Ustası Burada
Ustası Burada

İnternet / Bilişim / Yazılım Ustaları

Tüm Şehirler / İnternet / Bilişim / Yazılım

İnternet

Tüm dünyada kullanılan bilgisayar ve akıllı cihazların birbirleri ile iletişimini ve bilgi alışverişini sağlayan sisteme internet denmektedir. İlk kez askeri alanda kullanılan internet teknolojisi 1969 yılında hayatımıza girmiştir. 1986 yılından günümüz internetinin ilk yapı taşları döşenmiş ve her geçen gün gelişen tekonojiler ile bugünkü halini almıştır. İnternet sayesinde aylar belki de yıllar alacak uzun işlemler artık neredeyse saniyelere indirgenmiş, hızlı veri temini ve verinin işlenmesi noktasında sunduğu avantajlar sayesinde aklımıza gelen tüm sektörlerde vazgeçilmez bir kullanım aracı olmuştur. 

İnternet teknolojileri hayatımızın her alanında önemli bir yer tutmaktadır. İş hayatında, sosyal medya kullanımımızda, alışveriş ihtiyaçlarımızda internet her zaman en önemli kaynağımız olmaktadır. Gelişen dijital pazarlama teknolojileri ile hemen hemen her çeşit tüketimizle alakalı ürün ve hizmetleri internetten bulabilmekte ve online platformları kullanarak hizmet ve ürünlerin ayağımıza gelmesini sağlamaktayız. Bireysel satıcılar ve şirketler marka bilinirliklerini arttırmak ve ürünlerini internet ortamında pazarlamak için yazılım ve bilişim yatırımlarına büyük önem vermektedir. 

Faaliyet alanları ile ilgili internet platformlarını kullanmayan firma yok denecek kadar azdır. Firmaların hizmetlerini ve ürünlerini internet üzerinden pazarlayabilmeleri için kurumsal bir kimlik oluşturmaları ve son kullanıcıların memnun kalacakları platformlar oluşturmaları verimlilikleri açısından önemlidir. Bu noktada bu işin uzmanı olan Yazılım ve Bilişim Firmaları'ndan profesyonel destek almak bir ihtiyaç haline gelmektedir. Web tasarımı, web sitesi kurma, yazılım, kurumsal kimlik oluşturma, logo tasarımı, mobil site tasarımı, Google Maps kaydı yapma, e-ticaret sitesi kurma, internet reklamcılığı, alan adı tescil ve transfer işlemleri, server kurulum, hosting ve sunucu hizmetleri gibi sayısız hizmetler veren firmalar bireysel müşterilerine ve şirketlere profesyonel destekler vermektedir. 

Hizmetini veya ürününü kurumsal bir kimliğe kavuşturarak internet ortamında reklamını ve satışını yapmak isteyen şirketler işin ehli bir yazılım ve bilişim firması ile sürekli bir iş anlaşması yaparak markalarına değer katmaktadır. Yazılım ve Bilişim Firmaları bir marka için web sitesi kurmanın yanı sıra sosyal medyayı kullanarak internet reklamcılığı ve dijital pazarlama konusunda danışmanlık hizmetleri de vermektedirler. 

Web Yazılım

Web yazılımları, HTML işaretleme dili web sitelerinin temelini oluşturur.. Bu işaretleme diline özellikler katmak için çeşitli yazılımlara gerek vardır. Bu yazılımların genel adına web yazılım denmektedir. Bu yazılımlar sayesinde bir dış müdahaleye gerek kalmadan sistem kendi kendini güncelleyerek devamını sağlamaktadır. Web sitelerindeki görünüm ve içeriğin desteklenmesi, filtreleme işlemleri yine web yazılımın ilgi alanına girmektedir. Kullanılan internet tarayıcısı ( Chrome, Yandex, Mozilla, Safari ) ve işletim sistemine göre web sitelerinin düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışması için web yazılım desteği kaçınılmazdır. E Ticaret platformaları, kişisel ve kurumsal web siteleri, bloglar, forum siteleri, haber siteleri, mobil uygulamalar gibi çok geniş bir alanda web yazılım hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Php, Python, C++, Javascript, Html, Jss gibi birçok yazılım dili tercih edilerek projenizi tamamlayabilirsiniz. 

