Ustası Burada
Ustası Burada

Çilingir Anahtarcı

Daha Fazla Göster

Çilingir

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan çilingir ve anahtarcılık mesleği kilit sistemleri keşfedildiğinden bu yana insanların hizmet satın alma ihtiyacı duydukları önemli meslek grupları arasında yerini korumaktadır. Kilit mekanizmalarının ilk keşfedildiği yıllarda hammaddesi demir olan anahtar ve kilit sistemleri demirci ustaları tarafından üretilmekte ve son kullanıcıya bizzat demirci ustaları tarafından sunulmaktaydı. Ayrıca kilit ve anahtar değişimi, tamiri ve maymuncuk ile kilit açma olarak tabir edilen çilingirlik hizmetlerinin tümü yerel bazda bu meslek erbapları tarafından verilmekteydi.

Zaman içerisinde kilit ve anahtar sistemlerine duyulan ihtiyacın artması, bu sistemleri geliştiren yeni teknolojilerin üretilmesi ve kapı kilidi haricinde kasa kilidi, oto kilidi gibi yeni ihtiyaçların karşılanması için seri üretime geçildi. Bu nedenle çilingir ve anahtar ustaları üretici konumundan ürünlerin satıcısı ve hizmet sağlayıcısı konuma geçmiş oldular.

Peki günümüzde ve ülkemizde çilingir ve anahtar ustaları hangi hizmetleri sunuyorlar?

İlk akla gelen tanımlama “anahtarını unuttuğu ya da kaybettiği için evinin ya da işyerinin kapısında kalan mülk sahipleri ve kiracılarına maymuncuk kullanarak kapalı kalmış kapılarını açmak ve kahramanca zor durumda kalmış semt halkının sorununu dakikalar içinde çözmek” şeklinde oluyor. Daha çok semt ve mahalle bazında ihtiyaç sahibi müşterilerine bir telefon kadar yakında olmayı ve dakikalar içinde ulaşmayı hedefleyen çilingir ve anahtar ustaları çilingirlik hizmeti dışında kilit takma, kilit değişimi, anahtar çoğaltma, kasa kilit sistemleri kurma, oto kilit sistemleri kurma gibi güvenliğimiz için son derece önemli olan hizmetler de sunmaktadır.

Çilingir Dükkanı Nasıl Açılır?

Çilingir ve anahtar ustaları hakkında çoğu kişinin bilmediği önemli bir detay bulunmaktadır. Ülkemizde çilingir dükkanı açmak ve çilingirlik hizmeti vermek için bu işi yapacak meslek erbabının ilgili meslek kurslarına gitmesi ve çilingirlik belgesi alması 3308 sayılı kanun ile düzenlenmiş bir zorunluluktur. Bu uygulamanın maksadı güvenliğimiz için son derece önemli olan çilingirlik mesleğini yetki belgesi olmayan insanların kötüye kullanarak yapmasını engellemektir. Siz de yetki belgesi olmayan çilingir ve anahtar ustalarına kapı açtırmanın güvenliğinizi tehlikeye sokacağını unutmayın…

Çilingir Hizmetleri

Çilingir hizmeti 7 gün 24 saat çalışma esasına dayanan, yetki belgeli, hızlı ve güvenlik açısından tüm kriterleri karşılayabilmesi açısından bir çok kriteri bir arada bulundurmaktadır. Müşteriler için en önemli unsur zamandır. Kapıda kalan bir müşterinin çağrısına en hızlı şekilde cevap vermek alacağınız hizmetin ilk adımıdır. Müşteriyi ilk etapta telefonda doğru bilgilendirmek ve söz verilen süre içinde adreste olmak alacağınız hizmetin kalitesini belirleyen ilk unsurlardır. Adrese ulaşan çilingirin doğru ekipmanlarla müdahalesi ve özenli işçiliği kapıda hasar meydana gelmesini önleyecektir. Konutlar için verilen çilingir hizmetlerinin yanı sıra günümüzde çilingir ustalarından farklı alanlarda da hizmet alınabilmektedir. Özellikle oto çilingir grubu bu konuda bir çok çilingirin verdiği hizmetler arasındadır. Ayrıca kilit ile ilgili tüm yedek parçaların temini ve kapı, kepenk, oto, otopark kapısı gibi kumanda ile çalışan ürünlerin sağlıklı çalışabilmesi de yine çilingirlik hizmetleri kapsamında değerlendirilebilir. Sitemiz üzerinde çilingir arayışında bulunan müşterilerin sıklıkla yaptığı bazı arama sonuçları aşağıdaki gibidir. 

