Ustası Burada
Ustası Burada

Mezar Yapımı / Mezarcı Ustaları

Tüm Şehirler / Mezar Yapımı / Mezarcı

Mezar Yapımı / Mezarcı Ustaları Yorumları

ME
Mehmet Ersoy
19.10.2022 - 15:24
Hizmetinizden çok memnun kaldık gayet güzel bir şekilde kaliteli ve özenle işinizi yaptığınız için teşekkür ederiz
BK
Bekir Kutlu
09.10.2022 - 21:09
işini severek ve güzel yapiyor, ibrahim abini ilk önceliği para değil işin kalitesi.cok memnum kaldim , bu sektörde başka adres aramaya gerek yok, ibrahim usta işinin ehli, eline sağlık.
İÖ
İsmail özkul
14.09.2022 - 14:16
İşliği çok güzel özenle ve titizlikle işlerini uyguluyorlar aldıkları paranın hakkını veren bir usta
Enes özkul
14.09.2022 - 12:31
İbrahim abi ve ekibinin eline emeğine sağlık kesinlikle tavsiye ediyorum güler yüzleri yeter çok memnun kaldım
MK
Melih Kızıl
04.08.2022 - 19:58
İlgi ve alakası için bütün ekibe teşekkür ederim çok temiz işçilik ve güzel işlemleriyle mezarımız çok güzel oldu teşekkürler
Selçuk Üstüntaş
06.07.2022 - 17:19
Başta ibrahim bey ve ekibine çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık herkese tavsiye ediyorum çok güzel ilgileniyorlar
NM
Nilgün Mutaf
01.07.2022 - 20:35
Titiz Mermer İbrahim beye babamın mezarını yaptırdım.Tam istediğim gibi oldu.İşinde çok başarılı ve ilgili, çok beğendim.Söz verdiği tarihte bitirdi.Eline sağlık ustam
BA
Barış arslan
29.06.2022 - 20:41
Elinize emeğinize sağlık. Her aşamasında çok ilgilendi ibrahim bey. Herşeyin için çok teşekkür ederim. İş yoğunlumuzun içinde gitmeye gerek kalmadan tertemiz bi şekilde teslim ettiler. Tekrar size ve ekibinize çok teşekkür ederim.Saygılar..
N
Neziha
29.06.2022 - 20:18
Başta İbrahim bey ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. İşlerini mükemmel ve sorunsuz bir şekilde yapıyorlar. Ellerine emeklerine sağlık. Çok memnun kaldık. Herkese tavsiye ederiz.
KA
Kurul Ailesi
10.06.2022 - 21:58
Anne ve babamizin mezar yapimindaki titiz calismasi icin cok tesekkur ederiz.
UM
ufuk mete
08.06.2022 - 13:25
İzmir den ulaştım ustaya eşimin mezarı için sağolsun konuştuğumuz gibi her şeyiyle tam zamanında teslim etti. Fiyatı da oldukça uygun işçilik guzel. Tavsiye ederim bir kez buradan teşekkür ediyorum
RZ
Reyhan Zeynep Eskici
04.06.2022 - 17:49
Kendisi ile telefonla iletişim kurduk ve sorunsuz bir şekilde söz verdiği gibi tamamladı, elinize emeğinize sağlık, hayırlı bereketli kazançlarınız olsun inşallah

Mezar Yapımı

Ölüm hayatımızdaki en acı gerçeklerden biridir. Sevdiklerimizi kaybetmek her insan için çok üzücü ve derinden sarsan bir durumdur. Kültürel ve dini inançlar doğrultusunda İslam ve diğer semavi dinler de vefat eden kişinin cenazesi defnedilmektedir. Yakınlarınızın mezarlarına mezarlık yaptırmak istediğimizde ise işinin ehli ve kurallarına hâkim ustalarla çalışmamız gerekmektedir.

Kanunen defin işleminden sonra 3 ay mezarlık yaptırmak ülkemizde yasaktır. Olası sorunlarda, otopsi vb. işlemler yapılması gerektiğinde mezarın açılması, mezarda çökme meydana gelmesine sebep olmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve olanaklar neticesin de mezarlıklarda kullanılan malzeme çeşitleri artmıştır. Mezarlarda isteğinize bağlı olarak mozaik, mermer, granit veya mermer-granit malzemeler kullanılmaktadır.

