Ustası Burada
Ustası Burada

Mermer Granit / Mermerci

Mermer

Tarih öncesi birçok yapıda karşımıza çıkan mermer günümüzde de en favori dekorasyon ürünlerinin başında gelmektedir. Geçmiş yıllarda daha büyük parçalar halinde kullanılırken bugün isteğe göre şekillendirilebilmektedir. Ülkemiz de ağırlıklı olarak iç ege ve iç anadolu bölgelerinde zengin mermer yatakları varlığını korumaktadır. Bulundukları bölge ve meydana gelme esnasındaki koşullara göre farklı çeşitlere ayrılmaktadırlar. 

Yapılarına göre mermer çeşitleri; Masif mermer, laminal mermer, şişti mermer ve breşik mermer olarak sınıflara ayrılır. Renk olarak kırmızı ve beyaz renk mermer gruplarına hakim renktir. Ancak bazı çeşitlerinde sarı, mavi ve pembe renkli mermerler de görülmektedir. Mermerler kolayca kesilip şekil alabilmeleri, cila ya parlatma işlemine tabi tutulabilmeleri sebebi ile inşaat ve dekorasyon alanında sıklıkla tercih edilmektedir. Oluşumu diğer taş gruplarına göre daha geç olduğundan sağlamlık anlamında doğadaki en dayanıklı taş gruplarındandır ve uzun yıllar kullanıma uygundur. Sadece güneş ışınlarına karşı değil yüksek dereceli ateşlere karşıda dayanıklıdır. Bu anlamda güvenlik ve ortamın serinliği açısından da tercih edilmektedir. Mermerlerin içinde bulunan minarel sayıları o mermerin sertliğini belirlemede ana etkendir. Mermer nee kadar fazla minarele sahipse dayanıklılık ve sertlik olarak o kadar verimlidir.

Mermer Kullanım Alanları

Dayanıklı yapısı, oluşumunda meydana gelen doğal desen ve renk seçenekleri sayesinde inşaat ve dekorasyon sektörü haricinde bir çok alanda mermer ve mermer ürünleri kullanılmaktadır. Mermer kullanımında günlük hayatta karşımıza çıkan sektörleri sıralayacak olursak;

 Dekorasyon
 Süs eşyaları
 Heykelcilik
 Mezar taşı yapımı
 Binanın iç ve dış cephe döşemesinde merdivenleri
 Mutfak ve banyolar
 Şömine döşemeleri gibi yapılarda ilk tercih edilen ürünlerin başında mermerler gelir. 

Döşeneceği zemine göre farklılık gösteren mermerler kendi içlerinde pek çok gruba ayrılmaktadır. Örneğin dış cephe kaplama amacıyla farklı mermer kullanılırken mutfak tezgâhı yapımında farklı mermer kullanılmaktadır. Mermer uygulaması yapılacak mekân ve zeminin tamamen arındırılmış ve pürüzsüz bir zemin olması gerekmektedir. Mekânlara estetik bir hava katan mermerler bakımı yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanım özelliği olan ürünlerdir.

Mermer Dekorasyon Tasarım

Kolay uygulanabilen ve temin edilebilen mermerler iç ve dış dekorasyon alanında Mimarlar, firmalar, ustalar ve müşteriler tarafından en çok tercih edilen zemin uygulamalarının başında gelmektedir. Konut yada iş yerlerinde hayatımızı kolaşlaştıracak birçok ürüne uygulanabildiği gibi dış cephelerde mermer kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Dekorasyon alanında en çok tercih edilen noktalar ise;

Mermer Masa İmalatı ( Mermer Yemek Masası - Mermer Toplantı Masası - Mermer Sehpa )
Mermer Mutfak Tezgahı İmalatı
Mermer Banyo Tezgahı İmalatı
Mermer Denizlik İmalatı
Mermer Kaplama ve Zemin Uygulamaları
Mermer Basamak İmalatı başlıca dekorasyon ürünleri olup; doğru usta ve ve kaliteli malzeme tercihi ile mekanlarınızda uzun yıllar severek kullanacağınız alanlar oluşturabilirsiniz. 