Oto Anahtar
Kapı Kilidi Değiştirme
Çelik Kapı Kilidi Değiştirme
Anahtar Çoğaltma Hizmeti
Anahtar Kopyalama
Araba Anahtar Kopyalama
Araba Kumandası
Otopark Kumandası
Immobilizer
Kumanda Kopyalama

Siz de almak istediğiniz hizmetin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilir; şehrinizi filtreledikten sonra adresinize en yakın çilingir servisine saniyeler için de günün her saati ulaşabilirsiniz. 

Kapı Açma

Hepimizin muhakkak en az bir kere başına gelen olay anahtarın evde unutulmasıdır. Kapının iç tarafında yada herhangi bir yerde unutulan anahtarlar sebebi ile özellikle geç saatlerde acil çilingir ihtiyacı duyabiliyoruz. Yada çeşitli sebeplerle kapımızı açtığımız esnada anahtarımızın kilidin içinde kırılması sonucu çaresiz kalabiliyoruz. Bu ve buna benzer durumlarda güvenebileceğimiz bir çilingirden kapı açma hizmeti almak da kaçınılmaz oluyor. Burada önemli olan kapınızın yada kilidinizin hasar almaması. Çünkü bazı durumlara yetkin olmayan kişilerin müdahalesi sonucunda kapı ve kilitlerinizde büyük hasar maliyetleri ile karşılabilirsiniz. 

Çilingir ustası adresinize ilk ulaştığında hemen kapı açma işlemine başlamayacaktır. Öncelikle açtırmak istediğiniz kapının size ait olduğunu ispat etmek durumundasınız. Adınıza kayıtlı bir fatura yada evin ikametgahınızda olduğuna dair başka bir belge ibraz etmelisiniz. Çilingir ustalarının eğitimlerinde üzerinde sıklıkla durulan bu konu ihmal edilirse telafisi zor hukuksal bir sürece meydan verilebilir. 

Kapınız kilitli ve siz de anahtarı kaybetmişseniz artık o kilide veda etmeniz gerekmektedir. Çilingir ustası kapınıza zarar vermeden kapınızı açacaktır ancak kapınız için artık yeni bir kilide ihtiyaç vardır. Bu konuda da adresinize gelen çilingir ustasına daha önce bu bilgiyi paylaştıysanız yedek bir kilit sistemini kapınıza monte edecektir. Kapınız kilitli değil ise kapı açma işlemi, işinin ustası bir çilingir için oldukça basittir. Kapınız ve kilidinize zarar vermeden en kısa sürede işlem tamamlanacaktır. 

Kapı açma işlemini kişilerin kendi başlarına yapmak istemesi anlaşılabilir bir durumdur. Kapınız kilitli değilse ve anahtarı da arkasında unutmadıysanız banka kartı gibi bir malzeme ile kapıyı açmak isteyebilirsiniz. Eğer kilitli olmayan kapınızı bir banka kartı ile açabiliyorsanız kapınızı açtıktan sonra yapacağınız ilk iş o kapıyı değiştmek olmalıdır. Güvenli bir çelik kapı tercihi yaptıysanız ve kapıda kaldıysanız size bu konuda yardımcı olabilecek tek adres yetki belgeli bir çilinigir ustasıdır.

Anahtar Kopyalama

Günümüzde gelişmiş makineler sayesinde saniyeler içinde yapılabilen bir işlemdir. Çilingilerin tamamında bu hizmeti alabilirsiniz. Konut anahtarlarında çoğaltma işlemi genelde dış kapılar için tercih edilir. Ailenizin her bir ferdine bir anahtar yaptırmak için sadece bir kaç dakikanızı ayırmak ve yetki belgeli bir çilingir servisine uğramak yeterlidir. Anahtar kopyalama makinelerinin çeşitlenmesi sayesinde artık bazı çiligir ustaları adresiniz de dahi çoğaltma işlemi yapabilmektedir. Boş bir anahtar makinenin parçasına yerleştirilirken kopyalatmak istediğiniz anahtar da makinenin diğer bölümüne yerleştirilir. Makine orjinal anahtardan aldığı görüntüyü kesme bıçağı ile ham anahtar üzerinde işleyerek yedek anahtarı oluşturmuş olur. Anahtar kopyalama yada anahtar çoğaltma işlemi kolay bir işlem olması sebebi ile maliyet açısından da bütçenizi sarsmayacaktır. 

