Ustası Burada
Ustası Burada

Oto Lastikçi

Oto Lastik

Lastikler, aracınızın yola tutunmasını sağlayan, aracın en önemli parçalarından biridir.Günümüzde kullanılan lastiklerin tarihi 1900 yıllarına dayanmaktadır. Kauçuk hammaddesi ile üretilen lastikler bugün kullanılan ebatlara 1940 yılında kavuşmuş ve gelişen teknoloji ve mühendislik sayesinde daha güvenli ve alternatifli hale gelmiştir. Tarihsel gelişimi sürecinde kullanıcıların daha güvenli sürüş yapabilmesi için sürekli gelişen lastik sektörü daha uzun yıllar aracınızda sorunsuz kullanım sağlayabilmeniz için anlık şartlara daha uygun hale getirilen lastikler üretmiştir. 

Lastik Çeşitleri

Ağırlıklı kullanımı binek otolarda olan lastikler, zirai aletler, bisiklet ve motorsikletler, ağır iş makineleri, hava araçları gibi aklınıza gelebilecek tüm taşıtlarda olmazsa olmazdır. Her bir aracın lastik üretimi farklı olup, kullanılan malzeme ve dayanıklılık çeşitleri de farklılık göstermektedir. Hava koşulları, yol tutuş özellikleri, kullanım amacı, ebat ölçüleri gibi faktörler lastiğin çeşidini belirlerken size en uygun lastiği seçmek için bir uzmandan muhakkak destek almalısınız. 

Yaz Lastiği kullanımı ılık ve ıslak havalarda neredeyse mükemmele yakın bir yol tutuşu sağlar. Diğer lastiklere oranla daha sessiz olan yaz lastiklerinde yaz koşullarına uygun daha az su kanalı olduğu için yol tutuş özellikleri maksimum seviyededir. 7 derece altında kullanımı tavsiye edilmemektedir. 

Kış Lastiği Daha fazla kauçuk madde içerdiğinden özellikle karlı ve buzlu yollarda ve düşük sıcaklıklarda daha güvenli bir yol tutuşu sağlar. Kullanılan malzemenin fazlalığından sürüş esnasında daha fazla gürültüyü aracın içine iletse de özellikle soğuk havalarda yaz lastiklerinde olduğu gibi sertleşme yapmaz. Kış lastiklerini yaz aylarında da kullanmak lastiklerinizin normalden daha hızlı aşınmasına sebeb olacaktır. 

4 Mevsim Lastikler kullanıcıların her ne kadar ilk tercihi olsalarda artık bir çok firma 4 mevsim lastik üretimini azaltmış yada tamamen bırakmıştır. Özellikle daha ılıman bölgelerde yani kış mevsimin sert olmadığı yerlerde 4 mevsim lastik kullanımı sürücüler tarafından daha makul bulunmaktadır. Burada kullanıcıların 4 mevsim lastik tercih etmesinin ilk sebebi olarak da mevsim geçişlerinde lastik değişimi ve kullanılmayan mevsim lastiklerinin saklanması sorununu ortadan kaldırmasını gösterebiliriz. 

4x4 Lastikleri daha derin kanallara sahip zorlu arazi ve hava koşullarına göre özel olarak tasarlanmış, özellikle çamurlu arazi kouşullarında daha güvenli bir sürüş sağlayan lastik tipleridir. Lastik sırtının geniş aralıklı olması 4x4 Lastiklerin saplanma olmadan zorlu zemin koşullarından kurtulmasını sağlayan en önemli faktördür.

Ticari Araç Lastikleri ise binek oto lastiklerinden farklı olarak daha fazla yük ve zorlu şartlara özel olarak tasarlanmıştır. Daha çok kamyon lastiği, kamyonet lastiği aramalarında karşımıza çıkan ticari araç lastiklerinde yapacağınız doğru seçim aracınız ile tam uyum sağlayarak özellikle yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Zirai Lastikler traktör, römork, biçerdöver, tarla ekipmanları için kullanılan lastikler olup, kullanılan bölge, hava ve iklim koşulları, yapılan zirai faaliyete göre farklılık göstemektedir. Kullanmış olduğunuz zirai aletlerin yaşı dahi lastiklerden alacağınız verim üzerinde etkilidir. 