Sıklıkla aranan ve tercih edilen mutfak tezgahları üretimini biraz daha kapsamlı inceleyecek olursak mutfakların en önemli ve en çok kullanılan ürünü olduğunu hepimiz kabul edebiliriz. Şık görünümü kadar dayanıklı bir yapıya da sahip olması gereken mutfak tezgahları Su, ısı ve darbelere karşı uzun yıllar sorunsuz kullanılmalıdır. Mutfak tezgahlarında Çimstone, Belenco, Coante, Granit, Mermer, Mermerit ve Ahşap son yıllarda tercih sebebidir. Bütçenize göre tercih edebileceğiniz bu mutfak tezgahları kullanım yeri ve şekline göre de farklılık gösterebilimektedir. 

Çimstone Mutfak Tezgahı tercih edilen mutfak tezgaları arasında en popüler olan üründür. Tüm kesici ve delici aletler, sıcak tencere ve tavalar, yüksekten düşen bardak yada diğer mutfak gereçlerine karşı son derece dayanıklı olan çimstone mutfak tezgahları uzun yıllardır ilk tercih olmaya devam ediyor. Parlak bir yüzeye sahip olması ve kuvars özelliği sayesinde kimyasal etkileşime girmeyen çimstone mutfak tezgahları dekoratif olarakta bayanlarn ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Granit mutfak tezgahı mermere göre daha sert bir malzeme olduğundan çizilme, kırılma ve çatlamalara karşı daha dayanıklıdır. Leke tutma konusunda ise bayanları memnun edecek bir üründür. Temizliği mermer tezgahlara göre daha kolay olan granit mutfak tezgahları kristal ve tanecikli yapısıyla daha şık bir görümüme sahiptir. Özellikle küçük alanlı mutfaklar için granit tezgahlar daha ferah bir kullın imkanı sunar.

Mermer Mutfak Tezgahı daha çimstone yada granit mermerlere göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sebeple darbe ve diğer dış etkenlere karşı dayanma oranı düşüktür. Şık ve sade bir mutfak hayal ediyorsanız mermer mutfah tezgahı tercih edebilirsiniz. Maliyet olarak diğer ürün gruplarına göre daha makul fiyatlarda temin edilebilir. Mermer Mutfak tezgahları doğal yapısı sayesinde evinizin patojen ve alerjenlerden uzak kalmasını sağlayabilir.

Mermerit Mutfak Tezgahı günümüzde kullanıcılar tarafından tercih edilen bir mutfak ürünüdür. Mermeritin oluşumu polyester ve mermerin plaka olarak kullanılamayan kısımlarının oluşturduğu mermer tozu karışımı ile meydana gelmektedir. Banyolar, kuaöför tezgahları, mobilya gruplarında da karşımıza çıkan mermerit maliyet açısından da önemli bir avantaj sağlamaktadır. Gözeneksiz yapısı sayesinde mermer mutfak tezgahlarına oranla daha hijyenik bir kullanım sağlarlar. Uzun yıllar bakıma iihtiyaç duymadan güven içinde kullanabileceğiniz mermerit mutfak tezgahları suya dayanıklı yapıları sayesinde banyolarda da sıklıkla tercih edilmektedir. 

Ahşap Mutfak Tezgahları ilk etapta dayanıklılık olarak kafamızda soru işaretleri oluştursa da daha yakından incelediğimiz de diğer mermer grubu tezgahlar da olduğu gibi sağlam ve dekroatif bir alternatif oluşturmaktadır. Önemli olan Ahşap mutfak tezgahlarının üzerindeki koruyucu kaplamanın kalitesi ve işçiliğindeki özendir. Şık görünümü, renk seçenekleri, kolay kurulum imkanı ve sağlığınıza dost yapılarıyla konut yada bir çok işletmede Ahşap mutfak tezgahlarına rastlayabiliriz. 

Banyo Mermeri

Banyo mermeri seçiminizde banyoalarınızda kullandığınız mobilya ve vitrifiye ürünlerinin de önemi büyüktür. Rahatlatıcı etkisi ve gözleri yormayan yapısıyla mermerler daha keyifli bir duş deneyimi yaşamanızı sağlarken, temizlik ve kullanış açısından da bir çok ev hanımının son yıllarda ilk tercihi olmaktadır. Banyo mermeri uygulanırken banyoların her alanının farklı ısılara ve su miktarlarına maruz kaldığı göz ardı edilmemeli. Duş bölümü, zemin bölümü ve duvar bölümü için farklı yapıda mermer tercihi uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız banyolar demektir. Ayrıca mermer banyo tezgahları da sağlık ve şıklık açısından banyolara artı bir değer katmaktadır. 

