Ustası Burada
Ustası Burada

Kuru Temizleme Ustaları

Tüm Şehirler / Kuru Temizleme

Kuru Temizleme

İsmi her nekadar kuru temizleme de olsa temizlenecek eşyaların temizleme işleminden önce bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Kuru temizleme işleminde su kullanılmaz Bunun yerine ürünler su içermeyen sıvı bir karışımın içine işlem gördükten sonra temizleme işlemine alınır. Paris'te 19.yüzyılda ilk örneği görülen kuru temizleme dükkanları zamanla tüm avrupa kıtasında yayılmış Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul'dan başlayarak ülke geneline yayılmıştır. Giysiler üzerinde oluşan lekelerin hassas işlemler ile ürünün deforme olmasını engelleyecek bir şekilde temizleme işlemine maruz bırakılması ancak kuru temizleme hizmeti ile mümkündür. 

Kuru temizleme rastgele yapılan bir işlem değildir. Öncelikle dikkat ve hassasiyet bu işin ilk kuralıdır. İşletmeye gelen ürünler önce kumaş yapısına göre ayrılır. Bu işlem sağlıklı bir temizlemenin altın kuralıdır. Aynı ısı derecelerine maruz kalan farklı kumaş türleri farklı tepkimeler vererek ürünün orjinalliğiniz bozabilir. Ürün sınıflaması bittikten sonra leke çıkarma işlemine geçilir. Burada temizleme işleminin başırı olması işletmeciyle müşteri arasındaki sağlıklı diyaloğa bağldırı. Müşteri kuru temizlemeciye üründeki lekeli noktaları tam olarak iletmelidir. Bu sayede makine aşamasından önce ilgili noktalara leke çıkarma işlemi daha sağlıklı uygulanabilir. Bu işlemlerin sonrasnda ürün makineye yerleştirilir. 

Kurutma makinelerinde gördüğünüz çamaşır makinesine benzeyen temizleme makinaları aynı zamanda kurutma işlemini de yıkama ile birlikte yapmaktadır. Kuru temizleme makinasının tamburuna 3'te 1 oranında çözücü ilave edildikten sonra 30 derece sıcaklıkla işlem başlatılır. Ortalama 10 ile 30 dk arasında değişen sürelerde işlem devam eder. Bu işlemin süresi ürünün niteliği ve lekenin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Kuru temizleme işleminin başarısında kullanılan çözücülerin kalitesinin de önemi büyüktür. 

Kuru temizleme firmasına gitmeden önce birçok müşterinin merak ettiği hususlar muhakkak vardır. Bu sorulara cevaplar bulabilmek alacağınız hizmetin de kalitesi ile doğru orantılıdır. Gelişen teknoloji kuru temizleme sektörünü ve burada kullanılan kimyasal ve makineleride etkilemiştir. Sektördeki gelişmeleri takip eden bir işletmeden alacağınız hizmet tabi ki sizleri de memnun edecektir. 

Kuru temizleme işlemi ne kadar sürer?
Kuru temizleme işlemi lekenin yoğunluğu ve kullanılan ürünün kumaş türüne göre değişkenlik göstermektedir. Standar temizleme süresi 8 ile 15 dk arasında değişmektedir. Leke zor bir noktada ve derinleşmişse tüm işlemlerin bitip ürünün hazır hale gelmesi yarım saati bulabilir. Tabi ki burada işletmenin yoğunluk durumunu da göz ardı etmemeliyiz. 

Kuru Temizleme de kıyafetler çeker mi?
Kuru temizleme işlemi su ile değil solvent adında bir malzeme ile yapılır. Çok yüksek sıcaklıklar ve su tercih edilmediği için kıyafetler bu işlemlerden zarar görmez. Solvent kimyasal ve güçlü bir malzeme olduğu için lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Kuru temizleme işleminde kullanılan solvent soğuk bir malzeme olduğu için ürünlerde çekme meydana gelmez. 

