Ustası Burada
Ustası Burada

Matbaa ve Dijital Baskı Ustaları

Tüm Şehirler / Matbaa ve Dijital Baskı

Matbaa ve Baskı

Gelişimi tarih öncesinden bu yana artarak devam eden matbaa sektörü günümüzde gelişen tekonolojik ürünlerle daha kullanışlı bir hale gelmiştir. Tarih öncesinde orta asya kültülerinde sıklıkla kullanılan baskı teknikleri birçok meteryalin günümüze ulaşabilmesine katkı sağlamıştır. Özellikle Çin kültüründe geleneksel baskı teknikleri kullanılmış ve mekanik yapıya bürünmüştür. Yazıları, resimleri ve çeşitli şekilleri farklı meteryallere basma işlemine genel olarak matbaa denir. Tarihsel gelişimi sürecinde deri ürünleri, kumaş ve kağıt maddeleri baskılama aşamasında kullanılmıştır. Çok sayıda nüsha elde edilmesini sağlayarak endüstri alanında bir devrim yaratan matbaa işlemi sayesinde bilimsel ve kültürel bir çok gelişme yaşanmıştır. 18. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde İbrahim Müteferrika tarafından kullanılan matbaa tekniği sayesinde bir çok eser günümüze ulaşabilmiştir. İlk örneklerinde daha çok dini meteryaller baskılanırken sonraki yıllarda ders kitapları, ünlü düşünür ve alimlerin eserleri de matbaada işlenmiş ve çoğaltılmıştır. Matbaa işleminde çeşitli baskı türleri kullanılmaktadır. 

Baskı Türleri

Ofset baskı yağ bazlı baskı mürekkebi ile suyun birbirine karışmaması prensibine dayanır. Genel kullanım alanı kağıtlardır. Kitap, gazete, dergi, broşür, karton, fatura, kartvizit gibi ürünlerin baskı işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bugün birçok matbaa firması ofset baskı hizmeti sunmaktadır. 

Serigrafi adındanda anlaşılacağı üzere seri baskı tekniğidir. Özellikle endüstri alanında sıklıkla tercih edilen bir baskı işlemi olan serigrafi tekniğinde elden edilen kalıba ağzı keskin bir kauçuk yardımı ile baskı yapılır. Kağıt ile sınırlı olmayıp baskılama işi her madde ve yüzeye uygulanabilir. Kağıt haricinde metal, seramik, kumaş ve cam gibi maddeler ve yüzeylerde serigrafi tekniği oldukça başarılı bir yöntemdir. 

Dijital baskı maliyet olarak yüksek bir baskı türüdür. Lazer yada mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile uygulanan bu işlem gelişen teknolojik ürünler sayesinde çok sayıda işlemi kısa sürede tamamlayabilmektedir. Diğer baskı çeşitleri ile kıyaslayacak olursak baskı kalıplarının değiştirimesi zorunluğu dijital baskıda geçerli değildir. Eğer baskı alacağınız meteryal sayısı az ise, zaman konusunda daha hassas bir dönemdeyseniz, ofset baskıya oranla kalite sizin için çok önemli değilse ve baskı hızı maliyetten daha çok önem arzediyorsa dijital baskı seçeneğini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. 

3 Boyutlu baskı tasarlanan nesnenin polimer, kompozit, reçine gibi malzemelerden ısıl veya kimyasal işlemden geçirilerek üretilme işlemidir.Bu işlemler 3 boyutlu yazıcılar sayesinde gerçekleştirilir. Bazı 3 boyutlu yazıcılar doğrudan bilgisayara bağlı çalışırken bazı türlerinde ise üzerinde bulunan hafıza kartı ile basım işlemi gerçekleştirilir. 

En çok kullanılan baskı çeşitlerine ek olarak mürekkep püskürtmeli baskı, boya süblimasyon baskı, lazer baskı, transfer baskı, kıvılcım baskı, termal baskı gibi çok sayıda baskı çeşidi bulunmakta ve sektörel bazda ihtiyaç halinde tercih edilmektedir. 