Web Tasarım

Grafik tasarımdan farklı olarak kullanımı daha kolay, daha dinamik ve daha kullanışlı işlemlerdir. Grafik tasarımda sanatsal görsel ve çalışmalar daha ön plandayken web tasarım kullanıcılara daha pratik bir kullanım imkanı sunan görsellerden ve fonksiyonlardan oluşmaktadır. Web tasarımcının dikkat etmesi ve projesinde muhakkak uygulaması gereken belli başlı kurallar vardır. Projenin başarısı da bu kurallara harfiyen uyulması ile mümkündür. Web sayfanının erişilebilir olması, sayfaların doğru görüntülenmesi, tarayıcı ile uyumlu bir tasarım, hızlı yüklenme, arama motorlarında kolay bulunabilme gibi kriterler tam olarak karşılanmazsa web tasarımın başarısından söz edilemez. Tasarımcının bu anlamda yazılım departmanı ile tam bir uyum içinde çalışması projenin başarısı için hayati önem taşımaktadır. 

Dijital Pazarlama

Alışveriş sektörü klasik kalıplarını kırarak 7 gün 24 saat aktif bir dünya haline gelmiştir. Bu sektörün bu hale gelmesindeki en büyük etken dijital dünyanın aralıksız çalışmasıdır. Saat kavramı dijital pazarlamada bulunmamakta, insalar diledikleri yerde, saatte istedikleri ve ihtiyaç duydukları ürün ve hizmete ulaşabilmektedir. Bu ulaşım imkanı için firma, marka yada işletmelerin ihtiyaç duydukları kavram dijital pazarlamadır. Arama motorları, sosyal medya uygulamaları, form siteleri gibi bir çok mecra dijital pazarlamanın ilgli alanını oluşturmaktadır. Doğru bir planlama ve etkili bir dil ile ürün ve markanızın geniş kitlelere ulaşması bu sayede mümkün olacaktır. Özellikle 1998 yılında google arama motorunun hayatımıza girmesi ile dijital pazarlama da artık bir gereksinim halini almıştır. Aynı sektörde hizmet veren milyonlaca işletme ve kişiden daha önde olmak için ciddi bitçeler ayrılarak dijital pazarlama sektörü oluşturulmuştur. Pazarlama işlemi sadece tanıtım işlevi değil, müşteri ve hedef kitle analizi, ürün ve sektör araştırmaları, rakip firma takibi gibi konuları içinde barındıran ayrıntılı bir işlemdir. 

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya her gün milyarlarca insanın saatlerini geçirdiği, yeni insanlar ve dünyalar keşfettiği, hızlı iletişim ve bilgi edinme kaynağı olarak hepimizin sıklıkla kullanığı mecralardır. Birçok işletme yada topluma mal olmuş kişi sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duymaktadır. Sosyal medyanın gücü artık devletler tarafından da kabul edilmiş ve gerekli düzenlemeler ile hayatımıza entegre edilmiştir. Özellikle işletmelerin hedefleri, amaçları, vizyon ve misyonları, ürünleri ve hizmetleri ile ilgili tüm bilgilendirmeler, müşteri taleplerinin karşılanması, sosyal sorumluluk projelerin yönetimi, yardım ve bağış kampanyaları gibi bir çok konu sosyal medya yönetiminin ilgi alanına girmektedir. Doğru içeriklerin, doğru ifadeler ile etkili bir görsel çalışma sonrasında toplum ile paylaşılması güçlü bir görsel zeka, güçlü bir iletişim dili ve kurumsal bir kimlik gerektirmektedir. Birçok bireysek sosyal medya yöneticisi bu alanda hizmet verdiği gibi yine profesyonel anlamda reklam ajansları da müşterilerine sosyalm medya yönetimi konusunda destek olmaktadır. 