Kuru temizleme de tüm lekeler çıkar mı?
Yukarıda belirttiğimiz kuru temizlemeci tercihiniz bu sorunun cevabıdır. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve özenli bir işletmecilik ile kuru temizlemecinin çıkaramayacağı leke yoktur. Bu lekeler içinde en zoru üzerinden çok fazla zaman geçmiş ve artık kumaşa işlemiş lekelerdir. Bu tür durumlar için kuru temizlemecinize lekenin geçmişi hakkında bilgi vermeyi ihmal etmeyin 

Kuru Temizleme sağlıklı bir işlem mi?
Kuru temizleme işlemi su yerine bazı kimyasal sıvıların kullanılması ile gerçekleştirilir. Bu kimyasallar kumaş ile bütünleştiğinde bazı tepkimelerin olması kaçınılmazdır. Hayati boyutta risk içermese de kuru temizlemeciden aldığınız ürünün kullanımı yada odanızda bir süre tutulması durumunda bazı kişilerde bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de bağ ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri görülebilir. Bunun nedeni Kuru temizlemede kullanılan bu 'perk' isimli bir maddedir. Tabi ki gelişen kimya endüstrisi ile birlikte tercih edilen malzemelerin insan etkisine olumsuz etkileri en aza indirilmiştir. Kuru temizleme hizmeti aldığınız firmadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kuru temizleme hangi sıklıkla yapılmalıdır?
Bu sorunun cevabı kullandığınız ürünün kullanma sıklığına göre değişkenlik göstermektedir. Kullanılan kıyafet yada ürünler belirli aralıklara ya nadiren kullanılabilir. Ama fikir vermesi açısından en uç örneği verebiliriz. Eğer bir ürünün haftanın her günü düzenli olarak kullanıyorsanız o ürün için 3 ay yada 4 ayda bir kuru temizleme hizmeti almanız sağlıklı olacaktır. 

Kuru Temizleme giysileri yıpratır mı?
Kullanıcılar tarafından kuru temizleme hizmetinin seçilmesindeki ilk etken kuru temizleme işleminin özellikle kıyafetleri yıpratmamasıdır. Hassas bir işlem olması ve ürünlerin su ile temasının bulunmaması yoğun bir buhar ve kurutma işlemine tabi tutulması kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Özellikle manevi değeri yüksek gelinlik yada damatlık gibi ürünlerin bozulması yada yıpranması gibi bir durum kuru temizleme işleminde mümkün değildir. 

Kuru Temizlemeye Verilen Ürünler

Kuru temizleme dendiğinde aklımıza hemen kullandığımız yada uzun süre kullanmadığımız kıyafetler gelmektedir. Tabi ki kıyafetlerin temizlenmesinde ve uzun süre kullanılmasında kuru temizlemenin önemi büyüktür. Ancak kuru temizleme firmalarında kıyafet ürünlerinden başka bir çok teksil grubunun ürünü de temizlenmektedir. Kuru temizleme dükkanına girdiğiniz de alabileceğiniz hizmetlerden bir kaçını sizler için sıraladık. Siz de almak istediğiniz hizmetin üzerine tıklayarak semtinizde bulunan size en yakın kuru temizleme firmasına saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. 

Gelinlik Kuru Temizleme
Damatlık Kuru Temizleme
Abiye Kuru Temizleme
Takım Elbise Kuru Temizleme
Mont Kuru Temizleme
Ceket Kuru Temizleme
Elbise Kuru Temizleme
Yorgan Kuru Temizleme
Battaniye Kuru Temizleme
Halı Kuru Temizleme
Yerinde Kuru Temizleme
Evde Kuru Temizleme
Pardesü Kuru Temizleme
Manto Kuru Temizleme
Palto Kuru Temizleme
Mayo Kuru Temizleme
İç Çamaşırı Kuru Temizleme
Önlük Kuru Temizleme
Masa Örtüsü Kuru Temizleme
İşçi Kıyafeti Kuru Temizleme
Üniforma Kuru Temizleme