İş Makinesi Lastikleri özel üretim lastikler olup daha kalın, çekiş gücü yüksek ve daha uzun ömürlü lastik çeşitlerindendir. Kepçe, vinç, buldozer, dozer, forklift, greyder gibi bir çok iş makinesi grubunda kullanılan iş makinesi lastikleri tamamen kusursuz bir yol tutuş özelliğine sahiptir. Derin kanalları sayesinde kanalların içinde zemin birikintileri oluşmaz ve kayma yada yuvarlanma risklerine karşı tam güvenlik sağlanmış olur. 

Motorsiklet ve Bisiklet Lastikleri sürücülerin en hayati ekipmanlarıdır. Frenleme ve yol tutuş faktörleri binek otolardan daha sık olduğu için lastiklerden hızlı reaksiyon almak çok önemlidir. Motorsiklet yada bisikleriniz ile uzun yola çıkacaksanız sert hamurlu lastik, şehir içi trafiğinde kısa mesafelerde kullanım sağlayacaksanız yumuşak hamur lastik tercih edebilirsiniz. 

Oto Lastik Tamiri

Lastik bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir. Aracınıza mevsime uygun lastiklerin takılması güvenli bir sürüş sağlayabilmenizi sağlamaktadır. Her marka ve model araç için lastik satışı, lastik değişimi, lastik bakımı ve tamiri, eğitimli lastik uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tamiri söz konusu olan lastikleriniz bu uzmanlar tarafından incelenerek, lastiğin durumunun tamire uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan bu incelemede lastiğin şişirilmesi, yük ve çalışma koşullarının tamamı göz önüne alınmaktadır. Birçok sürücü lastiği indiğinde yada patladığında bir sorun olduğunu anlayabilsede sizde aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız en yakın oto lastikçisine uğramalısınız.

Sürüş esnasında normalden fazla titreşim hissediyorsanız
Araç içine normalin üzerinden yol gürültüsü geliyorsa
Virajlarda fren esnasında kayma hissediyorsanız
Lastik dış derinliğiniz 3mm altına düşmüşse
Sürüş esnasında aracınız sağa yada sola çekiyorsa
Lastiğinizin hava basıncı süreki düşüyorsa

Adresinize en yakın oto lastik servislerine ustasiburada.com'da saniyeler içinde ulaşabilir yada yol yardım desteği sağlayan servislerden 7/24 servis desteği alabilirsiniz. Servis desteği almadan önce sürücülerin sitemiz üzerinde yaptığı bazı aramalar aşağıdaki gibidir

Lastik Tamiri
Lastik Yol Yardım
Lastik Değişimi
Lastik Kaplama
Balans Ayarı
Rot Ayarı
Rot Balans
Lastik Rotasyonu
Jant Düzeltme
Lastik Oteli
Lastik Hava Basıncı
Lastik Sibop Değişimi

Oto Lastik Markaları

Araç tipinize gören en doğru oto lastiği seçmek için ilk kriteriniz markalar olabilir. Müdavimi olduğunuz markalar olduğu gibi, ilk defa tercih edeceğiniz bir oto lastik markasından da yüksek verim alabilirsiniz. Oto lastik seçimlerinde maliyet en önemli usur gibi görünsede yol güvenliği açısından kaliteli bir lastik markası ilk tercih sebebiniz olmalıdır. İthal yada yerli üretim bir çok markaya ülkemizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmenizi gereken diğer bir önemli faktör ise yol desteği ve geniş servis ağı ayrıcalıkları. Bu faktörleri de lastik seçimlerinde göz önünde bulundurmalısınız. Ülkemiz de lastik pazarında önde gelen bazı lastik markalarını sizler için derledik.