Veri Kurtarma

Masaüstü bilgisayar, cep telefonu, notebook, tablet, harddisk, hafıza kartı, usb bellek gibi aygıtlarda meydana gelecek dahili ve harici arızlar sonrasında bu cihazların belleğindeki bilgilerin kurtarılması işlemidir. Veri kurtarma işlemi profesyonel olarak ilgili kurum ve işletmeler tarafından yapılsada günümüzde birçok kullanıcı internet üzerinden veri kurtarma programları indirmekte ve kaybettikleri veriye ulaşmayı denemektedir. Burada unutulmaması gereken önemli husus ise kendi başımıza yaptığımız veri kurtarma işlemi bazı durumlarda o verinin tamamen silinmesi neden olabilir. Silinen yada ulaşlılamayan bir verinin üzerinde başka bir verinin yazılması demek o bilgiye ulaşamayacağınız anlamına gelir. Bu sebeple veri kurtarma hizmeti almak isteyen kullanıcıların vakit kaybetmeden en hızlı şekilde veri kurtarma işlemi için profesyonel destek alması gerekir. Ayrıca kurtarmak istediğiniz veriye ait cihazların size ait olduğunu da ilgili kurum ve işletmeye ispat etmek zodundasınız. Kişisel verilen korunması artık kanun ile korunması ve bunun ihlali sonucunda çok büyük cezaların var olması veri kurtarmanın hassas bir işlem olduğunu göstermektedir. 

Web Proglamlama

Web tasarım üzerinde dinamik web sayfalar oluşturmaya yarayan diller topluluğudur. Web programlama php, asp, java, cgi, aspx, gibi programları ile veri tabanlarını anahtarlarla bağlantılı hale getirmektir. Web sitesi html ve css ile yapılmış olsa da sadece görsellik yeterli olmayıp online işlemler gerçekleştirebilmek için Dinamik tasarımlar html ve css'lerle birlikte aspx, asp, java, php, cgi, ile sql, mysql, oracle vb. veri tabanları kullanılır. Web tasarım ile entegre bir şekilde ilerleyen web proglamlama için birçok yazıılım dili hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu kodlama dillerinin doğru kullanımı sayesinde ihtiyaç duyulan web sitesi oluşturulmuş ve kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. 

Hosting

Hepimizin anlayacağı şekilde iletecek olursak tıpkı gerçek hayatta yapılar nasıl bir arazi üzerine inşaa ediliyorsa bir web sitesi için de sanal araziye hosting adı verilmektedir. Türkçe karşılığı ise web barındırma alanı olarak geçmektedir. Bir web sitesine ait tüm dosyalar server yada web sunucucu denen bigisayarlarda bulunurlar. Günün her saati bu bilgisayarlara ulaşım mümkündür. Data Center denen merkezlerde bulunan serveler özel barındırma koşullarında muhafaza edilirler. Yüksek hızda internet ve elektrik kesintilerine karşı alınan önlemler ile 24 saat çalışmaktadırlar. Web sitelerinin sağlıklı çalışması için güçlü bir barındırma desteği önemlidir. Hosting hizmeti de kendi içinde kısımlara ayrılır. İşletim sistemine göre iki tür hosting hizmeti bulunur. Linux Hosting ve Windows Hosting. Bazı sunucularda birden fazla internet sitesi barındırılabilir. Bu durum hosting hizmetinizin daha kapsamlı bir hal almasını sağlar. Bu tür durumlar içinse Dedicated Server yani Fiziksel Sunucular, VDS, VPS, Shared Web Hosting, gibi paylaşıma açık paketler yer almaktadır. Diğer sunucu türleri ise WordPress Hosting, Cloud Server, “Kurumsal Hosting veE-posta Sunucusu adı ile satılan dört farklı hosting hizmeti daha bulunmaktadır

Bulut Sunucu

Cloud server olarak bilinen bulut sunucular fiziksel sunucular üzerinde çeşitli sanallaştırma araçları kullanarak oluşturulan sanal sunucu hizmetidir. Son yıllarda dünyada ve ülkemiz de en çok tercih edilen sunucu türüdür. Bulut sunucular maliyet ve güvenlik açısından sağladıkları olumlu katkılar sebebiyle de tercih edilmektedir. Bulut sunuculardaki veriler fiziksel serverler gibi tek bir bilgisayar yerine daha küçük farklı bilgisayarlarda tutularak olası bir veri kaybının önüne geçilmiş olur. Maliyet olarak da fiziksel sunucular gibi alan ve yer kaplamadıkları için bir çok işletme tarafından tercih edilmektedir. Bulut sunuculara tek bir kişi değil istenmesi halinde farklı merkezlerden bir çok yetkili kişi de ulaşabilir. Verilen kullanıcı adı ve şifre ile sanal sunucunuza bağlanabilir, disk işlemleri, mail açılış ve kapanışları yada şifre değişiklikleri gibi işlemleri yapabilir. maillerini istediğiniz bir adrese yönlendirebilirsiniz. Sağladığı kullanım kolaylığına diğer bir örnek ise ihtiyaç duyulan kapasitede kullanım imkanı sunmalarıdır. Projenizin yoğunluk mevsimine göre kapasitenizi anlık olarak arttırabilir yada düşürebilirsiniz. Bu işlem sayesinde disk alanınızı yönetebilir ve daha verimli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. 