Saydığımız bu ürün grupları tabi ki kuru temizleme hizmetlerinin tamamını oluşturmuyor. Tekstik malzemelerinin kullanıldığı tüm ürünler kuru temizleme işlemine tabi tutulabilir. Oldukça başarılı bir yöntem olan kuru temizleme işlemi ile sizlerde uzun yıllar değerli eşyalarınızı sorunsuz ve ilk günkü orjinalliğinde kullanabilirsiniz. Ayrıca bir çok kuru temizleme firması müşterileri için ütü hizmeti de vermektedir. Toplu ütü yada parça başına ütü hizmetleri için uygun fiyatlar ile hem ütü zahmetinden kurtulabilir hem de elektrik faturalarınızda ciddi bir düşüş sağlayabilirsiniz. Günümüzde bir çok ev hanımı, öğrenciler ve işletmeler kuru temizleme firmalarından ütü hizmeti de almaktadır. 

Kuru Temizleme Fiyatları

Kuru temizleme fiyatlarını belirleyen en önemli unsur işleme tabi tutulacak ürün ve bu üründe bulunan temizleme işleminin süresidir. Bazı ürünlerin işlemeli ve çok karmaşık bir yapıda olması, lekenin büyüklüğü ve derinliği gibi etkenler kullanılacak temizlik malzemesi ve makinelerin çalışma süresinide hesaba katacak olursak değişkenlik gösterecektir.  Özellikle işlemeli tekstil ürünleri ayrı bri hassasiyet ve özen isteyen ürünlerdir. Sonrasında üzeri taş ve aksesuarlı gelinlikler temizleme işleminde maliyet olarak diğer gruplardan ayrılmaktadır. Günümüz şartlarında değişkenlik gösteren piyasa koşullarına göre sabit kalabilen bir fiyatlama olmasada kuru temizleme firmalarından uygulanan fiyat tarifleri büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. İlgili meslek odaları azami fiyatları netleştirirken asgari temizleme fiyatı ile azami kuru temizleme fiyatları tercih ettiğiniz işletmeye göre farklılık gösterecektir. 2022 yılı için işletmlerde uygulanan azami fiyat listesi aşağıdaki gibidir. 

Ceket Temizleme 60 TL
Pantolon Temizleme 40 TL
Takım Elbise Temizleme 100 TL
Kaban Temizleme 70 TL
Kazak Temizleme 50 TL
Palto Temizleme 80 TL
Pardesü Temizleme 80 TL
Gömlek Temizleme 40 TL
Kravat Temizleme 15 TL
Yorgan Temizleme 100 TL
Battaniye Temizleme 90 TL
Normal Bluz Temizleme 50 TL
İpek Bluz Temizleme 70 TL
Ceket Temizleme 60 TL
Döpiyes Temizleme 100 TL
Tayyör Temizleme 100 TL
Manto Temizleme 80 TL
Pardesü Temizleme 80 TL
Etek Temizleme 50 TL
Etek (Kloş) Temizleme 60 TL
Etek (Pileli) Temizleme 70 TL
Gelinlik Temizleme 800 TL
Rop Temizleme 100 TL
Tuvalet Temizleme 500 TL

Bu fiyat tarifesi, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 12’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendine dayanılarak hazırlanan 15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesine göre hazırlanmıştır.

Adresinize en yakın kuru temizleme firmasına mı ulaşmak istiyorsunuz? UstasıBurada'yı ziyaret ederek size en yakın kuru temizleme firmalarını tek tıkla listeleyebilir, puanlamaları inceleyebilir, fotoğraf galerilerine göz atabilir ve ücretsiz çağrı hatlarından istediğiniz kuru temizleme firmasına saniyeler içinde aracısız bir şekilde ulaşabilirsiniz. ustasiburada.com uygulamasını Google Play, Appstore yada AppGallery uygulamalarından kolayca indirebilir yada tarayıcınız üzerinden giriş yapabilirsiniz.