Matbaada Hangi Ürünler Basılır ?

İşletmelerin ve bireylerin sıklıkla tercih ettiği matbaa sektörüne gerek geniş kitlelere daha etkili bir tanıtım faaliyetinin yürütülmesi gerekse bireysel ihtiyaçların kısa sürede temin edilmesi noktasında sıklıkla müracaat edilir. Kullanılan baskı makinesi ve maddesi, adet sayısı ve işletmenin yoğunluk durumuna göre hizmet süreleri ve maliyetleri çeşitlilik gösterebilir. Matbaalarda hangi ürünler için baskı alınır?

Davetiye 
Kartvizit
Broşür
Katalog
Afiş
Poster
Araç Giydirme
Antetli Kağıt
Fatura
Makbuz
İrsaliye
Kaşe
İnsert
Takvim
Bloknot
Kitap Ayracı
Islak Mendil
Kolonyalı Mendil
Bilboard Baskı
Pano Baskı
Banner Baskı
Rulo Baskı çeştileri gibi çok sayıda ürün için baskı hizmetlerini matbaa firmalarından alabilirsiniz. Bazı resmi evrakların basım işleminde özellikle fatura ve irsaliye gibi Maliye Bakanlığı'nın yetki verdiği ruhsatlı işlemler hizmet verebilir. Bu ürünler bazında hizmet almak isteyen müşterilerin matbaanın ruhsatlı olup olmadığını incelemesini tavsiye ederiz. 

Matbaa ve Promosyon Ürünler

Günümüzde birçok firma açılışlar, kuruluş yıldönümleri, yılbaşı dönemi, bayram zamanları ve çeşitli tarihlerde promosyon ürünler dağıtmaktadır. Bu ürünler için kişi yada işletmelerin hizmet aldığı nokta matbaa firmalarıdır. Bazı matbaa firmaları sadece ofset baskı üzerine hizmet yürütsede serigrafi ve dijital baskı hizmeti veren matbaalar promısyon ihtiyaçlarında müşterilerine yardımcı olmaktadır. Kişiselleştirilmiş ürünler olan promosyon ürünleri çeşitli ebatlarda ve istenen malzemeden elde edilebilir. Promosyon ürünlerinin baskı işlemleride işletmesini tekonolojik alt yapı olarak hazır hale getirmiş, kaliteli baskı alabileceği makineleri temin etmiş, aynı zamanda grafik tasarım hizmeti de verebilecek ve prmosyon malzemelerinin tedariğinde müşteriye yardımcı olacak bir firma müşterinin işini kolaylaştıracaktır. Günümüzde promosyon matbaa hizmetleri kapsamında aşağıdaki ürünler temin edilebilir. 

Çakmak Baskı - Kupa Baskı - Bardak Baskı - Usb Bellek Baskı - İsimli Kalem - Ajanda - Takvim - Not Defteri - Tişört Baskı - Şapka Baskı - Önlük Baskı - Etiket (Sticker) - Oto Kokusu - Powerbank Baskı - Mause Pad Baskı - Magnet Baskı - Kapı Askısı - Duvar Saati - Çanta - Anahtarlık - Defter gibi birçok üründe bütçenize uygun tercihlerde bulunabilir ve matbaa firmalarından destek alabilirsiniz. 

Tabela

İşletme yada kurumların insanlar tarafından daha kolay farkedilmesini sağlayan, özelliklerine farklı gruplara ve ebatlara ayrılan tanıtım ürünleridir. Binalarda yada dış mekanların alternatif noktalarında sıklıkla uygulanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital objeler de tabelalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle işletmelerin faaliyetleri hakkında müşteriye ön bilgi sağlama işlevi sebebiyle doğru tabela seçimi kazanç anlamında da işletmeler katmadeğer sağlamaktadır. Bazen sadece işaretler oluşan, bazen verilen hizmet ile ilgili detaylı bilgilerin bulunduğu, iletişim numaralarının olması sebebiyle ilgili kişi yada kuruma kolay ulaşım imkanı sağlayan tabelalar günlük hayatta hemen hemen her an karşımıza çıkmaktadır. Kendi içlerinde çok fazla sayıda model ve çeşide ayrılan tabelaları kısaca inceleyelim 

