantolama doğada bulunan volkanik kayaçlardan temin edilien taş yünü yüksek ısılarda işlenerek doğal elyaf halini alarak kullanıma uygun hale gelir. Taş yünü sadece yapılarda değil, güçlü yalıtım etkisi sebebi ile gemilerde, fırınlarda, çelik kapılarda, elektrikli ev aletlerinde sinelmalarda ve ateşe karşı dyanıklı olması sebebi ile bir çok alanda tercih edilmektedir. 1000 derece ısıya dayanıklı olması sebebiyle yangına karşı oldukça koruyucu bir etkiye sahiptir. Artıları olduğu kadar eksileri olan taş yünü mantolama uygulamasında en büyük problem taş yünü uygulanan yapının hava almamasıdır. Sağlıklı bir hava akışının sağlanamadığı yapılarda solunum yolu hastalıkları daha sık görülmektedir. Diğer bir olumsuz özelliği ise taş yünü malzemesinin kullanım ömrü 10 yıldır. 

Fugalı Mantolama kullanılan alüminyum profillerin yapıların dış cephesinde bulunan yalıtım levhalarına kanallar açılarak monte edilmesi ile oluşturulur. Bu monte işlemi dikey yada yatay şekilde tercihe göre düzenlenebilir. Dış etkenlere karşı dayanıklı olmaları sebebi ile mantolama levhalarının daha uzun süre dayanabilmesi için önemli bir ekipmandır. Fugalı mantolama işlemi istenirse mantolama işleminden sonra kanalalar açılarak yapıldığı gibi mantolama esnasında da uygulanabilir. Mantolama sırasında uygulanan fuga yöntemi daha az maliyetlidir. 

Söve kapı ve pencelerde kullanıllan bir izolasyon malzemesidir. Söve Dış etkenlere çok fazla maruz kalan pencere profillerinin ısı ve sudan korunmasını sağlarken aynı zamanda ısı yalıtımı konusunda oldukça etkilidir. Estetik olarak da mantola işleminin tamamlayıcı bir unsuru olduğundan şık bir görünüm vermektedir. Söve malzemelerinin kendini temizleme özelliği sayesinde ayrıca bir temizlik ihtiyacı bulunmamaktadır. 

Köşe Taşı  uygulaması ısı yalıtımı konusunda dış etkenlere daha çok maruz kalan yapılarda tercih edilir. Binanın üst kısmında zemine kadar uzanan ve simetrik bir şekilde dizilen bu taşlar sayesinde mantolama levhalarınında korunması sağlanmaktadır. 

Kat Silmesi binaların dış cephelerine yatak bir şekilde uygulanan, yapılardaki katların birbirinden ayrıldığını gösteren hafif kabartma şekillerdir. Daha çok dekoratig amaçlı tercih edilen kat silmesi kolay uygulanabilir bir mantolama sonrası dekoratif işlemdir. 

İç Cephe Mantolama

İç mekan duvarlarının ısı yalıtım levhaları kaplanması sonucunda oluşan uygulamalardır. Mantık olarak dış cephe mantolama işlemleri ile aynı şekildedir. İç cephe mantolama uygulamaları daha çok mülk sahiplerinin ortak karar alınamayan ve bu sebeple yapılamayan dış cephe mantolamalarının yerine kendi konutlarının ısı ve su yalıtımını yaptırmak istemeleri üzerine uygulanır. Dış cephe mantolamalarında olduğu gibi kalın malzemeler tercih edilmez. Böyle bir tercih iç mekanlarınızın daralmasına neden olacaktır. İç cephenin ısı yalırım levhaları ile kaplanmasından sonra boya işlemine geçilir ardından alçı yada strafor uygulaması ile işlem tamamlanır. İç cephe mantolaması Isı ve su yalıtımında katkı sağladığı gibi özellikle bitişik nizam yapılarda ses yalıtımı konusunda da artıları bulunmaktadır. 

Dış Cephe Kaplama

Dış cephe kaplamaları binaların dış yüzeyine zarar verecek yağmur, kar, rüzgar ve güneş gibi doğal etkenlerin etkisini en aza indiren ayrıca yapılarınızın dış kısımlarına daha estetik bir görünüm kazandıran izolasyon uygulamalarıdır.  Yapıların ömrünü uzatan dış cephe kaplamaları ülkemizde tercihlere göre çeşitli malzemeler kullanılarak uygulanabilir. En çok tercih edilen dış cephe kaplama ürünleri şunlardır. 