Kasa Açma

Kasa denince hepimizin aklına ilk gelen görüntü geniş bir anahtar deliği bulunan, üzerinde kilit mekanizmasının açılmasını sağlayacak yuvarlak yada parçalı bir aparatı bulunan kasa tipleri oluyor. Daha çok ticarethaneler de görmeye alıştığımız kasalar artık günlük hayatımızın her noktasında ve özellikle bireysel kullanımlar da karşımıza çıkmaktadır. Konutlarda duvar içlerine monte edilen kasalar, alışveriş merkezlerinde yada yolcu terminallerinde kullanılan emanet kasaları, ofislerde tercih edilen evrak kasaları, otellerde kullanılan resepsiyon kasaları gibi kasa çeşitleri de hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu kasa tiplerinde de servis ihtiyacı duyabilir yada kasa kilit yada anahtarları ile ilgili çilingir hizmetleri almak isteyebilirsiniz. Kasalar gelişen teknoloji ile birlikte daha güvenli bir hal alırken kullanılan elektronik sistemlerde bazen servis ihtiyacı doğabilir. Parmak izli kasalar yada şifreli kasa tiplerinin tamirinde de adresinize en yakın çilingir servisinden destek alabilirsiniz. 

Kapı Kilit Değişim ve Tamiri

Çelik kapılar, iç oda kapıları, balkon kapılarında sıklıkla yaşadığımız sorunların başında kilit arızaları gelmektedir. Ya da güvenlik konusunda tereddüt yaşadığınızda kapınızın kilidini değiştirmek isteyebilirsiniz. Kapılarınız tam kapanmıyor yada kendi kendine açılıyor olabilir.  Bu yaşadığınız durumlarda yetki belgeli bir çilingir servisinden destek alabilirsiniz. Kapıların modeline ve yapısına göre kilitlerde çeşitlenmektedir.

Topuzlu Kapı Kilidi Tamiri ve Değişimi
Çelik Kapı Kilidi Tamir ve Değişimi
Barelli Kapı Kilidi Tamiri ve Değişimi
Tuzaklı Kapı Kilidi Tamiri ve Değişimi
Gömme Kilit Tamir ve Değişimi

Tirajlı Kilit Tamir ve Değişimi
İspanyolet Tamiri ve Değişimi
Demir Kapı Kilit Tamiri ve Değişimi
Apartman Kapısı Kilit Tamiri ve Değişimi
Cam Kilit Tamiri ve Değişimi
Çekmece Kilit Tamiri ve Değişimi
Pvc Kapı Kilidi Tamiri ve Değişimi
Pano Kilit Tamiri ve Değişimi
Sandık Kilit Tamiri ve Değişimi 

Kullanım alanı ve teknik özelliklerine göre ayrılan bazı kilit çeşitleridir. Ülkemiz de yerli üretim ve ithal çok sayıda kilit markası faaliyet göstermektedir. Hemen hemen her çilingir de bulabileceğiniz bazı kilit markalarını sizler için derledik. 

Abus Kilit
CISA Kilit
DAF Kilit
Desi Alarm ve Kilit
İTO Kilit
Kale Kilit 
Mul-T-Lock Kilit
Yale Kilit

Tüm markalarda bütçenize en uygun kilit seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kilit seçiminizi çilingir dükkanlarında yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kısa bir vaktinizi ayırıp adresinize en yakın çilingir dükkanına uğrayıp kullanmak istediğini kapı çeşidinizi çilingir ustasına iletebilir ve size göre en uygun önereceği kilit markasını ve çeşidini seçebilirsiniz. 

Oto Çilingir

Araçlarda unutulan yada kaybedilen oto anahtarları için ilk durağınız muhakkak bir oto çilingir ustası olacaktır. Günlük koşuşturma içinde bir çoğumuz oto anahtarlarını kaybedebilir yada araç içinde unutabiliriz. Kullandığımız araçlar için yedek bir anahtar ihtiyacımız da olabilir. Klasik yada elektronik olarak iki gruba ayrılan oto anahtarları için size yardımcı olabilecek tek usta yetki belgeli bir çilingir ustasıdır. Günümüzde bazı çilingir firmaları ekipman eksikliğinden oto çilingir hizmeti veremesede birçok çilingir firması oto çilingir konusunda destek sağlamaktadır. Oto çilingir servisinde anahtar kopyalama, oto kapısı açma, Kilit içinde kırılan oto anahtarlarının kurtarılması ve oto kilit tamiri gibi hizmetleri bir arada alabilirsiniz. 

Oto Anahtar

Oto anahtar araçlarınızın kapısını açmanızı, kilitlemenizi ve aracınızı çalıştırmanızı sağlayan bir üründür. Aracınızın modeline göre çeşitlere ayrılmaktadır. Günümüzde oto anahtarları 3 gruba ayrılmaktadır.

1990 yılından sonra artık üretilmeyen klasik oto anahtarlar için bugün sadece bazı oto çilingir ustaları tarafından hizmet verilmektedir.