Granit

Granitler, mermere göre daha sert ve sağlam yapıda malzemelerdir. Havalimanı, ticaret merkezleri, metro ve otobüs terminalleri, gökdelenler gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda kullanılan granit estetik ve temiz bir görünüme sahiptir. Zengin renk, doku ve model çeşitliliğine sahip granit kolay temizlenme özelliğine sahiptir. Cilalama ve bakım işlemi aksatılmadan yapılan granitler rengini ve parlaklığını kaybetmeden uzun yıllar kullanılabilmektedir. Zemin döşemelerinden mutfak ve banyo tezgâhlarına kadar her yerde kullanılan granit işlevsel olması sebebiyle,  genellikle büyük projelerde kullanılmaktadır. Özellikle zemine uygulanacak olan mermer ve granitler renk ve yüzey kombinasyonu doğru yapıldığı takdirde estetik anlamda doğru ve kaliteli sonuçlar vermektedir. Son derece dikkat edilmesi gereken bu işlemler mutlaka alanında uzman kişiler tarafından titizlikle yapılmaktadır. Mermer ve granit döşeme işlerinizin tümünde mutlaka alanında uzman kişilerden destek almanız gerekmektedir. Ustalar uygulama yapılacak alan için en iyi ve en uygun ürünü sizlere sunmaktadır.

Granit ürünlerinin en çok tercih edildiği alanlar ise mutfak tezgahları, yer kaplamaları, duvar kaplamaları, banyo lavaboları, dış cephe kaplaması, heykel yapımı, anıt yapımı, masa ve sehpa yapımı, bahçe taşlarında, dekorasyon süslemelerinde ve inşaat alanında kullanıma sahiptir.

Traverten Mermer

Parlak ve dayanıklı bir yapıda olan traverten mermerler daha kolay işlenebilen ve parlatmaya daha uygun zemin yapısıyla iç ve dış dekorasyon alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak inşaat malzemesi olarak tercih edilen traverten mermer duvar kaplamaları, merdiven ve zemin döşemelerinde, çeşme yapımında daha çok uygulanmaktadır. Dünya üzerinden Kütahya bölgesinde üretilen traverten mermerler Beyaz, ten rengi, krem rengi ve hatta paslı çeşitlerinde bulunur. Ağır bir kir durumu yoksa kimyasal kullanımına gerek kalmadan sadece ılık suyla temizlenebilirler. 

Mermer üzerine ülkemizde her gün binlerce arama ve uygulama yapılmaktadır. Ülkemizde de üretilen bir doğal ürün olması sebebi ile sıklıkla bir çok yapıda karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatımızın artık bir parçası haline gelen mermer ve mermer ürünleri için her gün sitemiz üzerinden de usta ve firma aramaları yapılmaktadır. Mutfağınız yada yapınızın zeminleri veya dış kaplamalarınız için mermer ve mermer ürünleri tercih edecekseniz sitemiz üzerinde daha önceki ziyaretçilerimizin yaptığı aramalara göz atabilirsiniz. İşleminize uygun arama sonucuna tıkladığınız da ilgili sayfada şehirinizi filtreleyebilir ve adresinize en yakın konumdaki mermerci yada mermer firmasından destek alabilirsiniz. 

Çimstone Tezgah
Mermerit Tezgah
Granit Mutfak Tezgahı
Mutfak Mermeri
Mermer Mutfak Tezgahı
Mermer Tezgah
Granit Mermer
Mermer Parlatma
Banyo Mermeri
Mermer Merdiven
Denizlik Mermer
Mermer Kaplama 

Mermer ve Granit ustaları için en fazla içerik UstasıBurada’da. Türkiye’nin neresinde olursanız olun aradığınız en uygun Mermer ve Granit Ustasını bulabilir, ücretsiz çağrı hatlarından ustalara ulaşarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.