SEO

Arama motoru optimizasyonu tam olarak Türkçe karşılığıdır. Zaman ve bütçe ayırarak bir web sitesi yaptırdınız. Gerekli bütün meteryaller, markanız ve firmanız hakkında detaylı bilgiler, telif hakları size ait olan logo yada görseller ile artık daha geniş kitlelere ulaşmaya hazırsınız. Bu durumda profesyonel bir seo desteği almanız şarttır. Web sitenizin arama motorlarında daha ön sıralarda ve ulaşılabilir olması, rakip firma yada markaların önüne geçerek avantaj sağlayabilmeniz için önemlidir. Uygun gördüğünüz bütçe oranında seo hizmeti veren firma yada bireysel uzmanlar gerekli işlemler, anahtar kelimeler, içerikler hakkında düzenlemeler yaparak, ilgilendiğiniz alan, hedeflediğiniz kitle ve yoğunlaştığınız konum üzerinde daha aktif bir sonuç almanızı sağlarlar. Seo çalışmalarının yararları sayılamayacak kadar çoktur. Düşük bütçeli bir pazarlama aracı olması, marka bilinirliği için etkin bir çalışma, işletmeniz için hayati önem taşıyan müşteri verilerinin toplanması, güvenlik ve prestij ve hayal ettiğiniz cirolar için seo çalışmaları olmazsa olmaz bir faktördür. 

Google Reklamları

Google arama motoru üzerinde arama yapılan ürün ve hizmetlerin arama  yapan kullanıcının göreceği şekilde karşına çıkarılmasını sağlayan bir pazarlama ürünüdür. İnternet ortamında vakit geçirirken yada maillerinizi okurken sayfaların alt ve üst kısımlarında daha önce yaptığınız arama sonuçları ile eşleşen reklamlar hepimizin dikkatini çekmiştir. Kişiselleştirilmiş reklam anlayışını hayatımıza sokan google reklamları çok geniş kitlelere daha düşük maliyetler ile ulaşmak için tercih edilmektedir. Hedef kitlenin hedef ürüne ulaşmasını doğrudan sağlayan google reklamları her an 2 milyonun üzerinden web sitesi üzerinden firmanız yada markalarınız ile ilgili görselleri ve linklere yer verebilir. Reklam istatistiklerini detaylı bir şekilde inceleyebilir, verileri doğru analiz ederek stratejileriniz hakkında daha doğru adımlar atabilirsiniz. 

İnstagram Reklamları

Her gün milyarlarca insanın kullandığı bir uygulama tabi ki reklam mecrası olarak düşünülmelidir. Hemen hemen her konuda yapılan paylaşımlar, günlük hayatın tüm evreleri, tüm kişilik ve karakterlere hitap edebilme özelliği ve kolay kullanımı sayesinde instagram her mobil cihazda bulunan bir uygulama halini almıştır. Durum böyle olunca yerel, ulusal ve uluslarası bir çok firma yada kuruluş instagram reklamlarından olumlu dönüşler almıştır. Google altyapısı ile çalışan instagram reklamları sayesinde çok kısa bir süre içinde geniş kitlelere ulaşabilme, düşük maliyetleri, yüksek dönüşüm oranları, müşteri ile hızlı iletişim imkanı, web sitenize sağldığı olumlu trafik, marka bilinirliği ve kolay yönetilebilir olması ile sıklıkla tercih edilmektedir. Videolu reklam çalışmaları da instagram reklamlarını cazip bir hale getirmiştir. Sadece bir kaç dakika içinde müşteriyi de sıkmadan verilmek istenen mesajların sağlıklı bir şekilde iletilmesi satış anlamında da olumlu dönüşler sağlamaktadır. Diğer kullanıcıların yorumları ve kullanım deneyimleri o ürün hakkında en sağlıklı veriye ulaşmamızı sağlamaktadır. 