Işıklı Tabela aydınlatma malzemelerinin her aşamasında kullanıldığı tabela çeşididir. İçerisinde neon, led, floresan gibi malzemelerin kullanıldığı, isteğe göre renk çeşitlerinin uygulandığı, güneş ışığına göre ayarlanabilen ve oldukça dikkat çeken bir reklam ürünüdür. Özellikle firmaların 24 saat tanıtım amaçlı kullanabildiği ışıklı tabelalar verilmek istenen mesajın doğru adrese ulaşmasında etkili bir yöntemdir. 

Işıksız Tabela işletme yada kurumun büyüklüğü ne olursa olsun birçok firmanın ilk tercihi ışıksız tabelalardır. Maliyet anlamında uygun bütçelerle temin edilebilen ışıksız tabelalarda kasa derinliği bulunmamaktadır. İstenen görsel ve yazı kolay bir şekilde uygulanabilir. Dezavantajı akşam ve gece saatlerinde istenen verime ulaşmamalıdır. 

Kutu Harf Tabela isim ve logoların lazer cihazlarla kesilerek harf şeklini almasıyla oluşturulur. Dış mekanlarda 2 yada 3 boyutlu yapıları sayesinde daha kolay farkedilirler.  Pleksi, Alüminyum ve krom malzemelerden üretilebilirler. Işıklı yada ışıksız şekilde kullanıma uygundurlar. 

Kayan Yazı Tebala ledlerle işlenmiş daha aktif ve canlı tabela çeşididir. Işıklı tabelalardaki floresan yada ampüllerin yanıp sönmesinden farklı olarak daha dikkat çekici ve çeşitli görsel ve sembollerle hareket kazandırılmış fonksiyonlara sahiptirleri. Led tekonolojisinin tüm artıları kayan yazı tabelalarında mevcuttur. Led tabela olarak da kullanıcılar tarafından aranmaktadır. 

Totem Tabela Avm önlerinde, şehiriçi ve şehirlerarası yolların kenarlarında yada resmi kurumlarda dış mekanlara yapıdan bağımsız olarak oluşturan tabela çeşididir. Totem tabelalarda çelik saç, alümiyum ve vinil germe malzemeleri kullanılabilir. Tek ayaklı yada çift ayaklı modelleri bulunmaktadır. Totem tabele kasalarına aydınlatma ürünleri monte edilerek daha dikkat çekici bir özelliğe kavuşması sağlanabilir. Reklam çalışmalarında firmaların büyüklüğünü göstermeleri açısından etkili bir yöntemdir. 

Afiş Tabela özellikle branda malzemeden üretilen genelde emlak alım satım işlemlerinde tercih edilen taşınabilir ve kolay montaj imkanı olan tabela grubudur. Vinil üzerine Dijital baskı tekniği kullanılarak uygulanırlar.  Dijital baskı sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanım ve daha belirgin semboller elde edilebilir. 

Pleksi Kutu Tabela kullanılan pleksi malzemesinin kolay bulunabilme ve işlenebilme özellikleri sayesinde maliyet olarak daha uygun bir modeldir. Işıklı yada ışıksız üretilebilen pleksi tabelalar folyo kesim yada dijital baskı teknikleri ile elde edilirler. Sektörde maliyet sebebiyle en çok tercih edilen tabela çeşididir. 

Paslanmaz Harf Tabela krom, nikel ve alüminyum paslanmaz malzemeden üretilerler. Uzun vadeli kullanımlar için ideal ürünlerdir. Olumsuz ve zorlu hava koşullarına mukavemetleri yüksektir. Düz tabela görünümünden daha gösterişli ve şık bir görünüme sahiptirler. 