Bugün birçok araçta tercih edilen oto anahtar grubu ise sustalı anahtar çeşididir. Kumandalı versiyonu da bulunan sustalı anahtarlar da zamanla gelişerek android cihazlardan dahi kontrol imkanı sunmaktadır. Katlanarak içeri kıvrılabilme özelliği sayesinde anahtarın metal aksamının yıpranmasını önlemektedirler. Mekanizmanın üstünde bulunan tuşlar sayesinde araç kapılarını tek dokunuş ile kitleyebilir, açabilir ayrıca bagaj kısmını da kumanda edebilirsiniz. Üzerindeki küçük düğmesi sayesinde anahtarı iç mekanizmadan tek dokunuşla çıkarabilirsiniz. 

immobilizer Anahtar kontak sistemine takılan elektronik bir devre ile uyumlu olarak çalışır. Düz kontak sistemi Immobilizer sistemli araçlarda çalışmaz. Güvenlik açısından tam bir verim sağlayan Immobilizer anahtarlı araçlar 1996 yılından itibaren hayatımıza dahil olmuştur. Son model araçlar artık oto anahtarına gerek duymadan çalışabilmektedir. Aracınızın kapılarını açabilmeniz yada aracınızı çalıştırabilmeniz için Immobilizer anahtarın yakınınızda olması yeterlidir. Sürücüye opsiyonlarak güvenlik açıklarının da önüne geçilmiştir. Immobilizer anahtarın çalışma prensibini inceleyecek olursak Immobilizer anahtarda bir çip bulunur. aracınzı kullanmak istediğiniz de bu çip Immobilizer sistemine bir kod gönderir bu kod anahtar ve araç Immobilizer sistemi ile eşleşirse aracınız çalışır. Eşleşmeme durumunda ise ya anahtarınız yanlıştır yada Immobilizer anahtarda çip arızası mevcuttur. Bu sorunu gidermek için mutlaka bir oto anahtar servisine uğramanız gerekecektir. 

Immobilizer Anahtarılarınızda aşağıdaki sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Elektronik bir ürün olması sebebi ile arızalanmaları klasik oto anahtarlarına oranla daha yüksektir. Ayrıca düşürme, çarpma, sıvı teması gibi dış etkenlerle de arızalanabilmektedirler. 

Aracınızın kapı kilidi kumanda ettiğinizde açılmıyorsa
Kumandanız ile aracınızı kilitleyemiyorsanız
Immobilizer anahtarınızı aracınıza taktığınız da kontak dönüyor ancak araç ateşeleme yapmıyorsa
Kişileştirilmiş akıllı oto anahtarınız ile start stop düğmesine bastığınız halde aracınız çalışmıyorsa

Adresinize en yakın oto çilingir servisinden destek almalısınız. Birçok oto çilingir servisi mobil yol yardım desteği ile aracınızın olduğu yerde arızalarınıza müdahale etmekte ve mümkün olan en kısa sürede arızanızı gidermektedir. Aracınızın güvenliği açısından mobil destek sağlayan oto çilingirlerini tercih etmenizi önermekteyiz. 

Kumanda Sistemleri

Sadece oto grubunda değil günlük yaşamımızın her noktasında kumanda sistemleri ile karşılaşmaktayız. Aydınlatma sistemlerinden. garaj kapılarına, kepenk ve panjur sistemlerinden bariyer sistemlerine kadar birçok alanda kumanda kullanılmaktadır. Sıklıkla arızalanan kumandalar için tamir yada tamiri mümkün değilse değişim yolunu tercih edebilirsiniz. Bu sebeple birçok çilingir firması kumanda çeşitlerinde tamir ve değişim imkanı da sunmaktadır. 

En çok tercih edilen işlem ise kumanda kopyalama işlemidir. Özellikle site yada apartmanlar gibi toplu yaşamın olduğu yerlerde araç sahipleri için birden fazla kumanda temini gerekmektedir. Site yada apartman yönetimleri kumanda çoğaltma işlemi için yetki belgeli bir çilingir firması ihtiyacı duyabilirler. Yada bireysel garajınızı uzaktan kumanda etmek isteyebilirsiniz. Avm ve otoparklar da bariyer sistemlerinin uzaktan kumandası mümkündür. Akıllı ev sistemi kullanıyorsanız aydınlatma sistemleriniz için kumanda ihtiyacınız olacaktır. Aracınızın kilit sistemlerini uzaktan devreye almak yada kapatmak için oto kumandaları size bu konuda yardımcı olacaktır. 

Türkiye’nin en geniş çilingir ve anahtar ustası ağına sahip UstasıBurada üzerinden bir tıkla size en yakın ve en hızlı çilingir hizmetine ulaşmanız artık çok kolay! Tamamı yetki belgesine sahip ve işinde uzman ustalara 7/24 telefonla ulaşabilir, fiyat alabilir ve hizmet satın alabilirsiniz...