Facebook Reklamları

Hayatımıza diğer sosyal medya uygulamalarından daha erken giren facebook alternatif sosyal medya mecralarının artmasına rağmen popülerliğini hala korumaktadır. Kişisel sayfaların yanında facebook üzerinden kişilerin arama sonuçları ve ilgi alanlarına göre filtrelenmiş işletme sayfalarının varlığı da hepimizi dikkatini çekmiştir. Özellikle orta yaş ve sonrası grubun günümüzde daha etkin kullandığı facebook uygulaması yine aynı gruba hitap eden reklam çalışmaları ile işletmeler için güçlü bir pazarlama alanı olmuştur. Piyasaya çıkarılan yeni bir ürün yada vermeye başladığınız yeni bir hizmet. Vermek istediğiniz mesajı doğru hedef kitleye en kısa sürede ulaştırmak, bu mesajı görsel yada videolar eşliğinde sunmak ve iletişim bilgileriniz ile size daha kolay bir ulaşım imkanı sağlamak için uygun bütçeler ile facebook reklamları verebilirsiniz. Tüm sosyal medya reklamlarında olduğu bigi burada da tavsiyemiz profesyonel bir reklam ajansından bu konuda destek almanız sağlayacağınız verim ve faydayı daha arttıracaktır. 

Youtube Reklamları

Günümüzün en popüler video izleme uygulaması youtube milyarlarca içerik ve kullanıcı sayesinde geniş kitlelere ulaşım için en çok tercih edilen sosyal medya mecralarının başında geliyor. Diğer sosyal medya hesapları gibi kişiselleştirilmiş reklam kuşakları videoların arasında yada bant reklam şeklinde kullanıcıya sunuluyor. 5 saniye ile başlayarak bütçeniz ve gösterim sıklığınıza göre çeşitli sürelerde ve uzunlukta verebileceğiniz youtube reklamları sayesinde web sayfanıza trafik sağlayabilir yada marka bilinirliği için etkili bir çalışma yapabilirsiniz. Youtube sponsorlu reklamlar sayesinde hedeflediğiniz satış cirolarına daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamada daha aktif tercih edilen bir yapıda olduğu için youtube reklamları sayesinde rakip firmaların bir adım önünde olabilir ve avantaj sağlayabilirsiniz. 

Twitter Reklamları

Twitter popülerliği her geçen gün artan, milyonlarca kullanıcının anlık bilgi ve veri paylaştığı, devletlerden en küçük yapılara kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip, toplumu yönlendirme gücü olan bir sosyal medya alanıdır. Trend Topic olarak bildiğimiz gündemi oluşturan twitter bölümü sponsorlu twitter reklamlarının bulunduğu bölümdür. Sayfa üzerinden açılan linkte ürün yada hizmet hakkında detaylı sayfa linki paylaşıldığı gibi diğer kullanıcılarında bu ürün yada hizmet hakkında yaptıkları olumlu yada olumsuz yorum ve paylaşımları okuyabilirsiniz. Ayrıca akış içerisinde reklam postları da kullanıcın dikkatini çekmektedir. Ayrıca bir çok twitter fenomeni belirli ücretler karşılığında marka ve ürünlerin tanıtımını yapmaktadır. 

İnternet ve Bilişim konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ülke genelinde hizmet veren birbirinden yetenekli yazılım uzmanlarından oluşan profesyonel kadroları ile hizmet veren onlarca Yazılım ve Tasarım ve Bilgisayar Programlama Firması bu sayfada bir arada. UstasıBurada'nın sizler için hazırladığı bu sayfada yazılım ve bilişim konusunda aklınıza gelebilecek her türlü hizmeti alabileceğiniz onlarca firma arasından size en uygun olanını bulmak için yorumları okuyabilir ve firmaları ücretsiz çağrı hatlarından hemen arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.