Alüminyum Tabela en çok tercih edilen dayanıklı tabela türüdür. ışıklı yada ışıksız seçenekleri mevcuttur. Tabela şeklinde kullandıkları gibi zemin üzerine yapılan işlem sonrasında uygulanabilmektedir. Oyma tabela olarak da bilinen bu tabela türü ışıklı seçenekleri ile şık bir görünüm kazanmaktadır. 

Ahşap Tebala ağaç ürünleri kullanılarak imal edilen tabela türüdür. Kullanım alanı çok geniş olmasada özellikle iç mekanlar için oldukça şık bir alternatifir. Dış mekanlarda daha çok tercih eden işletmeler butik vafe ve restaurantlardır. Metal ürünlerin de dahil edilmesi ile ışıklandırma sistemleri rahatça uygulanabilir. Bu sayede ahşapın ışıklandırması ortama farklı bir ambiyans katmaktadır. Ahşap tabela tasarımında lazer yakma yanı sıra CNC ile oyma şeklinde de teknikler kullanılmaktadır

Neon Tabela yapımında ateşte ısıtılarak şekil verilmiş cam borular kullanılmaktadır. Genelde eğlence sektörünün hakim olduğu mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Gece kulüpleri, cafeler, restaurantlar gibi mekanlarda karşımıza çıkmaktadır. Ortalama kullanım süresi bulunduğu mekan ve koşullar da göz önünde bulundurulursa 15 yıla kadar çıkabilir. Cam boruların içinde bulunan neon gazı zamanda azalacağından sürekli ve düzenli bakım gerektirmektedir. 

Pilon Tebala ismi her ne kadar yabancı olsada aslında hepimizin her gün gördüğü bir tabela çeşididir. Benzin istasyonlarında bulunan ve çeşitli kullanım alanları bulunan pilon tabela çift taraflı olarak tasarlanır ana amacı bilgi vermektir. Bazen fiyat, bazen adres yada yönlendirme için kalabalık ortamlarda tercih edilirler. 

Uyarı Tabelası bilgilendirme amaçlı kullanılan daha çok dikkat çekilmek istenen noktalara yerleştirilen tabela türüdür. Kullanım alanları daha çok inşaat tabelası, Yön Tabelası, Büro Tabelası, Ofis tabelası, Apartman tabelası, Şantiye tabelası gibi alanlardır. 

Tabelaların Kullanım Alanları 

Dışarı çıktığımızda tabelası olmayan bir işletme yada yapı neredeyse göremeyiz. Bugün konutlarda dahi tabela uygulamasına yer verilmektedir. Sektörün kullanım alanı bu kadar geniş olunca firmalara gösterilen rağbet de bir o kadar fazla oluyor. Birçok kullanıcı tabela hizmeti için araştırma yaparken tabelayı kullanacakları alanları da arama sonuçlarında dahil etmektedir. Tabelaların bazı kullanım alanlarınıs sizler için derledik. 

Eczane Tabelası
Mağaza Tebalası
Hastane Tabelası
Çatı Tabelası
Arazi Tabelası
İnşaat Tabelası
Cafe Tabelası 
Kuaför Tabelası
Berber Tabelası
Lokanta Tabelası
Restaurant Tabelası
Ofis Tabelası
Banko Tabelası
Sokak Tebalası
Skor Tabelası
İkaz Tabelası
Yönlendirme Tabelası
Dükkan Tabelası
Fotoğraflı Tabela
İlan Tabelası

Görüldüğü üzere tabelalar hayatımızın her noktasında karşımıza çıkabilen uygulamalardır. Tercih ettiğiniz tabelacı firması, kullandıkları malzeme tercihi ve özenli işçilik bakımından kafanızda soru işaretleri bırakmamalıdır. ustasiburada.com üzerinden semtinize en yakın tabelacı ilanına ulaşabilir, fotoğraf galerileri sayesinde referans işlerini inceleyebilir, puanlamaları sayesinde hizmet kalitesi anlamında fikir sahibi olabilirsiniz. İlgili firmaya ulaşmak için ücretsiz çağrı hattı üzerinden dilediğiniz tabelacı firmasına aracısız ve hızlı ulaşım imkanı bulabilirsiniz.