American Siding
Ahşap Dış Cephe Kaplama
Granit Cephe Kaplama
Cam Cephe Kaplama
Yalı Baskı Kaplamaları
Kompozit Cephe Kaplama
Alüminyum Cephe Kaplama
Doğal Taş Cephe Kaplama
Prekast Cephe Kaplama

American Siding Dış cephe kaplamaları arasında yapılarda en çok karşımıza çıkan uygulamadır. Su ve ısıya dayanıklı bir malzeme olan bu kaplama ürünü polistren plakaların fabrikalarda siding yani yalı baskısı formunda üretilip üzeri özel dış cephe kaplaması ile kaplanarak imal edilen bir malzemedir. Yerli üretim yada ithal olarak temin edilen siding kaplamalar özellikle dış cephelerin görünümünde fark yaratacak bir etkiye sahiptir. Müstakil konutlar, villa, yalı gibi lüks konutlarda sıklıkla kullanılan American Siding malzemeleri vinil, ahşap, fiber, kompozit, alüminyum gibi malzemeler kullanılarak imal edilebilir. Temizliği oldukça kolay olan siding uygulaması 50 yıla kadar uzanan kullanım ömrü ile kullanıcılarını tatmin etmektedir. 

Kompozit Kaplama plastik olan iki yüzeyin alüminyum levhalar ile kaplanması sonucu ortaya çıkan işlemdir. Diğer dış cephe kaplamalarına oranla daha hafif bir uygulamadır. Aynı zamanda temizliği de oldukça kolaydır. Renk tercihi konusunda kullanıcıya çok sayıda alternatif sunan kompozit kaplamalar geri dönüşüme uygun bir malzeme oldukları için de çevre dostu olarak bilinir. Özellikle ticari işletmelerin dış cephelerinde tercih edilmesi ile bilinen kompozit kaplamalar istenen şekil ve desende uygulanabilir. 

Doğal Taş  Kaplama adından da anlaşıldığı gibi gerçek taşlar uygulanarak yapılır. Çok sayıda renk ve model seçeneğine sahip olan doğal taş kaplamalarında traverten, kayrak, kireç taşı, oniks gibi taşlar tercih edilir. Dış cephe kaplamaları su yalıtımı ile binanızı nemden korurken, güneşin etkilerini yapınıza en az yansıtarak daha serin bir ortam oluşturur. Özellikle sıcaklıkların çok yüksek olduğu güney kesimlerinde ve tatil yörelerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Talep edilmesi durumunda mantolama uygulamalarının üstüne de uygulanabilir

Ahşap Dış Cephe Kaplama ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir kaplama ürünüdür. Yerli üretimler de Çam, gürgen, sedir, köknar, kayın, meşe, kestane, karaağaç ve ceviz ve ladin gibi ağaç türleri kullanılırken ithal ağaç türleri de tercih edilmektedir. Ahşap Dış Cephe Kaplamaları hava beriyerleri sayesinde nefes alan yapılar meydana getirirken daha sağlıklı bir iç ortam oluşturmanıza katkı sağlar. Maliyet olarak daha uygun bir bütçeye sahip kullanıcılar ahşap görünümlü dış cephe kaplamalarını tercih ederken gerçek ağaçlardan üretilen dış cephe kaplamaları maliyet açısından daha fazla bütçe ayırmanızı gerektirebilir. 

Cam Cephe Kaplama uygulaması manzaralı yapılar için oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Otel, hastane, plaza gibi yapılarda sıklıkla karşımıza çaıkan cam cephe kaplamaları ağırlığı metrekare başına 100kg'dan ağır olan panellerden oluşabildiği gibi daha hafif panellerde de uygulanabilir. Silikonlu modelleri ile yapılarınızın dış görümününde pürüzsüz bir görünüm yakalayabildiğiniz gibi kapaklı modelleriyle de şık bir cephe uygulaması oluşturabilirsiniz. Yapıların dış etkenlere daha az maruz kalmasını sağladığı için %30 yakıt tasarrufu sağlar. 

Granit Kaplama dış cepheler de sıklıkla uygulanan bir kaplama modelidir. Ortalama 2cm kalınlığında granit malzeme kullanılarak uygulabildiği gibi bazı özel çalışmalarda daha kalın levhalarda tercih edilir. 1 m2 ebatlarında 2 cm kalınlığında bir granit malzemenin ağırlığı ortalama 50-60 kg aralığında olacağından granit cephe kaplamalarının uygulanması esnasında hesaplamalarında kusursuz bir şekilde yapılması binaların güvenliği açısından çok önemlidir. Uygulama sonrasında uzun yıllar rengini ve dokusunu koruyabilen granit cephe kaplamaları dayanıklılığı ile de binaların dış etkenlerden daha az etkilenmesini sağlamaktadır. 

Yapılarınız için mantolama ve izolasyon firması yada ustası arıyorsanız UstasıBurada'nın sizler için biraraya getirdiği, hizmet veren, size en uygun olan bu sayfayı inceleyerek kolayca bulabilirsiniz. Mantolama firmaları yada ustalarını çağrı hatlarından hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemeden arayarak fiyat alabilir ve yorumları okuyarak ustaların işçilikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.