Üzerinde adı soyadı, doğum tarihi, baba adı gibi bilgilerin bulunduğu mezar taşları ölümden sonra kişinin kimliği niteliğini taşımaktadır. Mezar taşları defnedilen yakınlarımızın mezarını bulma konusunda bize yol göstermektedir. Mezar taşlarında aynı zamanda isteğe bağlı olarak ünlü düşünür veya din adamlarından sözlerine de yer verilmektedir. İşçiliğe ve kullanılan malzemelere göre bu yazıların fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bazı mezar taşlarında dijital baskı fotoğraf, bayrak, ay ve yıldız uygulamaları yapılmaktadır. Mezarda gelecek değişimler göz önüne alındığında uzmanlar, mezar yapımı işlemimin definden 1 yıl sonrasında yapılmasının daha sağlıklı olacağı yönünde bilgi vermektedirler. Mezarlıklar yapısal olarak vefat eden kişinin hangi din ve ırka bağlı olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Merzarcılık ve Defin İşleri

Merzarcılık ve defin işleri, cenaze hizmetleri ve mezarlık işleriyle ilgilenen bir sektördür. Bu alanda faaliyet gösteren kişiler, cenaze törenleri düzenleme, defin işlemlerini yönetme ve mezarlık yönetimine yardımcı olma gibi görevleri yerine getirirler.

Cenaze Hizmetleri: Merzarcılar veya cenaze direktörleri, cenaze törenlerini düzenlerler. Bu törenler, cenazenin defin işleminden önce veya sonra gerçekleşebilir ve genellikle ailelerin isteği doğrultusunda düzenlenir. Cenaze törenleri, dini veya kültürel geleneklere uygun olarak gerçekleşebilir ve ailelere destek ve rehberlik sağlarlar.

Defin İşlemleri: Cenaze defin işlemleri, vefat etmiş bir kişinin gömülmesi veya kremasyon işlemlerini içerir. Merzarcılar, defin işlemlerinin düzenli ve yasal gerekliliklere uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Bu işlem, mezarlık seçimi, defin belgelerinin düzenlenmesi ve cenaze töreninin organizasyonunu içerebilir.

Mezarlık Yönetimi: Mezarlıklar, defin işlemleri için yer sağlar ve mezarların bakımını yaparlar. Merzarcılar, ailelere uygun mezarlık seçeneklerini sunar ve defin işlemi için gerekli düzenlemeleri yaparlar.

Belge Düzenlemeleri: Cenaze ve defin işlemleri sırasında çeşitli resmi belgeler düzenlenmelidir. Bu belgeler, ölüm sertifikası, defin izni, vasiyetnameler ve diğer yasal belgeleri içerebilir. Merzarcılar, bu belgelerin düzenlenmesi ve gerektiğinde yetkililere sunulması konusunda yardımcı olurlar.

Ailelere Destek: Merzarcılar, vefat eden kişinin ailesine psikolojik ve duygusal destek sağlarlar. Bu, acılı ailelere cenaze töreni ve defin işlemleri sırasında yardımcı olmayı içerir.

Merzarcılık ve defin işleri, toplumların kültürel ve dini değerlerine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bu iş, hassas bir konu olarak kabul edilir ve genellikle profesyonellik ve saygı gerektirir. Ayrıca, defin işlemleri ve cenaze törenlerinin yasal gerekliliklere uygun şekilde yapılması önemlidir. Bu nedenle bu alanda çalışan kişiler, yasal düzenlemelere ve etik kurallara uygun olarak hareket etmelidirler.

Mezar İnşaatı Nasıl Yapılır?

Mezar yapımı çeşitlere kademelere ayrılır. Her kademede yapılacak işlemlerin sağlamlığı mezarın çökmesine engelleyeceği gibi uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayacaktır. Mezar işinde ruhsatlı ve tecrübeli firmaların tercihi ileride doğacak büyük maliyetlerin önüne geçmesinde en önemli etkendir. Sevdiklerimizin ebedi istirahatgahlarında huzur içinde uyumaları için mezar yapımında hassas davranmamız birincil vazifemizdir. 

Mezar inşaatı işleminde mezar temeli atılırken 25 cm ölçüsünde zemin kazısı yapılır. Kazılan alan nemlenmemesi için taş ile döşenir. Döşenen taşların üzerine beton dökülür. Betonun üzerinde demir döşeme işlemi gerçekleştirilir ve son olarak döşenen demirlerin üzeri tekrar betonla kapatılır. 

Zemin işleminden sonra ilk katın yapımına geçilir. Mezara iç kasalar yerleştirildikten sonra kasaların içine tuğlalar döşenerek üzeri beton ile kapatılır. Beton işleminden sonra ilk katın fitil mermerleri konarak yapıştırılır ve kurumaya bırakılır. 

Mezarın 2.katı inşaasında önce kolonlar yerleştirilir. katın içine kolonlar yerleştirilir. Yine tuğlalar dizildikten sonra beton dökümü yapılır. İlk katta olduğu gibi fitil mermerleri konarak yapıştırılır ve kurumaya bırakılır. 

Son kat inşaasında ilk iki kattaki işlemlerin aynısı yapılarak kapak mermerri ve korkulukları yapıştırılır ve yine kuruma işlemine alınır. 

Mezar Modelleri

Kullanım şekli, tercih edilen malzeme ve ebatlarına göre farklılık gösteren mezarlar, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenmektedir. Dayanıklı malzemenden üretilen mezarların sağlamlılığı ve dayanıklı olması mezarda meydana gelecek çökmelerinde önüne geçecektir. 

Mozaik Mezar
Granit Mezar
Hazır Mezar
Tek Kişilik Mezar
Çift Kişilik Mezar
Alie Kabristanı
Traverten Mezar
Resimli Mezar
Katlı Mezar
Kitabeli Mezar
Oyma Mezar
İşlemeli Mezar 

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen ve hemen hemen tüm mezarlıklarda bulunan bu mezar modelleri tercihe göre ve bütçeniz doğrultusunda ruhsatlı mezar ustaları ve mezarcılar tarafından özenle yapılmaktadır. 

Mezar Bakımı ve Yenileme

Sevdiklerimin mezarlarının bakımı nesillere aktarılan bir gelenek olmasından daha öte hepimizin vicadani bir sorumluluğudur. Zamanla çevre koşulları sebebiyle çöken yada artık zeminin düzleşmesi ile kaybolma aşamasına gelen mezarlar için düzenli talep edeceğiniz mezar bakım hizmetleri ile geleneklerinizi yaşatabildiğiniz gibi vicadani olarak da vazifenizi yapmış olmanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Uzman bilgisi ve deneyimi gerektiren mezar bakım işlemi çok aşamalı bir uygulamadır. Her aşamada hassas ve titiz davranmak mezarların ömrünü uzatacağı gibi görsel olarakta mezarınızın çevresini değiştirecektir. Aylık yada yıllık mezar bakımları mevcut olduğu gibi istediğiniz aralıklarla da mezar bakımlarınızı yaptırabilirsiniz. Mezar bakımında başlıca uygulanan işlemler şu şekildedir. 

Mezar toprağı değişimi
Mezar toprağının yabani otlardan temizlenmesi ve gübrelenmesi 
Mezar toprağının düzenli ve periyodik olarak sulanması
Mermer temizliği ve ve yıpranmış olan mermerlerin parlatılması
Çiçek ve ağaç dikim işleri 

Mezar bakımı ve yenileme için en önemli unsur düzenli yapılıyor olmasıdır. Uzun aralıklarla yapılan mezar bakımlarından istenen verim alınamayacağı gibi maliyet olarak da düzenli mezar bakımına göre daha fazla ödenen tutarlarla karşılabilirsiniz. Birçok mezar yapım firması aynı zaman da mezar bakım hizmetleri de sunmaktadır. Sevdiklerinizi emanet ettiğiniz mezar bakımlarının uygun firma da kişilerce yapılmasına dikkat etmelisiniz. 

Mezar Baş Taşı Yapımı

Sert mermer, traverten yada granit mermer ürünleri kullanılarak yapılan mezar taşları sürekli açık alanda bulunmaları sebebi ile dış koşullara en dayanıklı şekilde üretilmektedir. Ülkemizde daha çok dikdörtgen formatta üretilen mezar taşları isteğe göre kare, oval yada daire şeklinde de yapılabilir. İhtiyaca göre tek kişilik yada çift kişilik mezar baş taşı üretimi de mümkündür. Kitabe şeklinde mezar baş taşları, resimli mezar baş taşları, 3 yada 4 kişilik mezar baş taşları gibi çeşitli formlarda üretimleri de ülkemizde görülmektedir. Ayrıca isteğe göre işlemeli ve oymalı mezar baş taşı da sıklıkla uygulanmaktadır. 

Mezar Taşı ve Mermer Mezarlık Ustası için UstasıBurada’da yorumları okuyabilir, puanlamaları inceleyerek, sizler için en uygun Mezar Taşı ve Mermer Mezarlık ustasını hemen bulabilir, ücretsiz çağrı hatlarından ustalara ulaşabilirsiniz. Üstelik UstasıBurada üzerinden yaptığınız aramalar için hiçbir aracılık hizmet bedeli ödemezsiniz.